KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Washington, Türkiye’ye Karşı Ortodoksluk Kullanıyor

Washington, Türkiye’ye Karşı Ortodoksluk Kullanıyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
211 0

23 Ağustos’ta Kirazlı Manastırı’nda düzenlenen ayine katılan Fener Rum Patriği Bartholomeos, Türkiye’ye karşı ekonomik saldırıların sona ermesi için dua etti. Bundan önce, 31 Temmuz’da başka azınlık cemaatlerinin temsilcileriyle birlikte patrik, ülkemizde onlara baskı iddialarını yalanlayan ortak bildiri yayınladı. Bartholomeos’un Zeytin Dalı Harekâtı’na destek mektubunu ve Cumhurbaşkanlığı Sarayına ziyaretlerini de hatırlayalım.
Fener Rum Patrikhanesi ve lideri, Ankara’ya ve vatandaşlarına ne kadar sadık olduklarını göstermek için çok çabalıyor. Ama Batı ülkeleri için birkaç ay önce faaliyete geçiren “Christian Persecution” (christianpersecution.com) adlı sitede Türkiye başta olmak üzere dünyada Hristiyanlara zulüm anlatılıyor.
“Christian Persecution” sitesinin “Hakkımızda” bölümüne göre “Order of Saint Andrew the Apostle, Archons of the Ecumenical Patriarchate”, yani Fener Rum Patrikhanesi’nin Archonlar (Patrikhanesi için çalışan etkili sivil kişiler) derneği tarafından yönetilir. Makalelerin yayınlama tarihlerine göre site, Mayıs ayında kullanmaya başlandı. Fakat portalla ilgili ilk haber, Archonların sitesinde 7 Ağustos’ta yayınladı; derneğin sosyal medyalarında “Christian Persecurion”a ilk linkler ise Temmuz ayında paylaşıldı. Whois.net adlı sorgulama servisine göre domain bilgileri 20 Haziran’da yenilendi.

Archonlar bildirdiği gibi “Christian Persecution”, “Fener Rum Patrikhanesine başta olmak üzere tüm dünyada Hristiyanlara zulmü açıklamak amacıyla” kurulmuştu. Sitede yayınlanan yazıların büyük kısmı eklenen kısa bir yorumla diğer portallardan alındı. Birkaç kaynaklara göre makaleler Fener Rum Patrikhanesi’nin yüksek rütbeli rahipler tarafından onaylanır.
Ayrıca Bursa Metropoliti ve Heybeliada Ruhban Okulu Başrahibi Elpidophoros Lambriniadis önemli bir rol oynuyor. İşte 13 Ağustos’ta Christian Persecution’da yayınlanan Al-Monitor makalede Heybeliada’da yaşayan Hristiyanların durumunun ne kadar zor olduğu anlatılır.
Site, Archonların Türkiye’ye karşı kampanyasının araçlarından biridir. Derneğin “milli komutanı” Anthony Limberakis ülkemizi ve “diktatör” olarak nitelediği Recep Tayyip Erdoğan’ı daima eleştirir. Soru şu ki: dernek Fener Rum Patrikhanesi’nin resmi görüşlerini mi yansıtıyor? Archonlar kendi sandığı gibi cevap “evet”tir. Ancak Türkiye’deki Patrikhane ve ABD’deki temsilciğinin tutumları niçin o kadar farklı?
Mesele şu ki Batıda oluşturulan imaja rağmen ülkemiz, Ortodoks dâhil azınlıkların gelişmesini engellemiyor. Mayıs’ta Heybeliada Ruhban Okulu’nun yeniden açılış tartışmaları başladı; Temmuz’da 1922 yılından ilk kez Ankara Metropoliti de atandı. Patrik Bartholomeos için dinler arası işbirliği, uluslararası siyasetçileriyle görüşmeleri konusunda hiç engel yok. Türkiye’de kiliseler ve abideler restore edilir. Bunların için Patrik, Hristiyanlara sözde zulümden dolayı Ankara’yı asla eleştirmedi.
Peki, Ankara’ya saldırılardan kim faydalanıyor? Açık ki bu ülke, Archonlar derneğinin faaliyet gösterdiği ABD’dir. “Christian Persecution”un çok yazı, FETÖ ve PKK terör örgütlerine casuslukla suçlanan ve İzmir’de ev hapsinde bulunan Pastör Andrew Brunson hakkındadır. Tutuklanması, ülkemize karşı yaptırımlara neden oldu. Archonlardan biri, Fener Rum Patrikhanesine bağlı ABD Rum Patrikhanesinin etkili papazı Alex Karloutsos’un oğlu Amerika Dışişleri Bakanlığı görevlisi Michael Karloutsos’tur. Peki, böyle bir yöneticiyle sitenin Türkiye’ye karşıtı yazılar yayımladığı şaşırtıcı mı acaba?

Ankara, her yerden yapılan baskı altında bulunuyor ve Archonlar derneği siteleriyle birlikte Washington’un kullandığı araçlardan biridir…
Adnan Çavuşoğlu

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir