KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Rusya Ve ABD Arasında Yeni Soğuk Savaş mı Başladı?

Rusya Ve ABD Arasında Yeni Soğuk Savaş mı Başladı?

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 8 dk okuma süresi
304 0

R
2012 yılında ABD’nin Libya’daki Büyükelçisi Christopher Stevans öldürüldü. Ancak meselenin ilginç tarafı odur ki, Büyükelçi Stevans bu ülkede devrimin zafer kazanmasında büyük rol oynamış bir kişi idi. O bölgeye iyi bilen diplomatlardan biri idi ve Kaddafi’nin devrilmesine katkıda bulunmuş kişi sayılırdı.
Bu olayı örnek göstermekte amaç, Rusya büyükelçisine karşı suikastla ABD büyükelçisinin öldürülmesi arasındaki bazı benzerliklere dikkat çekmektir. Örneğin, Karlov da Stevans gibi önemli figür sayılmaktadır. Andrey Karlov 2015 yılında Türkiye-Rusya ilişkilerinin iyi olmadığı sürede, Mariya Zaharova’nın belirttiği gibi, Rus-Türk ilişkilerinin düzelmesinde elinden gelen “her şeyi” etti. Ayrıca o, üstelik Suriyeli muhaliflerle temas halinde olan ve bu yönde Suriye’de barışın restore edilmesinde, anlaşmanın sağlanması için büyük emek sarf eden diplomat idi. Bu açıdan yanaşdıkda hem Stevans’ın, hem de Karlov’un bölgesel meselelerdeki önemli diplomatik becerileri her iki olayda diplomatların ölümüne neden olmuştur.
Kısacası, her iki diplomat doğrudan işin içinde olan kadrolar idi. Başka bir noktaya dikkat edelim. Demek, 15 Temmuz darbesi Zamanı ABD istihbarat teşkilatı CIA ‘nin Türkiye uzmanı Henri Barkey’in İstanbul’da olduğu söyleniyor. Henri Barkey zamanında CIA’nin Türkiye Departamentini yöneten, Fəttulah Gülen’in ABD’de kalmasını sağlayan Qraham Fuller en yakın dostudur. Geçmişte her ikisi “Türkiye’de Kürt Sorunu” adlı kitabı yazdılar. Diğer bir tarafdan 15 Temmuz darbesini kontrol etmek için Qraham Fuller kendisi de Türkiye’de bulunmuştur. Ayrıca, Qraham Fuler hem de CIA’nin neokonlar bölümündendir. Türkiye Cumhurbaşkanı Sözcüsü Cemil Ertem de bu noktaya dikkat çekerek bildirir ki, CIA başkanının yardımcısı ve en yüksek kadrolarından biri Qraham Fuller 15 Temmuz’da Türkiye’de bulunmuştur.
“AKP” li milletvekili Orhan Deligöz bildirir ki, Qraham Fuller o tarihte Türkiye’de olup ve belli ki, Fethullah Gülen’in henüz 1960 yılından itibaren CIA ile çok sıkı ilişkileri var. Bütün bunların fonunda Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andey Karlov’un ölümünde ABD istihbarat teşkilatı CIA’nin eli olması faktörünü yeniden gündeme getiriyor ve doğru olarak olguyla ilgili bazı şüphelere yola açar. Üstelik haklı olarak önemli sorular doğuyor. Türkiye’nin bazı araştırmacıları yazıyor ki, “Karlov suikasti”nin arkasında muhtemelen CIA var. Komplosu bir çeşit CIA’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da göndereceği bir mesaj olarak algılanabilir. Tabii ki, eğer suikastin arkasında FETÖ terör örgütü durubsa, bu sonuç itibari ile ipin bir ucunun CİA’ya gidip çıkması anlamına gelir. Çünkü Rusya ve Türkiye ilişkilerinin 2015 yılında bozulmasında büyük rol oynayan, daha sonra 15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştirmeye çalışan Fethullah Gülen’in (ABD’nin) sonradan Türk-Rus ilişkilerinin düzelmesini birtürlü sindiremiyor. İşte o yüzden de büyükelçinin öldürülmesini Rusya-Türkiye ilişkilerini engelleyen, hatta 15 Temmuz darbesinin bir tür ardı da sayılabilir. Sonuç olarak, “Su-24 olayı”, “15 Temmuz darbe” gibi “Karlov suikastının” arkasında işte aynı merkezden yönetilen CİA’nin olduğu tespit ediliyor. Tüm bunlar hepsinin belli bir amaca hizmet ettiği de gün gibi açıktır
Ayrıca, bir gün sonra Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın Latin Amerika Departmantinin çalışanı Pyotr Polşikov evinin önünde kurşunlanarak katl edildi. Bu bilgiyi Rusya’nın REN televizyonu yayınladı.
Birkaç gün önce Rusya’nın Kazakistan Büyükelçiliği’nde görevi sonlanmış diplomat Roman Skrılnikov’un meyiti yaşadığı evde bulunuyor. Ölüm nedeni olarak onun kalp krizi geçirmesi gösterilse de, işin arkasında suikastın olmasıda muhtemeldir.
İki gün önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “kara kutusu” olarak bilinen işadamı Oleg Yerovinki’nin cesedi arabasında bulundu. Rusya’nın enerji devi “Rosneft” de Igor Seçin’den sonra ikinci şahıs sayılan Yerovinki’nin neden öldürüldüğü henüz bilinmemektedir.
ABD hükümeti Rusya’nın New York ve Merilend’deki diplomatik temsilciliklerini kapatıp, 35 Rus diplomata ülkeyi terk etmeleri için 72 saat süre verildi.Ayrıca, Rusya’nın önemli istihbarat yapıları FSB ve GRU-ya karşı yaptırım giriş oldu.Sebep seçimlerden önce Rusya’nın ABD demokratlarına karşı yaptığı siber saldırılardır.
Amerikan Merkezi İstihbarat Daire Başkanlığı ortaya koydu ki, Rusya Kasım ayının 8-de gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Donald Tramp’ın galip gelmesi için seçimlere siber müdahale etti.
ABD’de Başkan seçikisi maratonu kızıştığı ve seçimlere son bir kaç ay önce, Amerika’ya siber saldırıların artacağı ile ilgili bazı bilgiler mediaya kurumlarının gündeminde idi. Örneğin, 2016 yılının Ağustos ayında Federal Güvenlik Bürosu siber saldırıların beklenildiyine dair uyarıda bulunmuştur. Bundan dolayı devletin siber savunma yeteneğini güçlendirilmesinin önemli olduğuna dikkat çekmiştir. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine 2-3 ay kala İllinoyos eyaletinde 200 bin seçmenin kişisel bilgileri hackerlar tarafından çalınmıştır. Arizona eyaletinde ise seçiçilere ait veri bazaya hackerlar tarafından virüs bırakılmıştır. Buna benzer onlarca olaylar başverdi. Arizona, İlinoyos eyaletlerindeki olayları inceleyen Federal Güvenli Bürosu açıqlmasında “Rusya’nın desteklediği hacker grupları”na dikkat çekmiştir.
Bütün bunların yanı sıra Amerika’dan kovulan Rus diplomatlarına cevap olarak Putin, “ABD’li Diplomatların Çocuklarını Kremlin’deki Noel Ağacına Davet Ediyorum” karşılığı vermiş oldu. Rusların kamuoyuna yönelik politikalar inşa etmesi son dönem çok önemli ve dikkatle izlenmesi gereken mesele olmaktadır.
Sonuç olarak, bügünleri Rusya ve ABD arasında diplomatlar üzerinden yeni Soğuk Savaş’ın başladığını söyleyebiliriz.
Ehtiram AŞIRLI
Kafkassam Dış Politika Analisti

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir