KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Zarif sızdırılan ses kaydındaki ifadeleri için özür diledi

Zarif sızdırılan ses kaydındaki ifadeleri için özür diledi

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
273 0

İran Dışişleri Bakanı Muhammad Cevad Zarif, sızdırılan ses kaydında ülkenin siyasi sistemini eleştirdiği ifadelerden dolayı özür diledi.

2013 yılından bu yana Dışişleri Bakanlığı görevini yürüten Zarif, bugün Instagram hesabından yaptığı paylaşımda, “Herkesten özür diliyorum” yazdı.

Zarif, hükümet arşivlerinden çalındığı açıklanan ve yabancı bir medya kuruluşuna sızdırıldıktan sonra İran’da gündeme oturan ses kaydında, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü eski Komutanı Kasım Süleymani’nin İran diplomasisine müdahalesini eleştirdi.

Süleymani hakkında konuşurken, savaş meydanını diplomasi için kullanmak yerine, diplomasinin savaş için kullanıldığını dile getiren Zarif, “Ben savaş meydanının başarısı için müzakere ediyordum” dedi.

Zarif’in bu ifadeleri, geçtiğimiz yıl ABD tarafından Bağdat’ta öldürülen Süleymani’nin ülkedeki yüksek profili göz önüne alındığında İran’da yaygın tartışmalara yol açtı.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, nükleer anlaşma konusunda Viyana’da görüşmeler sürerken meydana gelen bu olayın ‘ülkedeki iç anlaşmazlıkları alevlendirmeyi amaçlayan’ bir komplo olduğunu ifade ederek, ses kaydını sızdıranların İran’ın, halkının ve çıkarlarının düşmanı olduğunu vurguladı.

Ruhani, önümüzdeki Haziran ayında yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yaklaşmasıyla ses kaydının sızdırılması arasındaki bağlantıya dikkati çekerek, “Seçim kampanyasının bazıları için ulusal çıkarlar ve halkın refahından neden daha önemli olduğunu anlamıyorum” dedi.-
Şarkulavsat

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir