KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. VÜCUDUNUZA MİKROÇİP YERLEŞTİRİLMESİNİ KABUL EDER MİSİNİZ?

VÜCUDUNUZA MİKROÇİP YERLEŞTİRİLMESİNİ KABUL EDER MİSİNİZ?

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 6 dk okuma süresi
380 0

Yeni geniştirilen aşı sisteminde, vücuda yerleştirilebilinir dijital kimlik kartı sözkonusu;
Microsoft, ilaç şirketleri ve birtakım vakıfların destelediği grupların oluşturduğu birliğin sordukları soru şu. Vücudunuza mikroçip yerleştirilmesini kabul eder misiniz?
Microsoft şirketinin inisiyatif alarak liderlik yaptığı “ID2020” isimli programda hedef gezegendeki her bir insana dijital kimlik vermek. Bu kimlik programı ile tıpkı parmak izi gibi herkesin kendisine ulaşılabilen bir kimlik kaydı olacak.

ID2020 nedir?
ID2020 birliği emsalsiz olarak nitelendirdiği bir felsefe ve şeffaf yönetime sahip olduklarını iddia etmektedirler. Id2020 dijital kimliğin hedefi, çözümlerin ve teknolojilerin uygulanması, finansmanı ve dizaynı için yeni bir küresel model inşa etmektir. Diğer birçok ortaklık çabaları kullanıcı yöneticisi, özel korumalı ve portatif dijital kimlik konusuna odaklanmamıştır.

Birliğin ortakları fonları bir havuzda toplayarak farklı faydalar, hizmetler ve kişinin hayatı boyunca karşılaşacağı değişik problemler için bir platform olması düşünülen holistik dijital kimlik programına yatırım yapmaktadır.

Birlik ortakları olan şirketler dâhil olmak üzere toplam milyarlık kapsamları hedeflemekte ve dijital kimlik kararlarında ittifakın fonları nasıl idare edeceği hangi programı destekleyecekleri ve hangi teknik standartların destekleneceği ittifak ortakları tarafından şeffaf yönetim sürecinde herhangi bir kurumun veya sektörün baskın olmasını önleyerek etik yaklaşım taahhütlerini paylaşmışlardır.
ID2020 birliği, Bill Gates tarafından öncelik alarak liderlik ettiği bir “ dijital kimlik haklarını alma” projesidir. Resmi ID2020 sitesine göre şu anki resmi kimlik tanımlama metotlarının “antik” olarak tanımlanmakta ve herkes tarafından ulaşılamadığı iddia edilmektedir. Bu birliğin iddiasına göre mevcut dijital kimlik tanımlama metotlarıyla gerçek kimlik bilgilerine ulaşılmanın kolayca engellenmekte ve uygun çevrimiçi tasdik gerçekleşmemektedir.
ID2020 birliği sadece uygun resmi çevrimiçi ID (Kimlik) nasıl olabileceği konusunda yeni tanımları nitelendirmekte ve ID2020 “iyi” dijital kimliğin nasıl olacağının tarifinin geliştirilmesi için araştırmalar yapmaktadır. Gates ve ittifak kurulu “iyi” dijital Kimlik teknolojisine kıstaslarına ulaşan şirketlere ve teknolojilere verilen “ onay işareti ”ne sahiplerdir. ID2020 birliği holistik bir yaklaşımla, market piyasa tabanlı ve sorunlara tam kapsamlı ve tam ölçekli yaklaşım yapmaktır.
Hiçbir devlet, şirket veya ajans bu sorunları tek başına çözemez. Geleceğin dijital kimliğin gelecekteki yolu ve karşılaşabileceği riskler dayanıklı bir işbirliği ve küresel ortaklık gerektirmektedir.
Grubun başlıca ortakları Accenture, Gavi aşı birliği, the Rockefeller vakfı, Mikrosoft ve ideo.org kuruluşlarıdır.
AŞIYLA BAĞLANTISI NE?
Bu konuda ihtilaflı olan konu ise ID2020 grubunun arkasında ki fikir olan yaptıkları dijital kimlik tanımlanması için kişiye çip (yonga) formunda kimlik tanımlama cihazını implant etme teknolojisidir.
Bu kimlikle Evsiz insanlara veya gelişmekte olan ülkelerdeki insanlara holistik destekli Blok zincire (Blockchain) erişimine yardım etmektir.
Bu Teoride Bill Gates vakfı tarafından insanların ücretsiz aşılanma imkânına sahip olabilecekleri bir uygulamadır.
Böylece, bu implantlar şifreli, kimlik olmadan normalde alamayacağınız hizmetlere kolayca erişim imkânı sağlayan blok zincir destekli veriler taşıyacaktır.
Aynı zamanda hizmet görevlileri ve araştırmacılar kimlerin aşılarını güncelleneceğini bu kimlik tanımlama sistemi ile takip edebileceklerdir.
BU NİÇİN BAZILARINI TEDİRGİN EDİYOR?
Bu konuda bazıları dünyanın en zengini olan Bill Gates’in özel şirket ittifaklarıyla beraber yeni bir dijital kimlik standardı yaratmaya çalışmasından endişelenmektedir.
Gates finans kaynağı olarak kullandığı Microsoft ve politik olarak da kullandığı hayırsever örgütlerinin kanalıyla ve bunun yanında finansal olarak idare ettiği güçleri de kullanarak, insanlara mikroçip takmak fikri kamuoyu tarafından biraz sinir bozucu bulunmaktadır.
Fakat uygulama ilk başta gözüktüğü gibi ürkütücü değildir. Blok zincir kimlik uygulaması ile holistik olarak çok fakirleşmişlere ve evsizlere erişim yetkisi vermeye hedeflenmesi kulağa kötü bir şey olarak gelmiyor.
Diğerlerinin genel olarak söylediği ise takip edilme fikri. Bu sizin hiç kabul edebileceğiniz bir şey mi?
Mehmet Doruk

https://topicalthunder.com/2019/10/28/implantable-digital-id-vaccination-system-in-development-yikes/

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir