KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Yusuf Hasan: SİYASET Mİ ? ŞAHSİ İHTİRAS MI ?

Yusuf Hasan: SİYASET Mİ ? ŞAHSİ İHTİRAS MI ?

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
434 0

Profesör bi öğrenciyi kürsüye çağırıp;
-Anlat dersi, demiş…
Öğrenci başlamış anlatmaya…
-Şimdi kürsünün üstüne çık, devam et…
Öğrenci kürsüye çıkıp devam etmiş…
-Kürsünün üstüne bi sandalye koy, üstüne çık devam et…
Öğrenci denileni yapmış.
-Şimdi sandalye üstüne tabureyi koy, devam et..
Öğrenci artık düşmemek için dengesini kontrol ederek konuştukça dediklerinde tutarsızlıklar başlamış.
Hoca dersi bitirmiş: “İnsan yükseldikçe dediklerinde tutarsızlıklar olur, çünkü artık beyin söyleneni değil, bulunan yerden düşmemeyi önceler”

Bu günlerde siyasi çevrelerde buna benzer bir hikaye ortaya çıkmış durumda, “FIKRA GİBİ” dilden dile dolaşmaktadır. Bir taraftan Kuzey Makedonya hükümetinde Türkler’in temsiliyeti tartışılırken, siyasi partiler pazarlıklarını sürdürürken, ismi lazım olmayan bir şahsın, ki bu şahsı bizler hikayedeki gibi, TDP olarak ilk önce kürsüye çıkardık (2009 Vrapçişte Belediye başkan adayı), sonra sandalyeye oturttuk (2011 Devlet Sayım Komisyonu Üyesi) ve en son tabureye çıkardık (Anayasa Mahkemesi Üyesi).

Şimdi bu şahsiyet, Türk siyasi partilerinin “bilgisi dahilinde olmadan”, kendi “şahsi ihtirasları” ve “çıkarları” ile hareket etmesi, iktidardaki siyasi parti ile görüşmesi ve sonuç itibarıyla kendini şaka gibi “Adalet Bakanı” mevkisine “pazarlaması” inanın ki hepimizi hayretlere düşürmüştür.

Demek ki siyasi partiler yetmedi şimdi de kendi “şahsi birikimlerini” kullanmaya başlayan ve Türk partileri hariç diğer tüm siyasi partilerle görüşüp, hükümette kendine bir mevki ve ya yer ayarlamaya çalışan bazı şahsiyetlerin ortaya çıkması paradoksu, Makedonya Türk siyaset tarihine “trajikomik bir olay” olarak damga vurmaya yetmiştir.

“Mevkii için milleti feda eden değil, aksine gerektiği zaman millet uğruna mevkiini, hatta hayatını verebilen adam büyük adamdır” demiş Hüseyin Nihal Atsız.
O öyle demiş ancak son günlerde yaşanan bu “bizim hikayenin kahramanı” olan şahıs, bunun tam tersini icra etmeye başlamış, haddini aşmış, “bölücülük” teşebbüsüyle siyasi sahnede ki Türk partilerinin gücünü ve hatta “milli iradeyi” hiçe sayarak, şahsi gruplaşmalara yeltenmesi sonucu bütün kafaları allak bullak etmiştir !

Dolayısıyla bu ve buna benzer teşebbüsler, bir kez daha Makedonya Türkleri arasında “nifak tohumları” atılmasına sebebiyet vermiş, bazı haber portallarının da bu oyuna alet edilmesine neden olmuştur.

Gelin görün ki bir Haber portalı “Makedonya Türk Siyasi Partileri Türk Bakanı Seçimine Karşı Çıkmış” gibi akıllara durgunluk veren bir manşeti ortaya atmış ve bu hareket bardağı taşırmış, yaşadığımız bu topraklarda tamamıyla bütün teamülleri altüst etmeye yetmiştir !

Sonuç ; Demek ki birileri, hadsizlik edip “medya” aracılığıyla TDP’ye ayar çekmeye çalışıyor !
Bu tür bir “algıyı” ortaya atmaları, bu metodlarla TDP’yi birilerine “yem” etmeye kalkmaları büyük bir terbiyesizliktir ! Haddini bilmemezliktir !

Dolayısıyla bu tür “şahsi çıkarlar” peşinde koşup, kendine “mevki” arayan bu şahsi girişimlere bir an önce son verilmeli, şahsi ihtiraslar peşinde koşan, kendilerini “Türk olmayan” siyasi partilere “pazarlayan”, bu şahısların bir an önce herkes tarafından kınanması gerekliliği kaçınılmazdır.

Bu tür törelerimize aykırı davranışların Makedonya Türklerinin birlik ve beraberliğini, siyasi temsilini “baltaladığını” kendilerine hatırlatır, bu yakışık almayan “patolojik” davranışlarından vazgeçmelerini önerir, bu tür “yükseklik korkusu olmayan” kompleksli şahsiyetlerin bir an önce tedavi görmelerini şiddetle tavsiye eder, Rabbimden kendilerine acil şifalar dilerim !

Not: Bir ara “beni küstürürseniz” bende bir siyasi parti kurarım diye bir cümle kurmuştum. Belli ki siz benden önce küsmüş durumdasınız her halükarda “siyasi parti kurma hazırlıklarına” başlasanız iyi olur! Düğmeye basın! Uzun zamandır bahsedilen bu 4. Makedonya Türk Siyasi partisini kurun artık! Ben 5. için biraz daha beklerim !
Yusuf Hasan Kuzey Makedonya

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir