KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İran ve İhvan düşmanı CIA analisti Fred Fleitz Trump’ın kadrosunda!

İran ve İhvan düşmanı CIA analisti Fred Fleitz Trump’ın kadrosunda!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 9 dk okuma süresi
339 0

Reagan yönetiminin önde gelen isimlerinden stratejist Frank Gaffneyb tarafından faaliyete geçirilen düşünce kuruluşu Güvenlik Merkezi’nde uzun zamandır çalışan CIA analisti Fred Fleitz, Trump yönetimine transfer edildi. Neo-liberal politikalar  uygulayan Mısır Firavunu Sisi; Türkiye, Müslüman Kardeşleri desteklediği sürece dış mihraklardan biri olarak görülmeye devam edecek açıklaması yaptığında şüphesiz ABD’nin yeni açılımından haberdar edilmişti. Nitekim ABD’nin eski Birleşmiş Milletler (BM) Büyükelçisi ve ABD Başkanı Donald Trump’ın yeni Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın yaptığı atamalara bakıldığında bu yeni kadronun, Müslüman Kardeşler’i terörist grup olarak ilan etmeye yönelik bazı adımları atmaya hazırlandıkları söylenebilir. Türkiye ile ilgisine gelince, iddiaya göre atamalar sonrası Türkiye-İhvan ilişkisine dair aleyhteki haberler Trump’ a servis edilecek. Bu gelişmenin mimarı ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın olduğu kadar Mısır İstihbarat Servisi Başkan Vekili Abbas Kamil de. Ama arkadaki gölge adam Frederick Fleitz. Onun İslam karşıtlığı coğrafya veya mezhep ayırmıyor. İhvani Müslim’in düşmanı olduğu kadar, İran karşıtı da. Hele Kuzey Kore hakkında hiçte iyi düşüncelere sahip değil.

Geçen yıl ABD Dışişleri eski Bakanı Rex Tillerson, Türkiye ve Bahreyn’i örnek göstererek “Müslüman Kardeşler hükümetlerin parçası haline geldiler” demiş ve Müslüman Kardeşler’in tamamını terörist olarak tanımlamanın yarattığı zorluklara işaret etmiş, “5 milyona yakın üyesi olduğu tahmin edilen Müslüman Kardeşler örgütünde şiddet ve terörizme bulaşan unsurları diğerlerinden ayrıştırıyoruz. Örgütü bütünüyle terörist olarak saymanın bizim bu hükümetlerle olan ilişkilerimizi karmaşık hale getirebileceğini takdir edersiniz” açıklamasında bulunmuştu. Müslüman Kardeşleri terör örgütü ilan etme projesinin başındaki isim; İslamofobik görüşleriyle tanınan, Müslümanlara ve Müslüman ülkelere sertlik yanlısı politika tercihleri bilinen Fred Fleitz. Statüsü ne ki bunu yapsın? diyebilirsiniz? Bu İslam ve Müslüman düşmanı geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın yeni özel kalem müdürü (chief of staff) oldu. Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, uzun süredir Müslüman karşıtı düşünce kuruluşu Güvenlik Politikaları Merkezi (CSP) ‘nden yeni yönetici sekreteri ve Ulusal Güvenlik Konseyi (NSC) genel sekreteri  Fred Fleitz’i seçti. Fleitz, Bolton için George W. Bush yönetimindeki Bolton’un görev süresi boyunca personel şefiydi. Yeni  görevinde  Fleitz, MGK’da Cumhurbaşkanı Trump, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Savunma Bakanı James Mattis gibi önemli karar alıcılara erişim sağlayacak.  Fred Fleitz, 24 Şubat 1962 doğumlu. Ön ismi Frederick’ten kısaltma. Fransızca bir adı var. Aile kökleri Amerika’daki Fransız kolonilerine ilk yerleşen göçmenlere dayanıyor. Aile bireyleri genellikle denizci. Ailesi ABD’nin İngiliz koloni yönetimine karşı verilen savaşta hep ön safta olmuş. Bu nedenle olsa gerek Fred Fleitz, ABD istihbarat savaşlarında anti İngiliz stratejiler geliştirmiş. İran, İhvan ve birazda Türkiye karşıtlığı bu duruşundan besleniyor.

Beyaz Saray, İslamcıların ABD’yi devralmak için ABD hükümetine sızdığı komplo teorisi propagandasını yapan bir gruptan yeni bir Ulusal Güvenlik Konseyi bürokratı atamış oldu.

Fred Fleitz’in Ulusal Güvenlik Konseyi’ne atanması, insan hakları dernekleri ve bazı sivil toplum kuruluşlarınca tepkiyle karşılanmış ve protesto edilmişti. Bu gruplar Fred Fleitz’i “İslamofobik komployu teşvik edici” provakatör olarak nitelendirdi.

Fred Fleitz kim? Eski FoxNews siyasi analisti. kitle imha silahları konusunda uzman. Fletiz; Bush yönetimi ile Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) arasındaki 2005-2006 müzakereleri sırasında önemli bir rol oynadı ve sonuçta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarının İran’ı Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması kapsamında taahhüdünü ihlal ettiği gerekçesiyle kınanmasını sağlamıştı. Kuzey Kore ve Ortadoğu’yu kapsayan operasyonel lojistiğe yönelik askeri operasyonları, haberleşmeleri ve nakliyesi planlayan birisi.25 yıl boyunca Merkezi İstihbarat Teşkilatı, Savunma İstihbarat Ajansı, Dışişleri Bakanlığı ve Beyaz Saray İstihbarat Komitesi ile ulusal güvenlik görevlerinde bulundu.

Fleitz, Fox News, Fox Business, MSNBC, CNBC, BBC, ITN, Sky News, Sky News Arabia, el Hurra, i24 (İsrail), Orient News (Suriye), CGTN (Çin), TBS (Japonya), CBC (Kanada), CTV (Kanada), Rudaw (Irak Kürd), Blaze dahil olmak üzere birçok ABD ve uluslararası TV ve radyo programlarında yer aldı.  Fred’in makaleleri Wall Street Journal, New York Post, National Review, Investor’s Business Daily, Kudüs Post, Fox News Opinion, Federalist, Washington Times, Townhall ve diğer gazetelerde neşredildi. Fleitz’in merkeze yönelik çalışmaları terörizm, radikal İslam, Orta Doğu, İran ve Kuzey Kore nükleer programları ve istihbarat reformu üzerine odaklandı. Fleitz, İran’la yapılan nükleer anlaşmaya karşı gündem belirleyen açıklamalar yaptı ve medya röportajlarında öncü bir ses oldu. İran ile UAEA arasında İran’ın geçmişte nükleer silahlarla ilgili faaliyetlerinin kanıtı için kendisini denetlemesine izin veren gizli yan anlaşmaların ortaya çıkmasına yardımcı oldu. 2015 İran’ın nükleer anlaşmasını anlattığı ‘Obamabomb: Tehlikeli ve Büyüyen Ulusal Güvenlik Dolandırıcılığı’  kitabı Temmuz 2016’da yayınlandı. Bu kitap Eylül 2016’da ikinci bir baskısını yaptı. İran takıntılı Fleitz, 2012’den bugüne İran nükleer meselesine dair 100’den fazla makale kaleme aldı.

Fred Fleitz , William J. Casey’nin CIA Başkanlığı döneminde Merkezi İstihbarat Teşkilatı’na katıldı ve yaklaşık yirmi yıl kıdemli analist statüsüyle görev yaptı. Başkan George W. Bush’un yönetiminde Fleitz, John Bolton’a, ardından Silah Kontrolü ve Uluslararası Güvenlik Bakanlığı Dışişleri Bakanlığına personel şefi olarak hizmet verdi. 2006′ da Fleitz, İstihbarat Konusunda Sürekli Seçim Komitesi ile profesyonel bir kadroya geçiş yaptı. Komite başkan yardımcısı Peter Hoekstra’nın kıdemli danışmanlığını ve daha sonra Cumhuriyetçi Parti üyeliğini üstlendi. 
25 yıla yayılan istihbarat ve kamu kariyeri boyunca, Fleitz küresel, uluslararası ve ekonomik güvenlik, terörizm, kitle imha silahları, barışı koruma, Birleşmiş Milletler, silah kontrolü ve istihbarat toplama konularında uzmanlaştı.
Görevleri onu, Amerika Birleşik Devletleri’nin bir temsilcisi olarak dünyanın dört bir yanındaki sıcak noktalara götürdü.  Fleitz, Fordham Üniversitesi’nden Ekonomi Politiği ve Saint Joseph Üniversitesi’nden Siyaset Lisansı almıştır.

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir