KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Virüs nedeniyle kapanan AB, ABD Ordusuna kapılarını açıyor

Virüs nedeniyle kapanan AB, ABD Ordusuna kapılarını açıyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
302 0

30 000 Amerikan askeri, Brüksel ve üye devletler tarafından alınan sağlık önlemlerine uymadan Avrupa Birliği’ne girmektedir. Ya ABD Kara Kuvvetleri Komutanlığı beceriksiz ve askerlerinin hayatını boş yere tehlikeye atıyor, ya da bu askerler önceden aşılanmış durumdalar.

22’si NATO üyesi 27 AB ülkesinin Savunma Bakanları, 4 – 5 Mart tarihlerinde Hırvatistan’ın Zagreb kentinde bir araya geldi. Toplantının ana teması sivil hareketliliği engelleyen Koronavirüs kriziyle nasıl başa çıkılacağı değil, askeri hareketliliğin nasıl geliştirileceğiydi. Asıl test Nisan ve Mayıs aylarında düzenlenecek olan Exercise Defender Europe 20 (Avrupa Savunma Egzersizleri) tatbikatıdır. B toplantısına katılan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, tatbikatı Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana ABD güçlerinin Avrupa’da en büyük konuşlandırılması olarak tanımladı. US Army Europe (Avrupa’daki ABD Kara Kuvvetleri) halihazırda sahada bulunan diğer 10 000 ve NATO müttefiklerine ait 7 000 asker ile birlikte ABD’den Avrupa’ya 20 000 askerin geldiğini duyurmaktadır. Bunlar, Avrupa bölgesine yayılacaklardır. ABD kuvvetleri, kişisel silahlardan Abrams tanklarına kadar 33 000 parça askeri donanım getirmektedir. Bu nedenle bunların nakliyeleri için uygun bir altyapıya ihtiyaç vardır. Ancak Avrupa Parlamentosu’nun bir raporu (Şubat 2020) bir sorunun varlığını ortaya koymaktadır. 1990’lardan beri Avrupa’nın altyapısı yalnızca sivil amaçlarla geliştirildi. Bu arada askeri hareket kabiliyeti NATO için yeniden kilit konu haline gelmiştir. NATO’nun Avrupa’da askeri hareket kabiliyetini geliştirecek araçlardan yoksun olması nedeniyle, bunu yapmak için yasal ve mali araçlara sahip olan Avrupa Birliği vazgeçilmez bir rol oynamaktadır.
2018 yılında Avrupa Komisyonu tarafından sunulan Askeri Hareket Kabiliyeti Eylem Planı, askeri araçların ağırlığına veya boyutlarına uygun olmayan altyapının değiştirilmesini öngörmektedir. Örneğin, bir köprü bir tank kolunun ağırlığına dayanamayacak durumdaysa, güçlendirilmeli veya yeniden inşa edilmelidir. Bu ilkeden hareketle, Cenova’da çöken Morandi köprüsünün yerini alacak yeni köprünün yük testi 70 tonluk Abrams tanklarıyla yapılmalıdır. Sivil kullanımlar için gereksiz olan bu değişiklikler, olası ABD mali katkılar ile birlikte, üye ülkeler tarafından üstlenilecek yüklü masrafları içermektedir.
Avrupa Komisyonu, bu amaçla, kamu parasıyla 30 milyar Euro’luk bir ilk tahsisat öngörmüştür. Plan ayrıca askeri operasyonlar ve askeri tipte tehlikeli malların taşınması için gümrük işlemlerinin basitleştirilmesini öngörmektedir.
US Army Europe, bir Askeri Schengen Bölgesi oluşturulması talebinde bulundu, ancak tek bir farkla, insanların değil ama tankların serbest dolaşımı için. Zagreb buluşmasında, Defender Europe 20 tatbikatının askeri hareket kabiliyeti önünde, AB’nin kaldırması gereken, her türlü engelin belirlenmesi imkanı tanıyacağı söylendi.
AB’nin ulaşım ağı, Avrupa bölgesine yayılacak olan, Koronavirüs kurallarından muaf olan 30 000 ABD askeri tarafından test edilecektir. sadece birkaç yüz kilometre uzaklıktaki Lombardiya’da Koronavirüs’e karşı en ciddi kurallar uygulanırken, Koronavirüs’ün ilk Avrupa bulaşmasının kaydedildiği Bavyera’da, uçaktan inen ABD askerleri, Alman yetkililerle el sıkışıyor ve maske olmaksızın silah arkadaşlarını öpüyor. Kendiliğinden bir soru ortaya çıkıyor: acaba önceden Koronavirüs’e karşı aşılanmış olabilirler mi?
Bunun dışında, Avrupa’nın Koronavirüs tehdidi yüzünden krizde olduğu bir zamanda (Brüksel’deki NATO karargahında dahi bir vaka mevcut), resmi olarak Avrupa’yı herhangi bir potansiyel tehditten korumak için Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana ABD’nin Avrupa’daki en büyük konuşlandırılmasının hedefinin ne olduğunu merak ediyoruz. US Army Europe Avrupa’daki birlik ve donanım hareketlerinin Temmuz ayına kadar süreceğini bildirdiğine göre, 20 000 ABD askerinin tamamının anavatanlarına dönüp dönmeyeceklerini mi yoksa bir bölümünün silahlarıyla birlikte burada mı kalacağını merak ediyoruz.
ABD Avrupa’nın İstilacısı mı olacak?
İstanbul Gelişim Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü 4.sınıf Öğrencisi ve Kafkassam Stajyeri
Mücahit Pıçak

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir