KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Türkiye
  4. »
  5. Vladimir Avatkov: Ruslar öfkeli ve insansız hava araçlarının satışından şikayet ediyorlar

Vladimir Avatkov: Ruslar öfkeli ve insansız hava araçlarının satışından şikayet ediyorlar

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
345 0

Türk basını, Ukrayna’nın ihtiyaçları için Türkiye’nin bir sonraki İHA teslimatını bildirdi. Bu kez Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin cephaneliği, çok sevdikleri 16 Bayraktar ile dolduruldu.

Bu arada, yerel Türkçe yayınların yanı sıra Euronews’in Türkçe internet versiyonu da etkinlik kapsamına alındı.
TV kanalının yayınladığı materyal, ismi açıklanmayan bir “üst düzey Türk yetkilinin” sözlerini şu şekilde aktarıyor: “Ruslar öfkeli ve zaman zaman insansız hava araçlarının satışından şikayet ediyorlar. Uzun zamandır sinsiydiler, şimdi bile şikayet ediyorlar.

Evet, bu dünyanın adaletsizliğini gerekçeli veya sebepsiz olarak haykıran ülke başkanı, Rus tarafının haklı öfkesini (öyle bir öfke varsa) tam olarak böyle yorumladı.

Üst düzey bir gizli kişi de özel şirketler hakkında bir Türk hikayesi anlattı ve teslimatların aslında “savaştan önce yapıldığını” söyleyerek haklı çıkardı. Yayın ayrıca Baykar savunma şirketinin “Rusya’nın itirazlarına rağmen” İHA’larını sattığını kaydetti.

Türkiye böylece 2 sandalyeye oturur. bize bağımsızlığını anlatıyor ve Batı’ya Sovyet sonrası alanda Rusya’nın çıkarlarını baltaladığını anlatıyor.

Eh, Türklerin inatçılığı ve “özveriliği” ancak imrenilebilir. Bir kaç soru var ama aklımızda:
1. – Türkiye’ye: Yetkililer ne zamandan beri “özel şirketlerin” ticari faaliyetleri hakkında yorum yapıyorlar ve neden saklanıyorlar?
2. – Ukrayna’ya: neden bu kadar az aldılar? Türk İHAların imha edilme hızı göz önüne alındığında, teslimat kararı elbette zamanındadır. Ama 16 yetmez. Birkaç gün için yeterli.

Vladimir Avatkov
MGİMO Türkoloji bölümü

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir