KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Yevgeny Prigozhin: Kremlin Rusya kamuoyunu yanıltıyor

Yevgeny Prigozhin: Kremlin Rusya kamuoyunu yanıltıyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
208 0

Rus Paramiliter örgütü Wagner Grubu’nun Başkanı iş insanı Yevgeny Prigozhin Moskova’daki üst düzey yetkilileri Ukrayna’nın taarruzunun gidişatı ile ilgili olarak Rusya kamuoyunu yanıltmakla suçladı. Wagner Başkanı, Kiev’in sahada kaydettiği ilerlemeye dikkat çekti. İş insanı Prigozhin’in medya ekibinin yayınladığı ses kaydında, Prigozhin konu ile ilgili olarak Moskova’nın “Rus halkını yanılttığını’ söyledi. Silah ve mühimmat sıkıntısına işaret ederek Pyatikhatki de dahil olmak üzere birçok köyün kaybedildiğine” dikkati çekti.

Rusya Kırım’ı da kaybedebilir

Şarku’l Avsat’ın Reuters haber ajansından aktardığına göre Wagner Başkanı “Toprakların büyük bir kısmının düşmana teslim edildiğini ve tüm bunların herkesten gizlendiğini” vurguladı. Ukrayna kuvvetlerinin, cephe hattında doğal bir sınır oluşturan Dnipro Nehri’ni geçmeye çalıştıklarını da sözlerine ekledi. Prigozhin son olarak “Rusya bir gün uyandığında Kırım’ın da Ukrayna’ya teslim edildiğini keşfedecek” ifadelerini sözlerine ekledi.

Bu ayın başlarında, Ukrayna ordusu, geçen yıl Rus kuvvetleri tarafından ele geçirilen bölgeleri geri almak amacıyla Batı desteğiyle ülkenin doğu ve güneyinde büyük bir taarruz başlattı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yaptığı açıklamalarda birçok kez Ukrayna taarruzunun başarısız olduğunu vurguladı. Ancak aylarca Bahmut da dahil olmak üzere doğu Ukrayna’daki kasabaları yeniden ele geçirmeye yönelik operasyonlara liderlik eden Prigozhin, Savunma Bakanlığı’nı yalan söylemek ve Ukrayna kuvvetleri karşısında toprak kaybetmekle suçladı.

Kiev ise mütevazı kazanımlar elde ettiğini açıkladı. Putin son açıklamasında Ukrayna askerlerinin ‘büyük kayıplar’ verdiğini bir kez daha iddia etti ve cephede ‘kesin bir çıkmaz’ içinde olduklarını ifade etti.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir