KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Yusuf Hasan: NÜFUS SAYIMI YASASI ve YURTDIŞINDA YAŞAYAN VATANDAŞLARLA İLGİLİ KONULAR…

Yusuf Hasan: NÜFUS SAYIMI YASASI ve YURTDIŞINDA YAŞAYAN VATANDAŞLARLA İLGİLİ KONULAR…

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
338 0

Kuzey Makedonya’da bu yıl 1 Nisan – 21 Nisan tarihleri arasında Nüfus Sayımı gerçekleşecektir. Bu Nüfus Sayımı süresince değişik veriler biriktirilip, Kuzey Makedonya devleti için önümüzde ki 10 yıl süresince ekonomik, istihdam, eğitim, sağlık, sosyal güvenlik, tarım ve diğer alanlarda ki politikalar için gereklidir.
Kuzey Makedonya Anayasası Makedonlar, Arnavutlar, Türkler, Romlar, Ulahlar, Sırplar, Boşnaklar ve diğer milletleri devletin kurucu unsuru olarak öngörmüştür.
Bu doğrultuda bu milletler kendi haklarını bu tip istatistiksel operasyonlarda elde edilen veriler ve ortaya çıkan “ORAN” (yüzde) üzerinden ANAYASADA Kİ “HAKÇA TEMSİL İLKESİ” kavramıyla elde etmektedirler.
Bundan dolayı Kuzey Makedonya’da yaşayan ve Şanlı Türk Milletinin bölünmez bir parçası olan Kuzey Makedonya Türkleri, Nisan ayında gerçekleşecek olan bu istatistiksel operasyon sonucunda hem ülkedeki #NüfusSayısını hem de toplamda ki #NüfusOranı doğrultusunda, önümüzde ki 10 yıl süresince yasalarla belirlenmiş haklarını elde etme hakkına sahip olacaklardır.
Bu nüfus sayımında birikecek olan veriler:
1️⃣ Toplam Nüfus Sayısı
2️⃣ Ülkede Yaşayan Halkların #Sayısı ve #Oranı
3️⃣ Kuzey Makedonyada Devamlı olarak Yaşayanların Sayısı
4️⃣ Kuzey Makedonya Vatandaşı olan fakat belirli sebeplerden dolayı yurtdışında yaşayanların sayısı
5️⃣ Diğer ÖNEMLİ veriler (#MilliMensubiyet, #DiniMensubiyet, Kültürel özellikler, Yaşama Alanı, Gayri Menkul, Genç, Yaşlı, Engelli sayısı, Yaşam Şartları ve buna benzer veriler)…
Biriktirilen bu veriler belli bir süre sonra Devlet İstatistik Kurumu tarafından yayınlanıp resmiyet kazanacaktır.
Bu doğrultuda YURTDIŞINDA yaşayan Kuzey Makedonya Vatandaşları, 1 Mart – 21Nisan tarihleri arasında, Kuzey Makedonya Devlet İstatistik Kurumunun web sitesi (www.stat.gov.mk) üzerinden özel bir aplikasyonla nüfus sayımı işlemini gerçekleştirebilirler.
Bunu web site üzerinden yapamadıkları takdirde, Kuzey Makedonyada ki YAKINLARI yardımıyla, kendileri hakkında ki bilgileri NÜFUS KAYIT NUMARASI (EMBG) sayesinde halledebilirler. Nüfus sayımı işlemi ELEKTRONİK ORTAMDA özel bir softwer sayesinde yapılacaktır. Bu softwer MAKEDONCA, ARNAVUTÇA, TÜRKÇE, ROMCA, ULAHÇA, SIRPÇA, BOŞNAKÇA toplamda 7 dil üzerinden kullanılacaktır.
Saygılarımla
Yusuf Hasan Kuzey Makedonya

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir