KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gürcistan
  4. »
  5. Yükselişten Düşüşe Saakaşvili

Yükselişten Düşüşe Saakaşvili

Keisuke Wakizaka Keisuke Wakizaka - - 3 dk okuma süresi
292 0

5 Aralık günü Gürcistan eski Cumhurbaşkanı Mikhail Saakaşvili’nin Kiev’deki evine polis baskın düzenledi ve bu baskın sırasında Saakaşvili binanın çatısına çıkarak intihar etmekle polisleri tehdit etti.
Bu olay Facebook,Twitter gibi sosyal medya organlarında konu edinmiş ve özellikle Türkiye’deki birçok Kuzey Kafkasya kökenli vatandaşlar ve gruplar tarafından bu haber ciddiye alınmamış, alaycı bir tepki doğurmuştur. Bu durum Türkiye’deki Kuzey Kafkasyalılar arasında Saakaşvili’nin pek sevilmediğini ve bu haberin gülünç biçimde algılandığını göstermektedir.
Şimdi bu olayın Gürcistan iç politikasına etkisine bakalım. Bildiğimiz gibi, Saakaşvili yönetimi Güney Osetya-Abhazya Meselesi konusunda 2008 yılında büyük hatayı yapıp ülkeye büyük zarar vermiş ve kamuoyunun Saakaşvili yönetimine güveninin önemli derecede azalmasına sebep olmuştur. Ama Saakaşvili 2003 yılında iktidara geldikten sonra Gürcistan’ın bürokratik sistemini düzeltmiş ve polisin rüşvet-yolsuzluk meselesini minimum seviyeye düşürmüştür. Ayrıca azınlıkların Gürcistan’a entegrasyonu ve kültür-kimliğinin korunması için çeşitli politikaları hazırlamış ve kendi sistemini batı ülkeleri seviyesine kadar yükseltmek için çaba harcanmıştır. Bu yüzden özellikle azınlıklar arasında Saakaşvili’yi destekleyip onun politikalarını takdir edenlerin sayısı da az değildir. Gerçekten de Saakaşvili Ukrayna’ya kaçana kadar muhalefet Saakaşvili’nin karizmasına dayanmaktaydı ve kamuoyunun desteği de az değildi. Saakaşvili Ukrayna’ya kaçtıktan sonra da onun muhalefet üzerindeki etkisi belli bir derecede devam etmiştir.
Fakat 2015 yılında Saakaşvili Odessa Valisi olup Gürcü vatandaşlığından çıktıktan sonra onun Gürcistan siyaseti üzerindeki etkisi önemli derecede azalmış, valiliğini bırakıp muhalefet partisini kurduğunda onun itibarı daha da zedelenmiş ve buna bağlı olarak Gürcistan’daki muhalefete destek de düşmüştür. Ayrıca Gürcistan siyasetindeki iktidar ve muhalefetin politikaları arasında farkların fazla olmaması bu eğilimi daha da pekiştirmiştir.
Son olarak Saakaşvili’nin intihar etmekle polisi tehdit etmesi kamuoyu arasında Saakaşvili’nin akıl sağlığının yitirdiği imajını oluşturup pekiştirmiştir. Böylece onun Gürcistan üzerindeki itibarının tamamen kaybolmasına sebep olmuş ve bu olaydan sonra onun Gürcistan’da tekrar cumhurbaşkanı olma ihtimali neredeyse tamamen yok olmuştur. Yani Kiev’deki bu olay ile Saakaşvili’nin geçmişteki başarılarından dolayı elde ettiği imajı ve Gürcistan siyasal hayatı üzerindeki etkisi tamamen kaybolmuştur. Gürcistan’daki muhalefet artık Saakaşvili’ye dayanmadan kendi stratejisini oluşturması gerekir.

Keisuke Wakizaka

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir