KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Yunanistan Savunma BakanınınNATO geleceği konusunda görüşleri

Yunanistan Savunma BakanınınNATO geleceği konusunda görüşleri

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
279 0

Yunanistan Alternatif Savunma Bakanı Dimitris Vitsas NATO geleceği konusunda görüşleri
Savunma kavramının karmaşık bir yapısı vardır .İster Bölgesel bir devlet olsun, ister bölge devletlerinden oluşmuş bir grup olsun, ister devletler ittifakı olsun, savunma sadece tehditlerle yüz yüze gelinmesi anlamına gelmemektedir. Savunma günümüzde gelecekteki potansiyel tehdidin, stratejik caydırıcılık planlarının, personel eğitimi ve pratiğinin organize edilmesi olarak tanımlanabilmektedir. Bir ülkenin ya da ittifakın savunma yapısı, jeo stratejik vizyonuyla bağlantılı olmalı ve jeopolitik seçeneklerde yansıtılmalıdır. Tehditler savunma yapısının dayandığı temel veya platformdur. Bu sebeple tehditlerin evrimine baktığımızda bilgi veya teknolojik ilerleme bireylerin ellerinde olumsuza kullanımlara sebep olabilir.
Eski “savaş Meydanları” tanımlamasından ziyade günümüzde savaş meydanı tanımı olarak Kamusal alanlar, meydanlar, sokaklar, mahalleler ve hedef olarak ta sırdan insanları tanılamak ve bu sorunla başa çıkmak zorundayız. Son yıllarda Modern asimetrik tehditlerin evrimi, savunma sanayinin kendini değişmesine karlı bir şekilde katkıda bulunmuştur. Lakin bu geleneksel silah sistemlerinin azaldığı anlamına gelmez. Bu bağlamda yeni teknolojilerin kullanımını vurgulayan ve caydırıcılığı öncelik olarak belirleyen araçlar artık geliştirilmektedir. İnsansız hava, kara, deniz araçlarında geliştirme eğilimleri bu bağlamda şekillenmektedir.
Avrupa birliği, 2 aksa karşı savunma sanayii politikasını şekillendirmektedir. Birincisi Avrupa’nın ihtiyaç duyduğu silah sistemlerinin üretilebilmesi açısından özerklik, ikincisi ise tamamlayıcılık. Bu noktada NATO üyesi ülkelerin savunma sanayileri arasında önemli iş birliğinin olması, know-how ve sistem uyumluluğunun olasıda önemlidir. Bu noktada çözülmesi gereken sorun büyük ülkelerin savunma sanayileri ile küçük ülkelerin küçük ve orta ölçekli işletmeli arasındaki ilişkidir. Bu sorunda iş birliği ile çözümlenebilmektedir.
Yunanistan alternatif savunma ve göç politikaları bakanı Dimitris Vitsas

Kafkassam
https://www.defensenews.com/outlook/2017/12/11/greeces-dimitris-vitsas-as-the-global-threat-evolves-so-too-must-the-defense-industry/

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir