KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. YPG terör örgütü gelecekte Ankara-Şam ittifakına neden olabilir

YPG terör örgütü gelecekte Ankara-Şam ittifakına neden olabilir

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
296 0

Bunu sitemize özel demecinde gazeteci yazar Arzu Sayyad söyledi. O, ABD’nin Suriye’de PKK’nın uzantısı YPG teröristlerine silah vermesinin bölgede barışı ve istikrarı çok ciddi etkileyeceğini söyledi. Arzu Sayyad bölgede çatışan çıkarlar doğrultusunda kontrolsüz grupların silahlandırılması olgusunun Suriye krizinin çözümünde ciddi sorunlar oluşturacağını sözlerine ekledi:

“Dikkat edecek olursak, ABD yetkilileri Suriye`de 60.000 civarında YPG savaşcısının bulunduğunu hep söylüyorlar. Ve bölgede çatışan çıkarlar çerçevesinde kontrolsüz grupların silahlandırılmasının Suriye krizinin çözümünde ciddi sorunlar oluşturacaktır. Belki de ABD bu adımıyla Tahran-Ankara-Moskova blokunu dışlayarak sorunun sadece Washington’da çözülebileceğini iddia ediyor. Suriye’de ABD’nin bir hayli askeri üslerinin olması da Washington’u bölgede ciddi aktöre dönüştürmektedir.

Bölgede çıkarlardan daha fazla bu çıkarları savunan grupların mücadelesi var şuanda. Çıkarlar arka planda masalarda gerçekleştiriliyor. Geçenlerde YPG`nin DEAŞ teröristleri ile anlaştığı haberlerini okumuştuk. YPG DEAŞ`le aynı masada oturarak kendisinin teröristlerden çok ta farklı olmadığını ve onunla aynı statüde olduğunu doğrudan teyit etmiş oldu. Onu da söyleyebilirim ki, YPG`nin faaliyetleri artık gizli saklı değil, bölgede açık bir biçimde terör estiriyor ve bu terör gelecekte Ankara-Şam ittifakına oluşumuna neden olabilir. Her iki taraf toprak bütünlüğü için DEAŞ`den sonra asıl engel olarak gördükleri PYD teröristleriyle mücadele için birbirine muhtaç durumuna gelebilir ve ortak düşmanla mücadeleyse çıkarların birleştirilmesi gereğini oluşturur.

https://siyasiistikrar.wordpress.com/2017/06/02/gazeteci-yazar-bu-teror-orgutu-gelecekte-ankara-sam-ittifakina-olusumuna-neden-olabilir/

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir