KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ermenistan
  4. »
  5. Vahan Kostanyan: Ermenistan-Gürcistan ilişkilerinin stratejik ortaklık düzeyine çıkarılması

Vahan Kostanyan: Ermenistan-Gürcistan ilişkilerinin stratejik ortaklık düzeyine çıkarılması

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
24 0

Ermenistan-Gürcistan ilişkilerinin stratejik ortaklık düzeyine çıkarılması için en az iki-üç yıldır oldukça yoğun çalışmalar yapılıyor. Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Vahan Kostanyan, 4 Haziran’da Ulusal Meclis’te 2023 yılı devlet bütçesinin uygulanmasına ilişkin raporun tartışıldığı daimi parlamento komisyonlarının ortak toplantısında bunu ifade etti.

Özellikle bu yıl 26 Ocak’ta iki ülkenin başbakanlarının buna ilişkin bir deklarasyon imzaladığını hatırlattı. Aynı gün Ermenistan ve Gürcistan başbakanlarının ortak başkanlığında hükümetlerarası komisyon toplantısı yapıldı.

Bakan Yardımcısı, Ermenistan ve Gürcistan arasında imzalanan Stratejik Ortaklık Bildirgesi’nin hem siyasi hem de ekonomik bileşenlerini sundu. “Siyasi unsur, Ermenistan ve Gürcistan’ın birbirlerinin toprak bütünlüğünü kayıtsız şartsız tanımasıdır. Ermenistan ile Gürcistan arasında son yıllarda askıya alınan sınırlandırma sürecinin devam ettirilmesi ve mantıksal sonuca ulaştırılması konusunda anlaşmaya varıldı” dedi.

Ekonomik açıdan bakıldığında, Hükümet temsilcisinin belirttiği gibi, Erivan ve Tiflis’in bölgesel ve stratejik öneme sahip projelerin uygulanmasına yönelik ortak çalışmaları konusunda anlaşmaya varılması çok önemlidir.

“Gürcistan’ın da dahil olduğu ve hayati rol oynadığı Karadeniz Kablo projesi bizim için çok önemli. Ayrıca Gürcü ortaklarımızın desteğine de güveniyoruz. Ermenistan’ın da bu projenin bir parçası olmasını istiyoruz. Ermenistan’ın projeye dahil olabilmesi için kendi enerji altyapısını güncelleme ve iyileştirme yönünde bazı ödevleri tamamlaması gerekiyor. Bu konuda gerekli talimatlar verildi ve çalışmalar sürüyor” diye vurguladı.
Tatevik Gevorgyankafkassam Ermenistan

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir