Hulisi Akar Gürcistan’da

İran ABD gerginliğinde diplomasi

UKRAYNA’NIN ASKERİ TEKNİK KOMPLEKSİ RUSYA’YI DENGELEYEBİLİR Mİ

ОРГАНИЗАЦИЯ УПРАВЛЕНИЯ ГОРСКИМИ НАРОДАМИ СЕВЕРНОГО КАВКАЗА В XIX — НАЧАЛЕ XX ВВ.: ОСНОВНЫЕ ЭТАПЫ, ОСОБЕННОСТИ И ПРОБЛЕМЫ

Zarif İstifa mı Etti yoksa Ettirildi?

Gündem, İran 26 Şubat 2019
143

Dün gece Tahran’da iki önemli hareketlik oldu. Birincisi Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın Tahran ziyaretiydi, ikincisi ise Zarifin İran’ın dış işler bakanlığından istifası.
Suriye iç savaşı süresinde Esad’ı destekleyen iki ülke vardı. Rusya ve İran. Esad 2017 yılında gizli şekilde Rusya’ya gitti ve Putin’le görüştü. Aynı şekilde Esad İran’ı ziyaret edip Hamaney ve Ruhani ile görüştü. Esad, Hamaney ile görüşmesinde İran devleti ve halkına teşekkür etmek için buradayım dedi. Hamaney ise onu Arap Dünyasının kahramanı adlandırdı.
Fakat bu görüşmenin dışında; Tahran, Ortadoğu ve siyaset dünyasının gündemini etkileyen başka bir haber yayınlandı. İran dış işler bakanı Javad Zarif’in istifa haberi. Zarif 2013 yılından beri toplam 67 aydan sonra görevinden istifa etti. O, istifa haberini İnstagram sayfasından dünyaya duyurdu. Ancak Zarif’in bu istifası da net değildi ve bunun arkasındaki olayları okumamız gerekiyor.
Bu şüpheli istifanın arkasındaki muhtemel sebepleri:
1- Zarif ve Ruhani, Hamaney ve devrim muhafızlarının Suriye politikasını eleştiriyorlar ve Zarif’in dünkü görüşmede olmaması bunun en önemli nedenidir. Hatta birçok İran’lı yorumculara göre İran’ın Suriye politikasını Zarif değil, Kasım Suleymanı belirliyor. Dünkü görüşmede Kasım Suleymanı vardı, Zarif yoktu!
2- İran halkı ve kamuoyu İran’ın Suriye politikasından memnun değiller ve 2017 ve 2018 ayaklanmalarında barız şekilde bunu göre biliriz. Bu istifa haberini ‘’acem oyunu’’ olarakda okuya biliriz. Yani zarifi taktiksel istefası Esad’ın Tahran ziyaretini gölgeye almış oldu.
3- İran yılardır dış ve iç politikada ciddi sorunlar yaşıyor. İran’da enflasyon ve işsizlik hat sayfada. Dış politika iç politikanın bittiği yerden başlar. İran Anayasasında devletin başında (dini)lider vardır ve Cumhurbaşkanı 2. konumdadır. Hatta Cumhurbaşkanı seçimlerinden sonra 3 bakanın seçilmesi için gayri resmi olarak (dini)lider onaylaması şarttır. İç, dış ve İstihbarat bakanlıkları. Demek bu durumda Zarif sadece Cumhurbaşkanı değil, Hamaney’in de görüşlerini her zaman dikkate alması gerekiyor. Zarif 3 önemli noktada lider ve devrim muhafızları ile sorun yaşıyordu; Suriye politikası, Nükleer anlaşma ve FATF (Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu).
Kerim Askeri kafkassam İran masası başkanı

Yorumlar