KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. YADDAŞ MUTLAKA OYANACAK!

YADDAŞ MUTLAKA OYANACAK!

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
292 0

Bu makaleyi Şubat 2020’de sosyal mediada paylaştım. Tanrıya şükür, bugün Azerbaycan ve Türkiye’nin kardeşliğine daha büyük sevgi eşlik ediyor. Bir uyku anısı uyanırsa, önünde hiçbir kuvvet duramaz! İnanıyorum ki bu savaş sonuna kadar başarıyla devam edecek ve Yüce Allah, halkımıza zafer bahşedecektir. Sadece Tanrı galip gelir!
25-26 Şubat gecesi bu yıl çarşamba su çarşambası idi. Aynı zamanda o gece Hocalı’yı hatırlayacağımız geceydi. Su Çarşambasını, su yerine kanın aktığı bir Çarşamba günü olarak hayal etmek çok zor. Ne yazık ki bu çarşamba bizim için kanlı bir çarşamba. Yeni yılda övdüğümüz Rusya vahşeti ve Ermeni güçlerinin iki ay sonra Hocalı’da işlediği soykırım nihayet bize bir ders vermelidir. Hocalı, Hoca olmalı ve bize bir ders vermeli. “Dede Korkut” kitabında da söylendiği gibi, “Eski düşman dost olmayacak!”
Bu ihanetler ve suçlar, zaman zaman ermenilerle birleşen Rusya tarafından işlendi. Bir ay sonra, aynı nitelikteki Mart soykırımını hüzn günü gibi kayd etdik. Son olarak, düşmanlarımızın kim olduğunu ve bunu bize neden yaptıklarını bilmemiz gerekiyor. Çünkü Türk devletinin gelişmesini istemiyorlar. Ancak Türk toplumu bir gün bu suçlara iyi bir cevap verecektir. Azerbaycan’da Hocalı katliamından 2-3 gün önce, nedense 23 Şubat’ı bayram olarak kutlayanların sayısı önemli ölçüde arttı. Hatta eski foto paylaşımlarında eski Sovyet giysili, özellikle askeri üniformalı insanlar vardı. Ancak Kızıl Sovyet Ordusu 20 Ocak katliamı, Hocalı katliamı ve Karabağ bölgesinin ele geçirilmesinde önemli rol oynadı.
En azından küçük bir çocuk Hocalı trajedisinin Rusya’nın 366. Motoalayı ile yapıldığını ve ermenilere verildiğini bilir. Bu, katilin propagandasından hala vazgeçmek istemeyen bir toplum. Kendisini en zor günlerde Rus ve ermeni soykırımlarından kurtaran Türklere sevgi göstermek yerine Türkçe konuşmaktan rahatsız olur. Ancak Rusça konuşmaktan onur duyar. İnanıyorum ki bir gün bu toplum bir millet olacak ve haklarını anlayacaktır.
O halde Hocalı’dan alınan ders doğru ders olacaktır. Sonra Karabağ ve Hocalı geri alınacak. O zaman çok uzak değil.
Öten yıl yazdıklarımızın neredeyse, tamamı çıktı. Biz bugün bu oyanışı görüyoruz. Başa çatmamış zafer de yakında bizim olacak. Hocalı ve geri kalan topraklarımız hüriyetine kovuşacaktır.
Yüce Allah’a büyük Türk Birliği’ne zafer nasip etdiği için Hamd ederim. Bu yolda şehit olanlara şehitlik makamı, gazilerimize sağlık diliyorum!
Ğalip olan yalnız Yüce Allahtır. La Ğaliba İlellah!

Atif İSLAM oğlu İSLAMZADE
Doç, doktor, AMEA Folklor Enstitüsü​ e-mail: atif.islamzade@mail.ru

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir