ABD yeni savunma sekreter vekili Mark Esper

Esper: F 35 tam kapasite kullanılamayacak

Изготовлен нижний полукорпус реактора для 1-ого энергоблока АЭС Аккую

Almanyanın yeni savunma bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer

Venezuella’da Operasyon Guayana Kalkanı

Gündem 29 Mart 2019
63

23 Mart günü 35 ton yük ile birlikte 100 askeri personelin II-62 M ve AN-124 uçağının Venezuella’nın başkenti Karakas’a indiği bilgisi basına yansımıştı. Uçakta 40 komando askerine ek olarak 60 kişilik tıp, lojistik ve iletişim uzmanının olduğuna dair iddialar yer almaktadır. Guayana kalkanı olarak adlandırılan planın aslında Hugo Chavez tarafından 2012 yılında Rus ve Kübalılar ile birlikte geliştirildiğini, Karakas’ta gücün kontrolü, iç-dış müdahale senaryoları gibi önemli durumların da değerlendirildiği iddialar arasında yer almaktadır. İddialarda yer alan önemli bir nokta ise Rusya, Çin ve İran’nın bu plana ortak olduğudur. Guayana bölgesi Venezüella’nın kuzeydoğusunda Orinico nehri ile Atlantik Okyanusuna kolay ulaşımı olan ve ülkenin hava savunmasının önemli bir bölümünün olduğu bir bölge. Diğer önemli iddia ise ABD’nin bu plana karşı Kolombiya’da FARC’ı kullanma olduğudur

Venezüella’da yaşanan elektrik ve su kesintilerinin ise uygulamaya konulan planda maharet eksiklikleri. Operasyonun zayıf yönlerinin tam olarak test edilmediği bu sebeple önemli aksaklıklara sebebiyet verildiği iddiaları yer almaktadır. İddiaların devamında ise Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez Delcy’nin komuta görevini Bolivar eyaletine taşıdığıdır.

Senaryoların iki sonucu ise iddiaların en önemli noktasıdır. Birincisi Maduro’nun ABD ile müzakereler sonucunda anlaşıp ülkeyi bırakması ya da direnerek bölgede varlığını devam ettirmesi ve daha da sağlamlaştırması.

Kafkassam

Llega a Venezuela el Comandante General del Ejército ruso


https://www.diariolasamericas.com/opinion/maduro-activa-plan-atrincherarse-n4173754

Yorumlar