KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Uzaylılar Türk ve Türkçe mi konuşuyor?

Uzaylılar Türk ve Türkçe mi konuşuyor?

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 7 dk okuma süresi
852 0

Kim derdi ki uzaylılar Türk kökenli veya Türkçe konuşuyor? Eğer bunu söyleyen içimizden biri olsaydı ilk yapılan iş, muasır Mazhar Osman’dan deli raporu alıp Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne kapatmak olurdu. Böylelikle iddia sahibi de Rodin’in “Düşünen Adam” heykeli ile hastane bahçesinde nice koyu muhabbete çay demlerdi.

Güneş Dil teorisinin Türkiye versiyonuna göre yeryüzünde konuşulan dillerin ortak atası Türkçe. Dil Kurultaylarını toplayan Mustafa Kemal Paşa’nın filologlarla uzun uzadıya bu konuyu tartıştığı söylenir. Hatta Batılılaşma İhaneti isimli kitabında Mehmet Doğan bu konuya yani Paşa’nın Güneş Dil teorisi çalışmalarına oldukça geniş yer ayırmış ve Paşa’nın bu çabasını eleştirmiştir. Amerikan yerlilerinin yani Kızılderililerin Bering boğazından geçerek Amerika’ya ayak bastıkları ve tepe, ova, dağ gibi yüzlerce sözcüğünün dillerinde Orta Asya Türkçesiyle aynı olduğu dil derlemecileri tarafından gündeme getirilmiş bir konu.

1935’te Türkiye’nin Meksika Elçiliği’ne atanan Tahsin Bey (Mayatepek), Meksika’da Maya kültürünü incelemiş, incelemeleri sonucunda çok sayıda sözcüğün Türk ve Maya dillerinde aynı olduğunu belirlemişti. Bu sözcüklerden biri de Türkçedeki “tepe” sözcüğüydü, Maya dilindeki karşılığı “tepek” idi ve tepe anlamına geliyordu. Bunun üzerine Mustafa Kemal Paşa;  Tahsin Beyin soyadını “Mayatepek” olarak değiştirmiştir Tahsin Mayatepek’in iki kültür arasında bulduğu ortak noktalar sadece sözcüklerden ibaret değildi; her iki kültür arasında, Mayalar’ın ayyıldızlı davullarından, Şamanik kültüründen, kilim desenlerinden, sembollerinden tüy takma alışkanlıklarına kadar pek çok ortak nokta mevcuttu.

Aslında kavimler göçüyle aynı ana dili konuşan insan topluluklarının, gittikleri coğrafyada lisanlarının doğal etkenler nedeniyle farklılaştığı ileri sürülür. Dil uzmanları dilleri eklerine göre köklerine göre sınıflandırır. Buna göre antik Sanskritçe, Hint Avrupa dil ailesinin müşterek menşei olmaktadır. Esmer koyusu bir Hintli mavi gözlü sarışın bir Alman (Cermen) konuştukları dil itibarıyla aynı etnik kökten kabul edilir.

Yusuf Hikmet Bayur; “Hindistan Tarihi” isimli hem içerik hem de kalınlığı itibarıyla hacimli eserinde Nirvana’ya eren Buda’nın Saka Türklerinden olduğunu iddia etmişti. Bence yabana atılacak bir iddia değil. Türkçe ise Ural Altay dil ailesinden ve o nedenle Asyatik bir lisan. Bize de çekik gözlü Moğollarla, sarı benizli Çinlilerle kardeş olmak düşüyor. Aslında Çin Tarihi demek Türk tarihi demek, açın okuyun hep Han sülalelerinden söz eder. Çin’in başkenti Pekin Türkçedir çünkü “Beşbalığ” yani “beş şehir” den galattır.

Türklerin Astronomi’ye ilgisi ve katkısı denilince El Biruni’den El Harezmi’den, Timur’un torunu Uluğbey’den, Ali Kuşcu’dan, IV. Murad döneminde barut macunundan hazırlanmış fişekler vasıtasıyla uçtuğu rivayet edilen Osmanlı sanatkarı Lagâri Hasan Çelebi’den yine aynı yüzyılda yaşamış ve kendi geliştirdiği takma kanatlarla uçmayı başaran ilk insan unvanını kazanan ve bu nedenle Hezârfen  yani “bin fenli” lakabını taşıyan Ahmet Çelebi’den söz edilebilir.

Yıldızname kitaplarında gaybi arayan bir nesilden sonra çağımızdaki uzay maceramız Sadri Alışık‘ın başrolünü oynadığı 1973 yapımı bir Türk filmi olan Turist Ömer Uzay Yolunda’yla başlıyor. Bu seride başrolde Cüneyt Arkın’ın oynadığı Dünyayı Kurtaran Adam filmi de mevcut. Cem Yılmaz’ın G.O.R.A filmi Türklerin uzaya çıkışı ve uzaylılara bakışı açısından kendisinden başka her canlıyı canavar görmek gibi Obsesif kompulsif bozukluk hastalığının pençesinde kıvranan Amerikalıların dayatmaya çalıştığı uzay ve uzaylı kavramlarına yönelik ironik bir eleştiridir.

Eğer yeryüzünde konuşulan en eski en yaygın dil Türkçeyse uzaylıların Türkçe konuştukları da doğru olabilir. Mesela ABD’deki UFO konferansında konuşan “Türk UFO bilimci” Farah Yurdözü’nün Türk medeniyetinin uzaylılar tarafından kurulduğunu, Göktürkler’in de uzaylı olduğunu ileri sürmesine ne demeli? Yurdözü’ne göre uzaylılar Türklerle ortak bir ırk kurmuş. Şimdi bu yazıyı okuyanlar şahsımı şovenist ilan edebilir. Aslında tüm yazdıklarım bu satırlardan sonra okuyacağınız haberle ilgili. Yani ben sizi şok öncesi psişik bir rehabiliteden geçirmiş oldum.

İspanyol Ulusal İstihbarat Merkezi’nin (CNI) 2003’te hazırladığı gizli rapora göre; Güneş sistemine en yakın yıldız sistemi olan Alpha Centauri’den 2000 yılında dünyaya uzaylılar gelmiş. Dünyaya 4.3 milyar ışık yılı uzaklıkta bulunan sistemde yaşadığı ve insana benzediği öne sürülen uzaylıların konuştuğu dil günlük Türkçeye çok benziyormuş!

2010 yılında yayınlanan rapora göre,  yüzyıllardır dünyayı UFO’lar aracılığıyla ziyaret eden uzaylılar, güneşten 4,3 ışık yılı uzaklıktaki Alpha Centuari gezegen sistemi kökenliler ve çevredeki gezegenleri kolonileştirmeleriyle biliniyorlar. Raporda, dünyayı ziyaret eden uzaylıların iki cins oldukları, bunlardan birincilerin insana çok yakın özellikler taşıdıkları belirtiliyor. Bu cinsin çok ileri teknolojiye sahip olduğunun vurgulandığı raporda, uzaylıların telaffuzu Türkçeye çok benzeyen bir dil kullandıkları kaydediliyor. CNI’nın raporunun özellikle ABD istihbarat kaynaklarına dayandırılarak hazırlandığı bildiriliyor.

Uzay çağında yaşıyoruz. Türk olmayan İspanyollar; Amerikan Uzay Dairesi NASA’da görevli bilim insanları tarafından hazırlanan raporda yer alan bilgilerden yola çıkarak, uzaylıların Türkçe benzeri, Türkçeye yakın bir dil konuştuklarını iddia ediyor. Uzaylılar şanslı yaratıklar vesselam, dünyaya nizam veren Türkleri tanıma şerefine nail olmuşlar. Acaba diyorum Cezayir’de Türk korsanlarına esir düşen Cervanteshani şu meşhur Don Kişot’un yazarını bizimkiler biraz fazla mı hırpaladı?

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39
omurcelikdonmez@hotmail.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir