KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Zeki Şahingöz: Bozkurt Hindustan Türkleri

Zeki Şahingöz: Bozkurt Hindustan Türkleri

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
364 0

Hindustan, bugünkü Pakistan, Banladeş ve Hindistan tarihi adıdır. Pakistan’da ve Hindistan’da Türk asıllı olan Mugal (Mughal) ve Mugal boyları bunlardır: Mirza, Timuri, Bek(Beg), Barlas, Tarkan(Tarkhan), Çağatay (Chugtai), Papra(Phaphras) adını hala kullanan milyonlarca Pakistanlı ve Hindistanlı var. Türk asıllıların arasında en kalabalıkları milyonlarca olanlar Mughal’lardır ama birde Çağatay (Chugtai), Kızılbaş, Gazneli(Gazni), Jhojha, Kidwai, Tatar(Taataari), Kuça(Kocho), Boobna, Banzara, Paşa(Pasha), Şirvani, Türk Raja ve Keşmir Türkleri (Karluk, Osmani (Usmani), Selçuk, Göçer (Gujjar)) var, bunların büyük bir kısmının soy ismi bile Türk veya Mughal.

Genelde atalarının Türk olduğunu bilirler. Ama maalesef Türk asıllıların hepsi Türkçeyi unutmuş. En önemlisi kendilerini Türk milletin bir parçası olarak görüyorlar. Bu açıdan Pakistan’da ve Hindistan’da yüz milyonlarca atalarının Türk olduğunu bilip mensubiyet olarakta kendilerini Türk olarak gören insanlarımız var.

Pakistan’da günümüzde de Türkler var ve hala Türkçe konuşuyorlar, bunlar Güney Türkistan (Afganistan) Özbekleri ve Türkmenleri, Doğu Türkistan Uygurları, Azerbaycan kökenli Afganistan Azerbaycan Türkleri, Kızılbaşlar ve Avşarlarda ve birde Türkiye Türkleri vardır.

Pakistan’da ve Hindistan’da yukarda bahsettiğimiz birçok insan kendilerinin ataları Türk olduğunu bilirler.
Sayıları tam olarak bilinmemekle beraber en az 40 miyonlar, bu sayının çok daha yüksek olma ihtimali vardır çünkü Pakistan’ın yarısı, Bangladeş’te önemli bir nüfus ve Hindistan’da tüm müslüman kendini Mugal olarak adlandırıyor, bu yüzden bu sayı 500 milyonu bile bulabilir. Sırf 40 milyon bile olsa çok büyük bir nüfus. En önemlisi yukarda saydığımız toplumlar kendilerini Türklere mensub hissetmeleridir. Bunlarında anadilleri artık Türkçe değil ama Türkiye’den Türkçe öğretmenleri talep ediyorlar. Bu talebi biran önce yerine getirmemiz çok önemlidir.

İngiliz sömürgesi zamanında Hindustan’da Türk asıllılara büyük baskı vardı, bir kısmı zulümler nedeniyle dağlara kaçmaya mecbur kaldılar, geri kalanlarda Türklüğünü gizlemek zorunda kaldılar. İngilizler çıktıktan sonra yavaş yavaş Mugallar kimliklerini ifade etmeye başladılar. İngilizler ama eğitim sisteminde Babürlülere Moğol olarak öğrettikleri için, birçok Türk kendinin Moğol kökenli sandı. İnternet sayesinde Türkler öz geçmişlerini daha iyi araştırabildiler. Son 20 yıl Pakistan’da ve Hindistan’da özgürce Türk olduklarını söyleyebilen milyonlarca insan var artık. Bozkurt Türklerin sembolü olduğunu öğrenen Türkler artık Bozkurt’u el işareti olarak gururla ve övünerek göstermektedirler. Türk tarihini ve Türk dilini araştıran milyonlarca Hindustan Türkleri var artık. Türk dünyasını içten içe seviyorlar. Çünkü onlarda Türk milletinin bir parçasıdır. Sırf dil konusunda yardıma ihtiyaçları var. Türkçe öğrenseler çok kısa zaman içinde Türk Dünyası ile daha sıkı bağlar kurabilirler.

Pakistan’da ve Hindistan’da ilk önce Mughal milliyetçiliği ile başladı. Artık Türk olduğunu öğrenen milyonlarca insan var. Artık özgürce Türk olduklarını ifade ediyorlar. Şu an bile Türk milliyetçisi olan milyonlarca Türk var o bölgede. Bu yüzden tarihi Türk dizilerine büyük bir ilgi var. Orda unuttuğumuz koskoca bir Türk Dünyası var. Facebook’ta ve İnstagramda Mughal sayfalarına girip alaka kurabiliriz. Güneydeki Türkler Bozkurt’a bizim kadar sahip çıkıyor. Bizim onlara doğru adım atmamız gerekiyor.

Facebook’ta sayfaları:

https://www.facebook.com/Turkwa/

https://www.facebook.com/TURK-Welfare-Association-Turkwa-113855118732246/

https://m.facebook.com/turkwaajk/

https://www.facebook.com/TheMadMughal/

Zeki Şahingöz

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir