KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Zaharov ne diyor Aliyev ne diyor

Zaharov ne diyor Aliyev ne diyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
294 0

Aliyev: Rusya ve Türkiye, Karabağ sorununun çözümünde eşit role sahip diyor

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, her zaman Karabağ sorununun çözümünde Rusya ve Türkiye’nin eşit rol almasını istediklerini ve bunu başardıklarını söyledi.

Azerbaycan lideri İlham Aliyev, bugün Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, MİT Başkanı Hakan Fidan ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar’ı kabul etti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı basın dairesinden yapılan açıklamaya göre Aliyev, görüşmeye ilişkin “Bugün kardeşim (Cumhurbaşkanı Erdoğan) ile görüşme sırasında, özellikle ateşkes kontrol merkezinde Türk-Rus ortak faaliyeti değerlendirdik. Bunun çok önemli bir adım olduğunu düşünüyorum. Bu, bölgedeki yeni işbirliği formatı. Biz her zaman, Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki Dağlık Karabağ çatışmasında Türkiye ve Rusya’nın eşit rol almasını istedik ve bugün bunu başardık” açıklamasında bulundu.

Zaharova: Rus-Türk gözlem merkezinin barış gücüne dahli söz konusu değil diyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, Rus-Türk Merkezi’nin Azerbaycan topraklarında yer alacağını ve Karabağ’daki barış gücü operasyonuna dahli olmadığını duyurdu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Rossiya24 televizyonuna açıklamasında “Bu noktada şunu net bir şekilde anlamak gerekir ki, söz konusu olan ortak açıklamada belirtilen barış gücü çabaları değil, tamamen farklı misyon, ortak çabaların farklı bir kısmı. Bunları birbirinden ayırmak lazım, bunlar farklı şeyler” ifadelerini kullandı.

Zaharova, “Bir kez daha altını çizmek istiyorum, bunlar birbiriyle bağlantılı değil, bunlar aynı şey değil, farklı şeyler. Söz konusu açıklamada yazılan barış gücü çabaları değil. Bir kez daha dikkat çekiyorum, bu merkez Azerbaycan topraklarında yer alacak” dedi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir