KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Türkiye
  4. »
  5. Wargonzo: 3bin “Bozkurt” Ukrayna için Polonya’dan giriş yaptı

Wargonzo: 3bin “Bozkurt” Ukrayna için Polonya’dan giriş yaptı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
372 0

Erdoğan Putin telefon görüşmesinden sonra Rusya’da gayrı ciddi gelişmeler hız kazanmaya başladı. Ukrayna ile Rusya arasında barışı tesis etmek için oluşturulan İstanbul platformunu bozmak için başta Rus istihbaratı olmak üzere birçok grup harekete geçti.
Rusya’da Semen Pegov’un yürüttüğü bir telegram kanalı var. İsmi wargonzo, bu kanalı 1 milyon kişi takip ediyor. Rusça yayın yapıyor ve genellikle savaş alanlarından verdiği bilgiler ile tanınıyor. Aslında Semen Pegov da bir savaş muhabiri. Suriye, Karabağ ve Abhazya’da çalışmış. Putin Erdoğan telefonla görüşmesinden sonra kanalda dikkat çekici bir haber akışı verildi. Başlıkta 3000 “bozkurt” Polonya üzerinden Ukrayna’ya transfer edildi deniliyor.

Rusya’da “Bozkurtlar “ örgütünün namı ve algısı çok iyi değil. Putin’in Ukrayna savaşına gerekçe olarak ileri sürdüğü Neo Nazi söylemine hayali bir dayanak olsun diye sanal/hayal bir habere imza atıldı.
Güya Ukrayna’da bulunan kaynaklara istinaden verilen habere göre Türk milliyetçilerinin “Bozkurtların” Ukrayna topraklarına Rusya’ya karşı savaşmak için katılımı hakkındaki bilgiler radyo haberleri üzerinden elde edildi ve bu bilgiler yerel kaynaklarımızca doğrulandı deniliyor.
Wargonzoya göre 3.000 “bozkurdun” Ukrayna-Polonya sınırına gelişiyle ilgili ilk bilgiler yaklaşık on gün önce ortaya çıkmış ve şimdi “bozkurtlar” Kharkov ve Odessa-Nikolaev yönlerine transfer edildiğini öğrendik diyor. Türk “bozkurtlar”ı taşıyan konvoylar, ağır teçhizat ve topçu ile birlikte Zhmerenka’dan geçmiş.

Wargonzo’nun askeri ve istihbaratçı kaynakları Kiev rejiminin NATO öncülüğünde Kharkov ve Nikolaev yakınlarındaki karşı saldırılar için Türk “yardımını” kullanmayı planladığını öne sürüyorlar.
Rus istihbaratı tarafından beslendiği konusunda tereddüt yaşatmayan bu bilgiselin “Bayraktarları besleyenin Türkiye olduğu düşünülürse, cephede aşırı sağcı “bozkurtların” ortaya çıkması kesinlikle mantıklı görünüyor”. İfadesini kullanması dahası, “bozkurtlar”, Rus ordusuna ve Orta Doğu’daki müttefiklerine karşı savaş operasyonlarında çok fazla deneyime sahip olduğu göz önünde bulundurulursa “bozkurtlar”ın, bir zamanlar Rus pilot Oleg Peshkov’un Suriye’de infazının sorumluluğunu üslendiğine vurgu yapılması yakında Rusya Türkiye ilişkilerinin bozulması için bir altyapı çalışması yapıldığı imasını veriyor. İstanbul görüşmelerine karşı çıkan Rus yetkililerinin birçoğu şimdi harekete geçmiş durumdalar. İşin kötü tarafı Çavuşoğlu Urugaylarda Ermeni toplumuna “bozkurt” işareti yapması algının olumsuzlaştırılması için yeterli oldu. Çavuşoğlu dışişleri bakanlığı yapacağına alanı Mustafa Şentop’a İbrahim Kalın’a bırakması ve Ukrayna’ya İbrahim Kalın’ın gelmiş olması ve peşinden de Zelensky’nin Türkiye’yi suçlaması dış politikada artık işlerin hiç te iyi gitmediği bu durum karşısında Erdoğan radikal bir değişime gideceği bilgilerinin habercisi gibi. Rus kamuoyunda alttan alta bu “Bozkurtlar” olayı ısıtılıyor ve Türkiye Rusya ilişkilerinin bozulmasını isteyen bazı Rus istihbarat ve askeri yetkililer inisiyatifi ele almaya başlayacaklar gibi. Ukrayna’da esas savaş yeni başlıyor ve 9 Mayıs’a şunun şurasında ne kaldı ki.
Dimitry Kuzmanov wargonzo’dan yorumanaliz

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir