KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. VAN HAFIZASINI ARIYOR..

VAN HAFIZASINI ARIYOR..

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 4 dk okuma süresi
336 0

Kurulduğu günden buyana ulusal ve uluslararası alanda başarılar elde eden ve Van’ın adını dünyaya duyuran Van Fotoğrafçılar Derneği (VANFOD), yepyeni bir çalışmaya daha imza atıyor. Van’ın hafızasını oluşturmak için harekete geçen VANFOD Derneği Başkanı Tayfun Çiftci, dernek yönetim kurulu üyeleri adına Vanlılara önemli bir çağrıda bulundu. Dernek yönetim kurulu üyesi ve Foto Stil’in sahibi Ferruh Atakan, 50 yıllık birikimiyle projeye destek verdi ve Sanat hayatı boyunca toplamış olduğu fotoğrafların böylesine anlamlı bir projede yer almasının kendisi için mutluluk verici olduğunu sözlerine ekledi.
Van Hafızasını Arıyor Facebook sayfası, Twitter ve İnstagram üzerinden ise @VanHafizasi hashtagi üzerinden eski Van fotoğraflarının gönderilmesini isteyen Çiftci, böylece yaklaşık 7 bin yıllık tarihi olan Van’a önemli katkı sunmaya çalıştıklarını açıkladı. İşte o açıklama:
“Biz hep bir şehrin hafızasının olması gerektiğine inandık. Bir şehri şehir yapan geçmişi değil midir? Önemli şahsiyetleri eşrafı, renkli simaları, mahalle aralarındaki komşuluk ilişkileri coğrafyası, kültürü ve eskiden günümüze nelerin kaldığı bir şehri şehir yapan büyük değerlerdir. Van’ı Van yapan her şeyi düşünerek fotoğraflarla Van’ımızın tarihi dokusuna bir değer daha katmak istiyoruz. Sonraki kuşaklara bırakacağımız en büyük mirasımız geçmişimizdir ”
Tarih gün yüzüne çıkacak
Van’ın en eski fotoğrafçılarından olan Ferruh Atakan’ın fotoğrafları ile projeye önemli bir katkı sunduğunu anlatan ve Van Fotoğrafçılar Derneği olarak yola çıktıklarını söyleyen Çiftci, “1800’lü yılların sonundan günümüze dek Van’ın unutulmuş ve unutulmaya yüz tutmuş tarihsel, kültürel ve coğrafi fotoğraflarını gün yüzüne çıkarmak için kolları sıvadık.” ifadelerini kullandı.
Van değerleri tek çatı altında
Van ile ilgili geçmişten bugüne genel bir Van arşivi eksiğinin olduğunu belirten Çiftci, gerek bu eksiği gidermek, gerekse Van’ı yarınlara kalıcı bir değer olarak taşımak için büyük bir emek verdiklerini söyledi ve ekledi: “Van’ın tarihi ve kültürü ile ilgili tüm materyalleri tek bir çatı altına almak ve bunları korumak adına zemin hazırlamak için birçok Vanlı ağabeylerimize ulaşarak hemen hemen bulunamayacak nitelikte olan eski Van fotoğrafları elde ettik.” dedi.
Destek verenlere teşekkür etti
VANFOD Başkanı Tayfun Çiftci ve Atakan, projeye destek veren Van’ın önemli isimlerine teşekkür etti. Çiftci, “Van eski milletvekilimiz Sayın Kayhan Türkmenoğlu, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeki Taştan, Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu, Öğretim Üyesi Mehmet Murat Oto ve Van Sesi Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ikram Kali, Yusuf Konak Bakhelebak, Araştırmacı-Gazeteci Sinan Başak, Araştırmacı-Gazeteci Ümit Kayaçelebi, Selçuk Güzeloğlu, Van Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanı Sinan Bağlı’ya çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.
NOT: kafkassam olarak Van ile ilgili her türlü çalışmalara katkı sağlamaya hazırız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir