KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kuzey Kafkasya
  4. »
  5. Venera Lukmanova: NOGAY VE KUMUK TÜRKLERİ SORULARI

Venera Lukmanova: NOGAY VE KUMUK TÜRKLERİ SORULARI

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
347 0

HLS HAKKINDA TEKRAR.

Bugün Mahaçkale’de, Dağıstan Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi binasının yakınında, Cumhuriyet Halk Meclisi sakinleri bir araya geldi. Dağıstan, mera sığırcılığı bölgesinde kutanlarda yasadışı binaların yasallaştırılmasına ilişkin bir “yasa”nın kabul edilmesine karşı daha yüksek bir otoritenin resepsiyonunda. Duygulu bir biçimde toplananlar, Cumhuriyet’in ova etnik gruplarının yasal hak ve çıkarlarını doğrudan etkilemesi ve ihlal etmesi nedeniyle bu yasa dışı eylemin kaldırılmasını talep etti.
Tarihsel referans.
1930’larda Kumuk köyleri temelinde oluşturulan kollektif çiftlikler, sürekli arazi kullanım hakkı hakkında belgeler aldı. Bu belgeler bölgeyi gösteriyordu. Onlara haritalar eşlik etti.
Aynı 1930’larda, dağ kollektif çiftliklerinin ekonomik olarak güçlendirilmesi sorunlarını çözmeye çalışırken, bazılarına ovada kış meraları tahsis edildi. 1950’lerin sonunda, A. Daniyalov DASSR’ın başındayken, bu tür kollektif çiftliklerin sayısı üç yüze çıktı. Ovada 850 bin hektara kadar arazi verildi. Esas olarak Kumyk ovasında. Kumukları yatıştırmak için kollektif çiftliklerine dağlarda yazlık otlaklar verildi, ancak daha sonra makul bir bahaneyle başkanlarını onları terk etmeye zorladılar.
Dağıstan yaylalarının Çeçenya’dan dönüşünden sonra, Kumyks pahasına arazi tahsis edildi. Kumuklar ev inşa etmelerine yardım etti, tarım aletleri ve diğer herkese yardım etti. Ayrıca, yerleşimcilerin çoğu, kendileri için evler inşa edene kadar Kumukların evlerinde yaşadı. Böylece Kumuklar kardeşlik görevlerini eksiksiz yerine getirdiler. Bugün sorun Kumuklara geldi, ancak anlayışla ve geniş bir kardeş eli mi karşılayacaklar yoksa provokatörlerden bir kez daha duyacaklar mı: “Dışarı Altay’a!”
1990’larda, kollektif çiftlikler çöktüğünde ve SSCB’de toprak mülkiyeti sisteminin kendisi oluştuğunda, Transhuman Hayvancılık Yetiştirme Bölgesi’nin uzak kaderi hakkında soru ortaya çıktı. Halk Meclisi, araziyi yasal sahiplerine iade etmek veya en azından bazı uzlaşma seçeneklerini değerlendirmek yerine, Rusya Federasyonu’nun federal yasalarına aykırı olarak “sağlıklı yaşam tarzı” yasasını kabul etti.
Kumukların sorunu Nogayların ve tüm Türklerin sorunuyla aynıdır. Biz bir olmalıyız!
Venera Lukmanova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir