KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. YENİ DÜZEN YENİ PLANLAR

YENİ DÜZEN YENİ PLANLAR

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
279 0

ABD seçim sonuçlarının dünya yeni düzenine yansıması ve bölgemizdeki yeni yönetimin politikalarının, yeniden gözden geçirileceği ABD yönetimi ile ilişkilerin nasıl olacağının tartışıldığı bu günlerde bilinmesi gereken ABD’nin başkanı kim olursa olsun bölge politikalarında değişimin söz konusu olmayacağıdır.
Doğu Akdeniz’de başlayan daha sonra Kafkasya bölgesine taşınan çatışmaların asıl hedeflerinin küresel ve emperyal devletlerin yeni oluşmaya başlayan güç merkezlerinin oluşmasının önüne geçebilmek adına kriz ve kaos ile süreçleri uzatma eylemleridir.
ABD seçim sonuçlarında Biden kazanması ile küresel yapıların daha etkin rol oynayacağı yeni dönemde bölgemiz ve Çin devleti etrafındaki bölgelerde daha çok karmaşık dönemlerin yeniden başlayacağı, uluslararası yapıların etkinliği artırılarak onların üzerinden yeni dünya düzeni yapılarının oluşmasının karşısında kararlar alınması ile önüne geçme hamlelerinin göreceğimiz süreçlerin başlayacağıdır.
Azerbaycan‘nın işgal edilmiş toprakları üzerinden yeniden küresel devletler tarafından ortaya konulan oyun ile Çin’in ekonomik etkinlik politikalarının geçtiği ülkeler ile lojistik ve enerji merkezlerinin bulunduğu bölgelerde bunun önüne geçmek için yapılan hamlelerdir.

Türkiye üzerine yıllardan beri uyguladıkları, terör merkezli saldırıların önüne geçilmesi ve Türkiye’nin politika değiştirmesi ile kendilerinin etkinliğinin azalmasından rahatsız olanların etkinlik alanlarını kayıp etmeye başlamları ile Türkiye’ye karşı yönelik her türden suçlama yoluna girdikleri ve Türkiye’yi terör ülkesi konumuna getirmek ve suçlamak için Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un radikal islamı hedefe alması ve küçük yaşlardaki Fransa’da yaşayan çocukları karakolda ifadeye çağırması batının yeni oyunlarını kendi ülkelerinde yaşayan müslümanlar üzerinden kurgulayarak destek veren ülkeleri suçlama yolunu seçmek için zemin hazırladığıdır.
Batı’da pandemi sonrası, bütün dünya ekonomilerindeki daralma ile ortaya çıkan, ekonomik rahatsızlıklar aşırı sağın yükselmesine ve milliyetçilik akımları ile desteklenerek olaylara karşı duyarsız olan toplumlarını yeniden canlandırma politikalarında bunu görmekteyiz.
Batı toplumlarında oluşan aşırı milliyetçilik ile ülkelerinde oluşacak kriz ve kaosu lehlerine çevirmek için islam ülkelerini değil islam toplumlarını hedefe koyacaklardır. Kendilerine hizmet eden islam ülkeleri yönetimlerinin kayıp ettikleri prestijlerini tekrardan kazanmalarını sağlam üzere ortaya koydukları yeni planın bir parçasıdır.
Biden’ın resmi olmayan sonuçlara göre seçilmesinden sonra Türkiye için yaptığı açıklamalarında Kafkasya ve Azerbaycan Türkiye ilişkilerindeki birlikte çalışmalarından duydukları rahatsızlıkları dile getiren açıklamları ile bölge üzerindeki emellerinden ve hayallerinden vazgeçmeyeceklerini ifade etmektedirler.

Karadeniz’de bulunan enerji kaynakları sonrasında ithalatçı konumundan üretici konumuna gelecek olan ülkemiz, enerjide lojistik merkezi konumu ile enerji pazarında söz sahibi olurken bundan sonraki adımları ile enerjide önemli aktör konumuna kavuşacaktır.
Dünya enerji fiyatlarını belirleyen ülkelere karşı yeni güç merkezleri olarak ortaya çıkacak yeni üçlü Rusya, Azerbaycan ve Türkiye birlikteliği dünya enerji fiyatlarıda dahil olmak üzere bir çok yapıya yön verme ve yönetme yetisine kavuşması ile emperyal devletlerin bir hakimiyet alanına karşı da yeni bir merkez oluşturabilecekleri dönemi görmekteyiz.
Neo-Con yapılanmanın hedeflerine ulaşmak için yeniden bölgesel hedefleri dahilinde yapacakları bir çok fiili çalışmaların bir çoğu bölgemizde olduğunu gördüğümüzde, ülkemizin hinterlant alanında olduğunu bu nedenle Türkiye’nin yeni planları ile tekrar saldırı ve yıldırma politikalarına maruz kalacağıdır.
Türkiye attığı adımlarla ve kararlı duruşları ile bunu önceden görerek yaptığı bütün hamlelerin ne kadar yerinde olduğunu önümüzdeki günlerde daha net olarak göreceğimizdir.
Mehmet BOZKUŞ

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir