KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. VİRÜS SONRASI İÇİN ŞİMDİDEN YAPILMASI GEREKENLER VE GÜÇLÜ ÜLKE OLMAK

VİRÜS SONRASI İÇİN ŞİMDİDEN YAPILMASI GEREKENLER VE GÜÇLÜ ÜLKE OLMAK

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 7 dk okuma süresi
286 0

Virüs salgını,ülkelerin bir çok alandaki yatırımlarını ötelemeye veya yeniden düşünmeye yönlendirirken, salgın sonrası eğitimden,savunmaya,lojistiğe,tarımdan ulaştırmaya kadar bir çok alanda yeni yönetim ve yöntemlerin uygulanmasına yol açacağı görülmektedir.
Ülkeler bunları yapabilmek için ihtiyaç duyacakları en önemli kaynak ise ülke bütünlüğü içinde bunu yapabilmek istemeleridir.
Virüs salgını insanlara şunu göstermiştir ki yaşamak için ideoloji , farklı düşünme çatışmaları kendilerini kurtarmamakta ancak ve ancak çözüm ürettikleri takdirde kendilerinin yaşayabileceğidir.
Yeni dünya virüs salgını sonrası şekillenmeye başlarken ülkelerin birinici önceliği kendi başlarına yetine bilme güçlerini tekrar kazanmalarına bağlı olduğudur.
Bu nedenle ülkeler dışa bağımlı olmaktan çok kendi ihtiyaçları kadar üreten ve kendi sınırları içinde yaşayabilme, varlıklarının devamlılıklarını ön plana alacakları bir üretim sistemine döneceklerdir.
Ülkeler bunun için neler yapmalıdır;
Eğitim sistemi, bunun en temel ayağını oluşturmakta olup, bir çok ülkede bilim insanı yetiştirmenin temeli olan

Fen Edebiyat Fakültelerinin gerçek kimliği ile etkin hale getirilmesi ve AR-GE Üniversitelerine ihtiyaç duyulması gerektiğidir.
Bunun temeli ise ortaöğretimde atılmalı ve AR-GE Ortaokulları oluşturulmalıdır.
Ortaokulları bitiren öğrencilerin yönlendirmeleri ile oluşturulacak, üretim sistemleri içinde olan AR-GE Meslek Liselerine geçişlerinin sağlanması ,üretim ve sanayi organize bölgeleri ile beraber çalışmaların yürütülmesi gerekliliğidir.
Sosyal alandaki eğitim sisteminde de yine aynı şekilde sistem izlenmesi gerekliliğidir.
Yaşanan virüs salgının bütün bilim ve ilim dallarının birlikte çalışması gerektiğini ortaya çıkarmış, bir ortak akıl ekseninde hareket etme zorunluluğu getirmiştir.
Yeni Dünya düzeninde ,ülkelerin gücünü etki alanı, ilgi alanı ve geri besleme alanındaki gücü belirleyici unsurları için EĞİTİM,BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ, TARIM gücüne sahip olmaları gerekir. Ancak bunları yapabilmek için;
Biyolojik Teknoloji ve Savaş Gücüne sahip olmak
Kimyasal Teknoloji ve Savaş Gücüne Sahip olmak
Teknolojik yatırımlar ile Dijital Sağlık ve Yapay zeka teknolojilerinin en çok ihtiyaç duyduğu yazılım ve kodlama teknolojilerine sahip olma gücü
Tarımsal üretim ve kaynakları kullanma

Suyu yönetme ve su gücü
İlim ,bilim akıl ile beraber değerli insan kaynağını en iyi kullanmak
Önümüzdeki dönem fosil enerjiye bağlı ekonomi dönemi olmadığı görülmektedir.Bunun yerini alternatif enerji kaynakları ve teknolojileri alacaktır.
İnsanların kullandığı bilgisayar,diz üstü bilgisayar ve cep telefonları ile internet üzerinden takip edildiği,bütün özelliklerinin öğrenildiği,veri kayıtlarının oluşturulduğu bu gün için artık geçmiş dönem olarak anlatılacak ve yeni dönem dijital cipli dönemin başladığı yeni dönem olarak devam edecektir.
Hangi ülke bunlarla ilgili yatırımlarını yapar ve üretmeye başlar ise etki,ilgi ,geri besleme ile , ülkelerin yönetimlerinde etkin olacak ve yeni dünya güçleri olacaklardır.
Dünya virüs salgını ile uğraşırken her türlü çekişme ve kaos ortamını yöneten ülkelerin hala bundan vazgeçmediklerini görmemiz ve etrafımızdaki gelişmelerin devam ettiğini bilmemiz gerektiğidir.
Dünün küresel güçlerinin bundan asla vazgeçmeyecekleri görülmektedir.Terör devletine ve terör örgütlerine destek verenlerin hedefindeki ülke olarak dün bütün planlarını bozan ülke olan Türkiye karşı,

Bugünde IMF ve Dünya Bankası üzerinden salgın sonrası ele geçirmeyi hedefledikleri ülkeleri finasal sistem üzerinden borçlandırarak tamamen ele geçirme planlarının devam etttiğidir.
Beklenen ülkeler içinde olmayan iki ülke isminin IMF tarafından açıklanması ve bunların Rusya ve Türkiye olması manidardır.
Akdenizde tıbbi malzeme taşıyan gemilere korsanca tavırlarla el konulmaya başlandığı Avrupa ülkelerine yardıma giden ve yardım gönderen ülkeler Türkiye ve Rusya
Enerji zengini olan ülkeler hangi ülkelere yardıma gidebildiler
Virüs salgını merkezi olan Çin strateji değişikliğine giderek virüs algısını tersine çevirmiş ve tecrübe aktarımına başlayarak ülkelerin ve insanlığın yanında olduğunu dünyaya göstermeye başlarken,
ABD’nin fosil enerji yakıtlarındaki fiyatların düşmesi ile vurmayı planladıkları ülkelerin yönetimlerini ele geçirmeyi düşünürken kaya gazı ve petrolünü üreten şirketlerinin batışına ne kadar göz yumacaktır.
Venezuella yönetimini yıkmak için milyon dolarlı projeler üretmesi,kendi içindeki salgın ile mücadeleden daha öncelikli hale getirmesi ,iç bölgelerdeki silahlanma oranlarının artması ile kaos ve krizin kendisini vurmaya başladığını görmesi,

Rusyadan yardım istemesi ve Rusyanın İtalyada olduğu gibi yardımlar için askerlerinin olması ABD’nin acaba yıkmak isterken kendisi için mi yıkım kararı verildiğini anlamaya çalışması
AB virüs salgını ile yaşadığı sorunları bundan sonraki dönemde BREXİT başlayan ve EUROEXİT ile bitmeye hazırlandığı,çekişenlerin dağılmaya başladığı,ancak ve ancak düşünen akılcı politikalar izleyenlerin kazanacağı dönem başlamak üzere;
Bir Çeçen Atasözü
”Bir kişi,
bütün cevapları bildiğini düşündüğünde, Allah;
Bütün soruları değiştirir…”
İnançla
Üreten ve üretimi geleceğe dönük olan, planlayan ve yatırım yapanların kazanacağı bir dünya düzeni başlıyor , başaranlar kazanacaklardır.

Dr.Mehmet BOZKUŞ
Siyaset Bilimci
mehmetbozkus06@hotmail.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir