KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Yunanistan’ı AB’nin dayattığı tasarruf tedbirleri ile Çipras’ın ateistliği yaktı!

Yunanistan’ı AB’nin dayattığı tasarruf tedbirleri ile Çipras’ın ateistliği yaktı!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 8 dk okuma süresi
270 0

Avrupa’da son haftalarda etkili sıcak hava dalgası, bazı ülkelerde orman yangınlarına yol açarak can ve mal kayıplarına neden olurken, diğerlerinde de günlük yaşamı etkileyerek ülke yönetimlerini harekete geçirdi. Kıta genelinde normalin aksine yağışsız geçen yaz ayları, kuraklık ve su kısıtlamalarına yol açtı. Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklardan tarım ürünleri de nasiplerine düşeni aldı. Çeşitli tarım ürünlerinin olgunlaşma dönemlerini öne çeken sıcaklıklar, hububat ve tahıl ürünlerini ise olumsuz etkiledi. Uzmanlar, dünya genelinde artan sıcaklıkların küresel ısınmayla doğru orantılı olduğunu savunuyor. Sıcak hava dalgasının en kötü vurduğu yer komşumuz Yunanistan oldu. Yunanistan adeta cehennem yerine döndü. Kelimenin tam anlamıyla cayır cayır yanıyor. Yunanistan’ın başkenti Atina yakınlarında çıkan yangınlarda resmi makamlara göre 82’den fazla kişi hayatını kaybetti. Mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklığı ve şiddetli rüzgârların etkili oldu belirtiliyor. Birçok yerde neredeyse aynı anda çıkan yangınlar saatler boyunca kontrol altına alınamadı. Ormanlık alanda çıkarak meskûn mahallere sıçrayan yangınlarda, binden fazla ev ve yüzlerce araç kül oldu. Şimdi Yunanistan’da yangının nedenleri ve söndürmedeki başarısızlık tartışılıyor.(1) Atina çevresindeki orman yangınları, 21. yüzyılda Avrupa’da en çok insanın öldüğü yangın felaketi olarak tarihe geçti. Avrupa medyasında yangının nedenleri araştırılıyor.
Yunanistan merkezli Siyasal ve ekonomik analizlere yoğunlaşan Sol çizgideki bir internet portalı olan Infowar; 2016’dan bu yana İngilizce sürüme sahip. Yunanistan krizi ve uluslararası finans krizinin nedenleri ve sonuçlarına ilişkin belgesel dizileri de (Debtocracy, Catastroika) hazırlayan aynı adlı yapım şirketine ait. Finansmanını kitlesel fonlamayla sağlıyor. Köşe yazarı Aris Chatzistefanou Infowar’daki yazısında, siyasetçilerin Yunanistan’a desteğinin hiçbir anlamı ve önemi yok, diyor: “İnsanlar, Juncker ve AB’li başka görevlilerin kurbanlar için timsah gözyaşları dökmesine öfkeleniyor, çünkü tasarruf önlemlerinde diretenlerin aynı kişiler olduğunu biliyorlar. Bu önlemlerle devletin işleyişini bozdular ve yangından korunma için gerekli finansmanı yok ettiler. İnsanlar şunun farkında: ABD verilerine göre NATO’nun en yüksek askeri harcamaya sahip ikinci ülkesi olmasaydık, krizin ortasında savunma bütçesini arttıran tek ülke olmasaydık bizim de yangın söndürme uçaklarımız olabilirdi.”(2) Bunları yazan sıradan biri değil. Aris Chatzistefanou 1977 Atina doğumlu ve Londra ve İstanbul’da BBC World Service için çalıştı. Ayrıca Guardian ve diğer uluslararası medya kuruluşları için kısa metrajlı belgeseller çekti ve makaleler yazdı. Yunan medyası yaşanan felaketin sebebini, sadece yüksek hava sıcaklığına değil, yangınları önlemek için etkili bir altyapının kurulmasında yaşanan gecikmelere de bağlıyor. Yunanistan Vatandaşı Koruma Bakanı Nikos Toskas ise en az 83 kişinin hayatını kaybettiği başkent Atina yakınlarındaki orman yangınının kasten çıkarıldığına, çok kısa bir sürede birden fazla noktada çıkan yangının kundaklama sonucu meydana geldiğine yönelik “ciddi bulguların” olduğunu söylüyor.(3)
Ama yangınlara ilişkin teolojik açıklama gecikmedi, Yunan medyasında ” Nazi Altın Şafak’ın ( Χρυσή Αυγή) destekçisi olan faşist bir keşiş” olarak tanınan, Mora (Peloponez) Yarımadası’ndaki Kalavryta bölgesinin piskoposu Amvrosios; Yunanistan Başbakanı Çipras’ın ateist olmasına kızan Hristos’un (İsa Mesih) yangınlarla Yunanistan’ı cezalandırdığını, Yunanistan’da onlarca kişinin ölümüne yol açan yangının ‘Çipras’ın ateist olması sebebiyle’ çıktığını söyledi. “Ateist Başbakan Aleksis Çipras Tanrı’nın öfkesini çekiyor” diyen psikoposun bu ifadeleri, Yunanistan’da tepkiyle karşılandı. Görüşlerini kişisel blog hesabından paylaşan Amvrosios, “SYRIZA’nın ateistleri genel felaketin sebepleri. Onların ateistlikleri, Tanrı’nın gazabını çekiyor ” ifadelerini kullandı. Psikoposun bu çıkışı, diğer Ortodoks din adamları da dahil olmak üzere sosyal medyada çok sayıda kişi tarafından kınandı. Atina Başpiskoposluğu ise salı günü yaptığı açıklamada, Amvrosios’un ‘sadece kendi kişisel görüşünü ifade ettiğini’ belirtti.(4) Metropolitan Ambrosios 22 Temmuz 1938 Atina doğumlu. Sivri dilli olarak tanınıyor. Homofobik ve Yunanistan’da neo-Nazi partisi Altın Şafak’ın destekçisi. Göçmenlerin sınır dışı edilmesini savunuyor ve ülkeyi kirlettiklerini söylüyor. Din adamı hoşgörüsünden eser yok. Atina’da bir caminin inşasına karşı olduğunu açıklamıştı.(5) Avrupa’nın şımarık çocuğu Yunanistan Ege denizinde sürekli sorun çıkarıyor. Lozan anlaşmasına aykırı olmasına rağmen adaları silahlandırıyor. Avrupa Birliği bir aktör olarak Türk-Yunan ilişkilerinde etkinliğini göstermeye çalışıyor. Ege Denizi’ne ilişkin sorunlar doğrudan Türkiye ve Yunanistan’ın taraf olduğu sorunlardır. Deniz yetki alanları konusundaki sorunlar uluslararası hukuk bakımından ilgili devletlerin egemenlik yetki alanları içerisinde görülmektedir, kara ve deniz fiziki sınırları ilgilendirmektedir. Dikkat edilirse Yunan palikaryasının Türkiye- Yunanistan arasındaki sınır sorunlarının Avrupalılaşmasına çaba harcadığı görülebilir. Yangınlarla boğuşamayan Yunanlılar Türk ordusunun kendilerini silindir gibi ezip geçeceğini bildiklerinden arkalarına yerine göre Amerika’yı yerine göre Avrupa Birliğini alıp Türkiye’ye kafa tutuyor. Daha birkaç ay önce Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos; adalara ve Türkiye sınır bölgesine 7 bin asker gönderdiklerini belirterek, “Cesaretleri varsa bir karış toprağımıza göz diksinler. Yunanlar birlik olup onları ezecektir” demişti.(5) Hem Yunanistan savunma bakanı Panos Kammenos hem de Piskopos Amvrosios çok iyi biliyor; Tanrı Tektir Ordusu Türk’tür!

Bakınız:
1- http://tr.euronews.com/2018/07/27/avrupalilar-sicaktan-kavruluyor
2- https://www.eurotopics.net/tr/203490/atina-da-yangin-felaketi-hangi-dersler-cikarildi
3- http://tr.euronews.com/2018/07/26/yunanistan-orman-yanginlarinda-kundaklama-izleri-bulundu
4- https://tr.sputniknews.com/avrupa/201807251034450310-yunan-psikopos-yangin-cipras-ateist-oldugu-icin-cikti/
5- «Όταν ο ιερέας της χούντας Αμβρόσιος, αποκαλούσε τον χουντικό Ντερτιλή Κολοκοτρώνη και Σωκράτη». Το Κουτί της Πανδώρας. 2016-04-30. http://www.koutipandoras.gr/article/otan-o-tagmatarxhs-ths-xoyntas-ambrosios-apokaloyse-ton-xoyntiko-ntertilh-kolokotrwnh-kai-swkrath-binteo. Ανακτήθηκε στις 2018-04-03.
6- http://www.hurriyet.com.tr/dunya/yunanistandan-provokatif-cikis-adalara-ek-asker-gonderdik-40795058
Ömür Çelikdönmez
Twitter: @oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir