ABD yeni savunma sekreter vekili Mark Esper

Esper: F 35 tam kapasite kullanılamayacak

Изготовлен нижний полукорпус реактора для 1-ого энергоблока АЭС Аккую

Almanyanın yeni savunma bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer

YPG’liler Trump’tan Garanti Peşinde

Gündem 1 Şubat 2019
63

31 ocak 2019 tarihinde ABD senatörlerinden Marsha Blackburn ve Tammy duckworth , ABD başkanı Trump’a bir mektup yazarak YPG’liere desteğe devam edilmesini talep etti.Bu talebin temelinde Ocak ayının son ABD destekli Suriye Demokratik Konseyinin eşbaşkanı İlham Ahmed’in ABD’de bir dizi gizli ziyaret ve ABD başkanı ile görüştüğü iddiaları yatmaktadır.
ABD’li yöneticileri, ABD’nin bölgeden çekildiğinde Türkiye’nin bölgeye harekat yapacağını ,kendilerinin bundan etkileneceği ve işid’le mücadeleye zarar vereceği iddialarını gittikleri her toplantıda yaymışlardır. ABD kanadında ise Sayın Pompeo ile Sayın mevlit Çavuşoğlu arsındaki görüşmeye referanslar verilerek Türkiye’nin bölgedeki YPG unsurlarına herhangi bir operasyon yapmayacağı sözü verildiği iddiaları ortaya atılmaktadır.

Ypg’liler İşid’i en önemli ve büyük tehdit olarak sunarken FBI Direktörü Christopher Wray, CIA Direktörü Gina Haspel ve Ulusal İstihbarat Direktörü Dan Coats Abd Kongresine tehdit değerlendirmesi sunumlarında Kuzey Kore ve Çin siber saldırılarına dikkat çekmişlerdir. Kuzey Kore’nin nükleer çalışmalarını tamamen bırakmadığı çünkü nükleer silahların rejimin hayatta kalması için kritik bir unsur oluğunu ortaya koyduklarını beyan edilmiştir. Sunumda CIA Direktörü Gina Haspel İşid’in gittikçe küçüldüğü lakin bir tehdit olarak devam ettiği, Irak içinde tehdit unsuru olarak kalmaya devam ettiği de sunumda yer almıştır. El -Salvador, Guatemala ve Honduras ‘tan ABD’ye göç olgusuna değinilmiş, İran’ın nükleer araştırılmalarını azalttığı, Afganistan konusunda Ne Afgan hükümetinin ne de Taliban’nın stratejik bir avantaj sağlıya bileceğine değinilmiştir. Rusya’ nın 2020 ABD seçimlerinde sosyal medya ve diğer araçlar ile seçimleri etkileye bilme çabasına girişme ihtimalinin de olduğu sunumda yer almıştır.

Kafkassam

https://www.militarytimes.com/flashpoints/2019/01/13/pompeo-confident-of-us-deal-with-turkey-to-protect-kurds/

https://www.defensenews.com/global/the-americas/2019/01/29/us-intel-chiefs-share-latest-assessment-of-north-korea-iran-nuclear-programs/

Yorumlar