KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Zürap Gezgin : ÖYLE BAŞA, ÖYLE TIRAŞ

Zürap Gezgin : ÖYLE BAŞA, ÖYLE TIRAŞ

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 6 dk okuma süresi
305 0

Bu yazıyı yazmama, teşvik eden kadim dostum , arkadaşım deneyimli gazeteci Sn. Avni Abdullah bey efendiye teşekkür borcu bilirim.
Avni bey, yaşı ilerlemesine rağmen kendi gazetecilik tecrübesiyle, kaliteli yazılarıyla, performansıyla Kuzey Makedonya Türk kamuoyunu son yazısıyla GÜZEL OYNADIK, FAKAT GOL ATAMADIK.
Manşeti altında gerçekleri yazıyor Türk Kamuoyunu aydınlatıyor.
Teşekkürler Avni bey
Önceki Makedonya, şimdi ise Kuzey Makedonya adıyla bu küçük coğrafya da 30 senelik çok partili bir Başı Bozuk bir sistemde Türklerin siyasi sahnesinde , önce TDP kuruldu. Ondan sonra Makedonya Türkleri sırtına taşıyamadığı daha iki parti kuruluşu THP ve TMBH
Makedonya Türkleri’ ni Yücel Hareketine ve Anavatan Türkiye’deki 1950/1960 devrim arabaları çıkmasına gibi benzetiyorum.
O zaman ne olmuş efendim, devrim arabası benzinsiz kalmış ve devrim arabası benzinsiz kaldığı için o dönemdeki Cumhurbaşkanı veya Başbakanı kızmış ve devrimin üretime çıkmasına yasak getirmiş.
Senaryo’ ya bak , ondan sonra Amerika arabaları, Türkiye’ ye geliyor ve Türkiye , Amerika arabalarıyla doluyor.
Ve o günden , bugüne kadar araba üretimi sektöründe Türkiye devleti baş kaldıramadı.
Birileri mahsus engelledi , çok zaman kayboldu , kaybolan zamana yazık .
Ama şimdi zaman geldi, Allah’ ımıza çok şükür kendi yerli ve milli arabamızı üreteceğiz inşAllah.
Haklar alınır, verilmez derler Eski Yugoslavya döneminde Makedonya Türkleri çok fazla hakları vardı.
Fakat gün geçtikçe Türklerin hakları ellerinden alınıyor, ve buna Türk partileri seyirci kalıyor , tabi ki bunun nedeni vardır.
Yerinde duran su kirlidir , kokar ve içilmez fakat dalgalanan su dalgana dalgana temizlenir , kokmaz ve içilir .
İşte suyun dalgalanmasına , birileri bırakmadılar .
30 sene Makedonya siyasi sahnesinde olan , Türk partilerimiz ne yaptı ki , kendi çıkarlarından mağda bir şeyler yapmadılar, yapamadılar.
Armut pişecek, ağzıma düşecek düşüncesiyle sustular , verilen tek bir bakanlık yeri o da elden gitti MEPSO müdürlüğünü de elimizden aldılar , daha da nasıl müdürlükler elimizden gidiyor .
Fakat particiler çalışma performanslarıyla Türklerin haklarını koruyanları iyi niyetli eleştiren Türk kardeşlerimizi devre dışı, işsiz ve hatta göç ettirmeye başardılar.
Gyavurların bile yapamadıklarını yaptılar , Makedonya ve diğer Türk Dünyasına Türklere kim hizmet etmiş, kim kendi menfaatleri için çalıştı, kim Türklükten geçindi ve zenginleşti , kim Türkler arasında nifak koydu, kim birleştirici bir unsur aramadı , kim birlik ve beraberliği bozdu , kim Türklere karşı sahtekarlık yaptı, kim Makedonya devletin strateji ortağı oldu, Türkleri kim sattı..
İşte pirincin taştan ayrılması lazım, bu kişilerin adıyla ve soyadıyla devşirme edilmeleri lazım.
Ve parti başlarına yada sivil kuruluşu başlarında vb. Milli olanlar gelmeleri lazım.
Defşirme olanlar, başlara gelmemeleri lazım değildi, çünkü öyle insanlarda milli şuğuru yoktu .
Onlar kendi koltuklarını korumak için çok ucuza davayı satarlar, bu gibi bazı yöneticilerle , oradaki Türk milleti bir yere varamaz, ileri gidemez.
Çünkü Avrupa Stratejisi dün ne ise, bugünde ve oradaki başka milletler tarafından ve birileri tarafından Türklere karşı eritme siyaseti uygulanıyor.
Yoksa masaya vuracak biz hakkımızı istiyoruz Türk baba yiğitler mi yok.
Tabi ki var Makedonya hükümetinin kurulması için 62 milletvekili gerekiyordu, fırsat geldi Türklerin 2 milletvekili vardı, anahtar yer.
Çekilirseler hükümet düşer, yada karşılıklı şartlar koyacaksın, ama 17 sene parti başında olursan ve Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski ve Makedonya istibarat şefiyle Şaşo Mihalkovla kanka isen, tabiki talimat verirler susacaksın.
Masaya vuracak baba yiğitlerleri, seni , beni bırakmıyorlar ki .
Bazılarına edep bilmeyenlere güzel sözler söylenmez , haddini bilecekler çünkü birileri Türklük dava uğruna nasıl nasıl baskılara, zulümlere rağmen ağır ağır mücadeleler verdi.
Ailelerini perişan etti, yıllar boyu işsiz bırakıldı , çocukları ekmeksiz kaldı vs.
Berbere tıraş olmaya gidersen , berber başa göre tıraş yapar.
Birlik ve beraberlik adına Makedonya Türkleri’ nin çıkarlarını korumak için mücadeleye devam edelim hep beraber.
Saygılarımla..
Zürap Gezgin

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir