KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Suudi Arabistan Suriye politikasını değiştirdi Esat gitmesin!

Suudi Arabistan Suriye politikasını değiştirdi Esat gitmesin!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 6 dk okuma süresi
320 0

Şimdilerde Türkiye, ordusunun İdlib’e girmesinden istifade ederek Halep yakınlarındaki Afrin kantonunu kuşatıp Şam’la üstü kapalı koordinasyon halinde federasyon projesini engellemeye çalışır mı? Kürtler böyle bir durumda nasıl tepki verir? Sorularına cevap aranıyor. Görünen o ki Suriye farklı bir çatışmanın eşiğinde ve bu çatışmada alışılmamış bazı ortaklıklar görülebilir.(1) Örneğin Amerikalılar çoktan Kürtleri sattı, Esat’la ilişkileri normalleştirmenin yoluna taş döşüyorlar. Buna rağmen Suriyeli Kürt örgütlerine gaz vermeyi de ihmal etmiyorlar. Ancak bu gerçeğe karşın ‘Kararlı Çözüm Operasyonu Ortak Görev Gücü Özel Operasyonlar Komutanı’ Tümgeneral James B. Jarrard, Suriye Kürtleri’ne IŞİD bittikten sonra da destek vermeye devam edeceklerini, ancak bunun ne kadar süreceğini bilmediğini ifade ediyor.(2)

CIA Direktörü Mike Pompeo’nun, 2012’de Suriye’de kaybolan ABD’li gazeteci Austin Tice’ın serbest bırakılması için Suriye istihbaratının başındaki Ali Memlük ile gizli bir görüşme yaptığı biliniyor. Austin Tice’ın kurtarılması ABD ile Suriye arasında yeni bir sürecin başlamasında milat kabul edilecek. Senaryoya göre Tice planlandığı gibi ülkesine döndüğünde ABD Başkanı Donald Trump, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı arayacak ve böylelikle Suriye yönetimini üstü örtülü şekilde meşru gördüğünü kamuoyuna ilan etmiş olacak. CIA Direktörü Mike Pompeo ile Suriye Ulusal Güvenlik Bürosu’nun başkanı Ali Memlük arasında Suriye’de kaçırılan ABDli gazeteciler diyaloğu yakın bir zamanda ABD’nin Suriye politikasının değişeceğinin sinyali olarak yorumlanabilir.(3)

ABD’nin Astana görüşmelerine gözlemci statüsüyle katılması Esat gitsin söylemini terk ettiklerini gösteriyor. Hatta Rusya’nın, siyasi çözüm için Kürtleri de masaya getirmek üzere, PYD’nin yanı sıra Suriye Kürdistan Demokrat Partisi ve Suriye Kürt Ulusal Konseyi’nden de temsilcilerin bulunacağı toplantıya, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’ın da katılması söz konusu.(4) Suudi Arabistan’ın da Suriye politikalarını ABD’ye göre dizayn ettiği ortada. Nitekim Suriye’de 6 yıldır süren iç savaşla ilgili açıklamada bulunan Katar’ın eski Başbakanı Hamad Bin Casim, Doha (Katar) yönetiminin aralarında El Nusra’nın da bulunduğu Suriye silahlı muhaliflerini Sudia Arabistan, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri ile koordinasyon halinde desteklediğini söylüyor. Casim, Suriye’ye gönderilen silahların Türkiye üzerinden gittiğini ve dağıtımın ABD güçleri tarafından yapıldığını kaydetti. Destekte hata olabileceğini söyleyen Casim, Suudi Arabistan’ın Suriye politikasını değiştirdiğini öne sürerek, Riyad’ın Beşar Esad’ın görevde kalmasını istediğini iddia etti. Casim, Katar’ın Esad’la bir sorunu olmadığını söyleyerek ‘eski dost’ tabirini kullandı.(5)

ABD Suriye petrolüne ve doğalgaz yataklarına PYD üzerinden çökmeye çalıştı. Hatta bu amaçla PKK/PYD güçlerinin Suriye’de Fırat Nehri’nin doğusundaki Deyrizor ilinde terör örgütü DEAŞ’ın kontrolündeki ülkenin en büyük petrol sahasını ele geçirmesi için her türli lojistik desteği sundu. Suriye’nin Irak sınırına hakim Deyrizor’un doğu kırsalında bulunan ve ülkenin en zengin petrol yatağı olarak bilinen El-Ömer petrol sahası PKK/PYD’nin kontrolüne geçti. Ancak ABD; Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak üzere. Suriye’de, terör örgütü PYD ve Esed rejimi petrol kuyuları konusunda anlaştı. PYD ile Suriye’de Esed rejimi arasında varılan anlaşmaya göre, Rimelan’daki petrol kuyularının tadilattan geçirilip çıkarılacak petrolün rejimin denetimindeki Hums ve Banyas’a aktarılacak.

PYD ile Suriye rejiminin Rimelan’daki petrol kuyularından petrol akışını başlatmak için anlaşmaya varmasının ardından, Esed yönetiminin gönderdiği ekiplerin Rimelan’da petrol sondaj çalışmalarının başlaması için çalışmalara başlandı. Heseke’nin kuzeydoğusunda bulunan ‘Tıl Edes’ kasabası ile ‘Hums’ ilçesindeki petrol kuyularına da ekiplerin gönderildi. Anlaşma çerçevesinde Esed yönetiminin Rimelan’daki petrol işletme, aktarma ve satış ve gelir müdürlüklerini PYD’ye verecek.. Anlaşma gereği, bu alandaki petrol kuyuları tekrar işler hale getirilecek ve çıkarılan petrol, rejim denetimindeki Hums ve Banyas’taki rafinerilerine taşınacak.(6)

Bakınız:

1- http://www.al-monitor.com/pulse/tr/originals/2017/10/syria-federal-state-kurds-turkey-russia.html#ixzz4xLuBcuXR
2-http://tr.zer.news/2017/11/abd-isid-yenildikten-sonra-da-suriyeli-kurtler-destek.html
3- http://www.kafkassam.com/suriyede-yeni-teror-orgutu-ve-kacirilan-gazeteciler-diplomasisi.html
4-https://www.amerikaninsesi.com/a/suriyeli-kurtler-turk-rus-iliskilerinde-yeni-puruz-mu/4097088.html
5- http://tr.euronews.com/2017/10/28/katar-eski-basbakani-silahlar-turkiye-uzerinden-gidiyordu-abd-koordine-ediyordu
6- http://enerjienstitusu.com/2017/07/26/suriye-petrolleri-pydye-teslim-edilecek/

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir