KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Yusuf HASAN: NÜFUS SAYIMI SÜRECİNDEKİ YOLCULUK…

Yusuf HASAN: NÜFUS SAYIMI SÜRECİNDEKİ YOLCULUK…

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
306 0

🎯 21.01.2021 tarihinde, siz değerli okuyucularımıza, kardeşlerimize #Nisan2021 #NüfusSayımı ile ilgili acizane bu durumu çok ciddiye almamız gerektiği konusu üzerine bir yazı paylaşmıştım. O dönemde, Kuzey Makedonya Meclisinde, #NüfusSayımı yasa tasarısı tartışılmaktaydı.Yasa 62 EVET oyu ile meclisten geçmiş ve Sayımların yapılacağı kesinleşmişti.
🎯 Yasa tasarısı ülke gündemini meşgul eder iken, gerek sosyal medya platformlarında, gerekse yazılı ve görsel Türkçe basında bu konuya odaklanması gereken kurum veya bireylerin, daha yalın bir ifade ile Türk Kamuoyunun, yasa tasarısının kendileri için çok fazla bir önem arzetmediğini, bu konuya yeteri derecede ilgi göstermediklerinden anlamış veya hissetmiş gibiydim.
🎯 Bu ülkede var olma ihtimalimizi sayılar üzerinden belirlemiş olan bir Anayasal düzen ve hukuki altyapının gölgesinde, bu vurdumduymazlığın ve ilgisizliğin nedenini pek fazla çözememiştim.
🎯 2002 yılında gerçekleşen Nüfus Sayımında “Sayman”, 2011 yılında yarıda kesilen Nüfus Sayımı sürecinde STK’lar ile koordinasyon görevinde bulunmuş biri olarak bu sessizliği pek hayra yormamıştım.
🎯 Bu meselenin biz #MakedonyaTürkleri açısından nekadar önemli olduğunu yakinen görmüş ve bu süreçte oynanabilecek bütün oyunları yakından gözetlemiş biri olarak, uzun bir süredir son yaşananları dikkatle takip etme fırsatım olmuştu.
🎯 Sessizliğin sesinin duyulduğu bu süreçte, yine elini taşın altına koyan, sessizlerin sesi olmayı kendine vazife bilen TDP’nin girişimleri ile yasa tasarısına değiştirgelerle müdahale edildi.
🎯 Yasa nezdinde müdahale ettiğimiz en önemli konu, ilk sunulan yasa tasarısında olmayan #HakçaTemsilİlkesi kuralıydı.
TDP Genel Başkanımız ve Milletvekilimiz Dr.Beycan İlyas’ın sunmuş olduğu değiştirgeler sonucunda, bu Anayasa ilkesinin #BölgeselKomisyonlarda, #YerelSaymanEğitmenleri’nin ve #SaymanlarınSeçiminde uygulanması kaçınılmaz olmuştu !!! (En önemli mesele)
🎯 Başka bir ifade ile “bir Türkü’ün sayım işlemini bir Türk sayman gerçekleştirecek”. ❗
🎯 Bizim dava arkadaşlarımız Nüfus Sayımı yasa tasarısını düzeltmek için mecliste uğraş verirken, diğer iki Türk partisinin başkanları ilginç birer demeçle yetinmeye gayret edip hepimizi bir kez daha hayretler içerisinde bırakmışlardı.
⛔ Bunlardan biri “Nüfus Sayımı yasası AB standartlarındadır ve devlet kurumlarına inancımız tam olmalı” derken,
⛔ Diğer Türk partisi “milli refleks” olarak “Muhalefetin istekleri gözönünde bulundurulmadı, bu yasa konsensüsle mecliste kabul edilmeli” diyordu.
⛔ Halbuki muhalefetin isteklerine bakmış olursanız en önemli istek “parmak izini okuyan aygıtla nüfus sayımı yapmaktı” ki, bu şekilde bir sayım olsa sonuçlarını varın siz düşünün.
⛔ Sayımların parmak izini okuyan aygıtla yapılmasını savunan refleks, bugün sayımların iptali için yürütülen imza kampanyasına destek arıyor. Bu imza kampanyasında da parmak izi okuyan aygıt mı kullanıyorlar ?
🎯 Uzun lafın kıssası sonuç ortada!
🎯 Bizim TDP olarak göstermiş olduğumuz mücadelemiz meyvesini verdi.
Bugün açılan #NüfusSayimı2021 ilanında Kuzey Makedonya genelinde toplamda 50 #NüfusSayımBölgesinde soydaşımızın yaşadığı her yerde #TürkSayman olacağı haberi hepimizi bir hayli sevindirmiştir.
🎯 Bu doğrultuda nüfus sayımında bölgesel olarak yer alacağımız yerleşim birimleri aşağıdaki tabloda görülmektedir. Bu sayımların hepimize hayırlara vesile olmasını temenni ederim. Haydi Gençler…İş başa düştü….

1. Berova ve Pehçova…5
2. Delçova…………………..2
3. Vinitsa…………………….3
4. Kriva Palanka…………3
5. Kratova……………………1
6. Sveti Nikole…………….3
7. Radoviş, Konçe………10
8. Negotin, Demir Kapı..3
9. Gevgeli, Doyran……….2
10. Valandova……………..3
11. Koçana………………….3
12. Ustrumca, Vasilevo..7
13. Novoselo, Bosilovo…2
14. İştip, Karbintsi………..6
15. Kavadar, Rosoman…2
16. Köprülü, Gradsko……6
17. Pirlepe, Dolneni…….12
18. Manastır, Mogila……7
19. Resne……………………5
20. Ohri……………………….8
21. Struga……………………8
22. Debre, Merkez Jupa…16
23. Kruşova…………………..1
24. Plasnitsa…………………12
25. Kırçova…………………….4
26. Gostivar…………………..18
27. Mavrova ve Rostuşa….11
28. Vrapçişte……………………8
29. Kalkandelen, Bogovin….6
30. Aerodrom (Üsküp)………1
31. Butel (Üsküp)…………….3
32. Kisela Voda (Üsküp)…..1
33. Çayır (Üsküp)……………..7
34. Gyorçe Petrov (Üsküp)..2
35. Karpoş (Üsküp)………….2
36. Merkez (Üsküp)………….2
37. Studeniçan………………….7
38. Gazi Baba (Üsküp)……….2
39. Kumanova……………………2

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir