KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kuzey Kafkasya
  4. »
  5. Xalid KAZIMLI: Kafkasya tehdit altında, terörizm en üst seviyede

Xalid KAZIMLI: Kafkasya tehdit altında, terörizm en üst seviyede

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 6 dk okuma süresi
22 0

3 ay önce “Crocus” konser salonunda yaşanan korkunç terör saldırısı, 10 gün önce Rostov gözaltı merkezinde yaşanan rehin alma olayı ve bugünlerde Dağıstan’da kilise ve sinagoglara yapılan silahlı saldırılar, kendisini “İslamcı” olarak adlandıran terör örgütünün ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Devleti” Rusya’ya karşı “cihat bayrağını” kaldırdı.

Bu, Batılı ve Avrupalı ​​devletlerle çatışarak paramparça olan, Suriye ve Irak’ta kök salamayan terör örgütünün artık Rusya’yı zayıf bir baraj, Kuzey Kafkasya’yı ise yeni bir sığınak olarak gördüğünü gösteriyor. Kafkas dağlarına yerleşmek istiyor. Örgütün yeni kolu olan “Kafkasya Eyaleti” cephesi, bölgede “İslam Devleti” için bir varlık alanı oluşturmakla görevli.

Bilindiği üzere Orta Asya ve Afganistan bölgesindeki bu tür vakalar, “İslam Devleti”nin “Horasan Eyaleti” şubesi tarafından ele alınmakta ve bu dernek oldukça aktif bir şekilde faaliyet göstermektedir. Ancak artık Kafkasya’daki “emirlere”, “İslam Devleti”nin merkez karargahı tarafından kendi bölgelerinde inisiyatif almaları emri verildi.

Suriye’deki dini motivasyonlu iç savaş sırasında bile Kafkas cumhuriyetlerinin “emirlerinin” özel bir etkisi vardı. Aralarında Azerbaycanlılar da vardı. Yerel camilerin askeri komiserlik görevi görmesi sonucunda başkent Bakü, Sumgayit ve Büyük Kafkas Dağları’nın kalbindeki bölgelerden din adamları Suriye ve Irak’a gönderildi. Birçoğu uzun bir savaşa girmeden önce yerel askeri operasyonlarda öldü ve ülkeye dönenler tutuklandı. Şu anda kan dökmeye yanlarında götürdükleri eşleri ve çocukları, Suriye ve Irak cezaevlerinden gruplar halinde serbest bırakılarak ülkeye geri gönderiliyor.

Bu açıdan bakıldığında IŞİD grubu “Kafkasya Eyaleti” Azerbaycan için de tehdit oluşturmaktadır. Sadece son yıllarda ülkemizde faaliyet gösteren mezhepler içerisinde var olan aşırı gruplar gizlice faaliyet göstermek zorunda bırakılıyor. Sıkı bir denetim altında olduklarını biliyorlar, önceki yıllarda olduğu gibi geniş bir propaganda kampanyası yürüterek açıkça yeni üyeleri saflarına çekmiyorlar, herhangi bir seferberlik çalışması yapmıyorlar. Ancak bu, onların “İslami devrim” yapma, “büyük bir İslam halifeliği” yaratma ve Azerbaycan’ı “emirliklerinden” birine dönüştürme ütopik fikrinden vazgeçtikleri anlamına gelmiyor.

Kuzey Kafkasya’daki olaylar, aşırılık yanlısı Vehhabilerin ağırlık merkezlerini değiştirdiğini gösteriyor. İşlerinin sorunsuz gittiği yere odaklanmaya karar verdiler.

Aslında Vehhabiliğin Rusya’daki ana merkezi Çeçenya’dır. Bilindiği gibi bu özerk cumhuriyette Rusya Federasyonu yasalarının yanı sıra şeriat kuralları da geçerli ve cumhuriyetin başı Ramzan Kadirov Çeçenya’yı gerçek bir “Arap emirliği” olarak yönetiyor. Ancak kendisi de Vehhabi mezhebinin takipçisi olan Kadirov ile terör örgütünün aktivisti olan Vehhabiler arasında büyük bir fark var. Kadirov, Kremlin’e ve Başkan Putin’e sadık, terör eylemleri yoluyla hedeflerine ulaşmak isteyenler ise Rus devletine, hükümetine ve kilisesine karşı. Dini hoşgörü konuşmaları onlara yabancıdır.

Kuzey Kafkasya’da Müslümanların yaşadığı cumhuriyetlerde ve özerk bölgelerde radikal Vehhabiliğin pek çok destekçisi var ve bunlar zaten dini fanatik oldukları için her an terör saldırısı gerçekleştirebilir veya bazı aşırılıkçı eylemler düzenleyebilirler.

“Kafkasya Oblastı” grubunun “sunumunun” Mart 2024 sonunda gerçekleşeceği düşünülüyor ancak ertelendi ve hazırlık çalışmalarına devam edildi. “Kafkas bölgesinin emiri”nin kim olacağı, terör eylemlerinin ciddiyeti ve finans kaynakları gibi konular henüz tam olarak çözülemediği için grubun ortaya çıkışı bugüne kadar ertelendi. Rusya’nın güneyindeki son olaylar, “Kafkas Eyaleti”nin kendisini bölgedeki “cihat”ın yeni saldırı cephesi ilan etmeye hazır olduğunu gösteriyor.

Darband ve Mahaçkale’deki terör saldırısında teröristler, adını duyuran DAİŞ savaşçılarının arkasında olmadıklarını göstererek 66 yaşındaki Ortodoks rahip Nikolay’ın boğazını keserek yurttaşları olan 15 polis memurunu öldürdü. Kendileri için dünyada acımasızlıklarıyla, gittikleri yolda “yurttaş”, “yurttaş”, “yurttaş” gibi kavramları görmezden geliyorlar.

Artık Rus güvenlik güçlerinin “Kafkasya bölgesindeki” terör faaliyetlerinin artmasını beklediği biliniyor. Bir süre önce Şangay İşbirliği Örgütü’nün bölgesel terörle mücadele yapısı, bu yılın Nisan ayından itibaren “Kafkasya Bölgesi”ndeki faaliyetlerin tehlikesi konusunda uyarıda bulunmuştu. Grubun Kuzey Kafkasya’da taraftar toplama çağrılarını yoğunlaştırdığı görüldü. Ayrıca yabancı ülkelerde de çeşitli kripto para adresleri kullanılarak “Kafkasya Bölgesi”ne mali bağış toplanmasına yönelik aktif bir kampanya yürütüldü. Toplanan paranın “Kafkas Eyaleti”ne gönderilmesi gerekiyordu.

Ancak 23 Haziran’da Dağıstan’da yaşanan trajik olaylar, yerel güvenlik güçlerinin “İslam Devleti” destekçilerinin beklenen eylemi hakkında hiçbir şey bilmediğini gösteriyor.
Xalid KAZIMLI
https://musavat.com/news/qafqaz-tehdid-altindadir-en-uca-zirvede-terror_1080820.html

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir