KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Yeni ortadoğu yeni dünya düzeni

Yeni ortadoğu yeni dünya düzeni

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 19 dk okuma süresi
399 0

Yeni Ortadoğu Yeni Dünya Düzeni

Bütün dengelerin değişeceği yıldır 2016 Ortadoğu’da tüm kartlar açıldı herkes eteğindeki taşı döktü Rusya’nın Suriye’ye yaptığı yığınak sonrası İsrail’in İron Dome çöktü İran’ın atıp tuttuğu füzelerinin dengeleri nasıl altüst ettiği ortaya çıktı Yunanistan NATO’mu Rusya mı? Kararsız. İngilizler belanın büyüklüğünün farkında ellerinde oynayacak maşa arıyorlar. ABD ölümcül kartını oynadı. Suudi Arabistan, Rusya’nın İran’a yerleştirdiği S-300 ABD’yi kör etti ve İran balistik bir füzeyi ABD’ye karşı ateşledi geçtiğimiz günlerde. Çok yakın zamanda İran’da iç karışıklıklar artacaktır bataklığa İran direk çekilecek. Bu oyun çok büyük herkesi yakacak tüm taraflar neredeyse belli oldu oyun başlamak üzere bu oyun haritaların kanla çizileceği evreye girdi artık olgunlaştı.​

​Türkiye daha hiçbir şey yapmadı beklemesinin sebebi Azerbaycan ve Pakistan. Türkiye gerçek müttefiklerine toparlanmak için zaman kazandırma çabasında. Türkiye’nin sınırlarında ciddi problemler var bu ulusal güvenliği ciddi tehlikeye düşürüyor. Atillanın dediği gibi sınırlarınızda sorun varsa genişletin ve Türkiye bu yıl sınırlarını genişletecek bu olay tamamen Azerbaycan ve Pakistan’ın hazırlığını tamamlama hızına bağlı.

Şimdi İran ve Rusya’nın askeri gücüne karşı NATO durumuna kısaca bir bakalım Geçen aylarda Associated Pres haber ajansının incelediği ABD Savunma Bakanlığı ve kongre müfettişlerinin hazırladığı raporda milyarlarca dolar harcanarak geliştirilen NATO Füze kalkanı projesinde çok ciddi eksikler olduğu, Malatya-Kürecikte kurulmuş olan BF erken uyarı radarının menzilinin kısa kaldığı için çok işe yaramadığı, özellikle İran’dan gelebilecek BF saldırılarına karşı Avrupa’yı koruyamayacağı, maliyet ve kritik teknoloji sorunları ile boğuşan projenin sonucu radar sistemlerinin bazen son aşamadaki BF savaş başlığı ile havada ki başka bir metal objeyi (raporda duyduğumuz kadarı ile tenekeyi bile yazıyormuş) ayırt edemediği yazmaktaymış. Dolayısı ile şimdilik menzil dışı olmanın dayanılmaz hafifliğini yaşayan ABD, Avrupa’da ki müttefiklerini dahi koruyamaz iken hiçbir Anti-Balistik Füze sistemi (BMD) olmayan ülkemizin halini siz düşünün.

İran’nın tüm etrafımızı ve Orta Doğuyu Şii çemberiyle kuşatması ve Türkiye’nin bu coğrafyada etkisini kırarak bölgedeki nüfuz mücadelesini kaybetmiş olmamızdaki tek etken son yıllardaki romantizme dayalı dış politik eğilimlerimizin başarısızlığı değil ayni zamanda İran BF gücünü ve alt yapısını görmezden gelen tutumumuzdur. Bu güce güvenen İran artık şunu bilmektedir ki Hava ve Kara Kuvvetleri İsrail ve Türkiye gibi güçlü ülkelerle baş edecek seviyede olmasa bile bu ülkeleri hatta tüm Avrupa ve Arap yarımadasını menzili içine almış olan BF’leri ile ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Özellikle metropollere atılacak terör amaçlı BF’ler, ciddi kaos ve kargaşaya sebebiyet verecektir.
Geçenlerde Dünya medyasına yansıyan Suudi Arabistan’ nın Çin‘ den DF-21 (Dongfeng, NATO Kod:CSS-5) füzelerini alması Orta Doğuda Balistik dengelerin bir nevi dengelenmesi manasına gelmektedir. Daha önce yine Çin’ den DF-3-CSS-2 füzeleri tedarik etmiş olan S. Arabistan’ ın bu füzeleri almasındaki amaç medya ya yansıdığı gibi çevre ülke tehditleri, gemi ve uçak gemilerine karşı kullanım vs. değildir. Zaten BF’ lerin gemilere karşı kullanımı CEP mesafesinden dolayı pek mümkün görülmemekte. Suudilerin asıl amacı yukarıda anlattığımız İran tehdidine karşı cevap vermektir. DF-21-CCS-5, 1170 km menzili ile tüm İran topraklarını menzil içine almıştır.

Natonun yani Abd nin savunma siteminde kullanılan füzeler çalışma şekilleri

ABD füzesavar sisteminin çalışma esası

Bir kıtalararası balistik füze (ICBM inter-continental balistic missile) ateşlendiği zaman uydular tarafından algılanır ve kontrol merkezine bildirilir. Füze, geliştirilmiş erken uyarı radarları (upgraded early warning radars) tarafından izlemeye alınırken, ayrıca radar dalgalarının X bandında (dalga boyu3 cm) çalışan X-bandı radarı ile hassas rota tayini yapılır. Rotası kesinleşen füze atmosfere girince, denizde veya karada konuşlandırılmış füzesavar füzesi ateşlenir. Balistik füzenin yolunu kesen füzesavar onunla çarpışarak veya yakınında infilâk ederek, düşman füzesini imha eder.
ABD füzesavar sistemi kademeleri

ABD tarafından geliştirilen füzesavar sistemlerinde; 300-1000 km kısa menzilli balistik füzelere (SRBM) karşı, hedef ülke topraklarına yerleşen Patriot PAC-3’ler (Patriot Advanced Capability), 1000-3000 km orta menzilli füzelere (MRBM) karşı yine hedef ülke topraklarına yerleştirilen THAAD (Terminal High Altitude Defense) füzeleri, 3000-5500 km ara menzilli füzelere karşı denizde gemi veya platformlarda konuşlu Aegis (Aegis Missile Defense Ships and Aegis Ashore platforms) füzeleri ve 5500 km’den daha uzun menzilli kıtalararası füzelere karşı ise merkezi ölçüm ofisi (Central Measurement Office-CMO) için yüksek irtifada Aegis füzesavarları için veri toplanır.

Balistik füze, menzile bağlı olmaksızın, atıldığı yerden hedefine varana kadar bir parabolik rota üzerinde hareket eder. Bu rota başlıca dört bölümden oluşur: i)- itme evresi (boost phase), motorların yakıt bitene kadar çalıştığı kısım, ii)- yükselme evresi (ascent phase), yakıtın bitmesinden sonra atmosferden çıkıp, füzenin ağırlığı ile yerçekiminin dengelendiği ve artık yükselmenin durduğu zirveye (apogee) varış, iii)- düşme evresi, füzenin yerçekimi etkisiyle hızlanarak alçalması (descent phase) ve son olarak iv)- son evre (terminal phase), füzenin yeniden atmosfere girip hedefe ulaşması.
Ana yakıtı yükselme evresinde bitmiş olan füzenin düşme ve son evrelerde sadece hassas hedef ayarlaması yapan küçük motorları bulunabilir ve füze bu nedenle büyük rota değişiklikleri yapamayacağı için bu iki evrede; atmosfer dışındayken yüksek irtifa füzesavar füzeleri veya atmosfer içindeyken orta irtifa füzesavarlar tarafından vurulur. Balistik füzelerin 1000-9000 km olan menzilleri ile kıyaslandığında füzesavarların menzilleri 45-400 km gibi küçük kaldığından, füzesavar füze bataryaları, hedef ülke topraklarında kurulur.

Patriot Füzeleri
ABD Patriot PAC-3 (Patriot Advanced Capability) Füzeleri, menzil 15-45 km, hız 5 Mach, uçak ve füzelere karşı kullanılır.

Patriot PAC-3 Özellikleri
Tip
Tek-kademe
Boyu
5.2 m
Çapı
25 cm
Maksimum Hız
Mach 5
Maksimum irtifa
10-15 km
Maksimum menzil : Uçaklara ve Füzelere karşı
15 km

THAAD Füzeleri
ABD THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) füzesi, menzil 200 km, uçuş tavanı 150 km, Hız 2,8 km/s olup, orta menzilli balistik füzelere karşı kullanılır.
THAAD Füzesi Özellikleri

THAAD Füzesi Özellikleri
Tip
Tek-kademe
Boyu
6,17 m
Çapı
0,34 m
Maksimum Hız
2,8 km/s
Maksimum irtifa
150 km
Maksimum menzil : Füzelere karşı
> 200 km

ABD şu anda menzil dışı kalmanın dayanılmaz hafifliğini yaşarken olası bir 3’cü dünya savaşında Topol-M-Bluva-Satan füzelerini semalarında gördüğünde cehennemi yaşayacağını çok iyi biliyor. NATO’nun Türkiye ve Avrupa’ya konuşlandırdığı savunma konseptindeki füzeler atmosferin üzerinde etkili değiller ABD olası böyle bir tehdidi Türkiye ve Avrupa üzerinde durdurma çabasında tabi Nükleer serpintileri de buralara yüzyıllar sürecek iz bırakacak.

3 Dünya savaşının Ortadoğu’dan çıkacağı neredeyse kesin bu savaş ne getirir ne götürür. Bu savaş yeni dünya düzeni yeni dünya tasarlanıyor haritalar masalarda planların da planlarının yapıldığı bir an yaşıyoruz. Bu savaş yaklaşık 12 ile 15 arasında devlet çıkaracaktır hiç birinin askeri gücü olmayacak ama enerji rezervlerinin üstünde oturacaklar bildikleri veya daha bilmedikleri madenleri vs bu ülkeler ABD, Rusya,İngiltere,Almanya,Fransa gibi ülkelerin birer sömürgesi olacaklar .

Ortadoğu’nun bu hale geleceğini kimse hesaplamıyordu sessizce devrimlerini yapıp sömürgelerini oluşturup gideceklerdi.

Yalnız evdeki hesap çarşıya uymadı Rusya Ukrayna’nın intikamını çok ağır tahsil etti. Türkiye’nin düşürdüğü uçak basit bir angajman olayı değildir.

Rusya bir uçağı feda etti ama tüm Ortadoğu ve Türkiye hava sahasını kontrol altına aldı, kürecik filan tarih oldu buraya nokta .

Türkiye’ye yerleştirilen patriotlar ne kadar hantal ve eski teknoloji olduğu geçenlerde kanıtlandı Hatay’a düşen Sucud füzesini görmedi bile yani bizi koruyamıyorlar işin kötüsü kendilerini koruyamayacaklar bunlar.

Rusya aynı anda Ortadoğu’da elektronik harp teknoloji sinide kullanıyor dünyanın en iyi hava savunma sistemini Dünyanın gözüne soka soka Ortadoğu’ya yerleştirdi bu savunma konsepti S-400 dür daha gelişmiş modeli S-500 Moskova askeri üsler Füze hangarlarları Nükleer santralleri savunmak için Rusya’da konuşlu.

Burada net bir şey var Suriye hava sahasında kim ne yapacaksa Rusya ile anlaşacak başka yolu yok! Şu anda bu sistemler aktif hale geldikten sonra Suriye hava sahasında NATO da dahil olmak üzere sinek bile uçmuyor Rusya’nın izin verdiği kadar vurabiliyorlar.

Neden bu füzeler bu kadar etkili S-400’ün S-300 sistemlerinden en önemli farkı daha fazla hedefi aynı anda takip edebilmesi ve gelişmiş elektronik karşı tedbirlere sahip olmasıdır. Ayrıca S-400’de kullanılan radarlar hafif radar izine sahip olan ve hayalet uçakta dahil hedefleri takip edebilme yeteneğine sahiptir. S-400 sistemine şu ana kadar pek çok devlet ilgi göstermiş olmasına rağmen yabancı bir ülkeye satış gerçekleşmemiştir.

S-400’ün kullandığı füzeler Rus Hava Kuvvetleri’nin mevcut hava savunma sistemlerini azaltma programına paralel olarak kısa, orta ve uzun menzillerde aynı anda kullanılabilecek değişik füzelerden seçilmiştir.
Orta menzilli 9M96 füzesi aktif radar güdümlü bir füze olup 120 km menzile sahiptir ve hedefi vurma kabiliyeti uçaklara karşı 1 üzerinden 0.9 ve insansız uçaklara karşı 0.8 olarak hesaplanmıştır. Bu füzenin bir üst türevi olan 48N6DM 30 Nisan 2004 tarihinde Kapustin Yar test merkezinde test edilmiştir.
Uzun menzilli yeni bir füze olan 40N6 400 km menzile sahiptir (MIM-104 Patriot ve S-300’ün iki katı) ve yarı aktif – aktif güdümle hedefe yönlendirilebilir. Bu füzenin hedefleri AWACS erken uyarı uçakları, sinyal karıştırıcı uçaklar ve balistik füzelerdir. Füzenin hızı olan 4.8 km/saniye (17280 km/saat) aynı hızda hareket eden hedefleri vurmasını sağlar.

Nato Rapor İsmi:SA-21 Growler

Çeşidi​Uzun menzilli hava savunma sistemi

Uyruğu​Rusya Rusya

Hizmet geçmişi

Hizmet​2007-

Üretim tarihi

Tasarımcı​Almaz-Antey – Almaz S.I.C

Üretici​Fakel Makina Üretim Tasarım Bürosu

Üretildiği tarih​2007

Özellikler

Ağırlık​1800-1900 (kg)

Uzunluk​7,5 m

Genişlik​ 519 mm

Etkili menzil​400 km

Kanat genişliği​460 mm

İtici güç​Dikey soğuk fırlatma

İrtifa​30000 m

Radarlar
S-400’ün radarları S-300 sisteminde kullanılan 64N6 ve 76N6 radarlarının gelişmiş bir türevi olan 96L6’dır. S-400 komuta merkezi aynı anda 6 bataryaya komut verebilir ve her batarya 12 fırlatma aracına komuta eden bir 96L6 radara sahiptir. Bu radarlar hayalet uçak tabir edilen hedefleri izleme ve bu hedeflere kilitlenme yeteneğine sahiptir. Gelecekte 96L6 radarların daha da geliştirilmesiyle 500-600 kilometreye kadar etkili olacakları düşünülmektedir.
Lazkiye Rus üssündeki S-400 taradığı alan

Şimdi gelelim Türkiye Suriye’ye ne zaman girecek diyenlere Suriye girmek çok geç kalınmış bir hareket şuandan sonra çılgınlık ha bir delilik yapılırsa ne olur manevi kısmına girmiyorum

İlk saldırı anında yaklaşık 75 uçak kaybımızla başlar bu arada Diyarbakır ana jet üssünü İrana konuşlu füze bataryaları kuvvetle muhtemel vuracaktır bu il etap da olacak olanlar en büyük zayiat zaten ilk 24 saate verilecektir Türkiye tüm savunma konsepti hava kuvvetlerine dayanmakta ve ilk 24 saate % 35 ni kaybedecektir. Rusya Türkiye’yle savaşmayacaktır çünkü Rusya’nın savunma konsepti NATO’ya göre dizayn edilmiştir tüm savunmanın çekirdek yapısı Nato’dan gelecek olan saldırılara göre yapılandırılmıştır.

Peki, bu işten kim karlı çıkar? En başta Rusya Suriye’deki üslerini garanti eder ikinci sırada İran Orta doğunun en güçlü ordusu kendinde olacaktır ve her olayda söz sahibi olacaktır. Üçüncü sırada İsrail Türkiye’nin zayıflaması İsrail’in işini orta doğuda daha da kolaylaştıracaktır. Dördüncü sırada ABD ve İngiltere Türkiye’yi daha kolay dizayn edebileceklerdir.

Burada Türkiye tarihi bir fırsatı kaçırdı ulusal güvenliği içi siyaset malzemesi yaparak ve kritik bir süreçte seçime giden olayların seyrini ve takibini kaçırdı. Süleyman Şah türbesi taşındığında hava operasyonu yapabilecek durumdaydı ve gerekli tampon bölgeyi bu zaman için de oluşturabilir askeri birliğinin konuşlandırabilirdi ve bu Rusya’nın hesaplarını alt üst ederdi eğer bir çatışma çıkarsa burası bizim resmi sınırımıza dönüşürdü.

Şimdi bir Suriye operasyonu demek çok ciddi bir maliyet ağır bir kayıp bunun içinde toprak kaybıda olabilir Hatay bir alicengiz oyunuyla Suriye’ye geri verilebilir.

Türkiye’nin şu anda yapması gereken düşük yoğunluk bir çatışma ortamıyla Suriye’deki çatışma ortamını sürekli canlı tutmak eğer süre uzarsa ittifak edenler arasında sorgulama başlayacaktır mesela Rusya ekonomisi şu an sıkıntı içinde Suriye deki bu durum ekonomisine daha da agır bir yük getiriyor hiç biri kendi halklarına bunu izah edemeyeceklerdir halk sıkıntı yaşarsam sorumlu siyasileri görecektir buda Suriye politikalarında gevşemeye sebep olacaktır. ABD seçim potasına girdiğinden uzun bir süre ses seda çıkmayacaktır. Türkiye artık şundan vazgeçmeli hakkı olanı açıktan talep etmeli “Sen güneşi iste sahip olmazsan en azından yıldızın olur” noktasına getirmeli işi. Kemal Beşik

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir