KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. usya-İran ittifakı yok Rusya-Türkiye ile savaşmayacak!

usya-İran ittifakı yok Rusya-Türkiye ile savaşmayacak!

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 11 dk okuma süresi
348 0

Rusya-İran ittifakı yok Rusya-Türkiye ile savaşmayacak!

“İran; geçmişindeki Tudeh deneyiminden dolayı Rus ordusunun Irak’ta konuşlanmasına asla razı olmayacaktır” tespitinde bulunduğum yazıda, Rusya İran ilişkilerinin Bolşevik devriminden sonraki sürecinden kısaca söz etmiş, Suriye’deki işbirliğin Irak’a sirayet etmeyeceğini yazmıştım. Az bile yazmışım. Bkz. Ömür Çelikdönmez/kafkassam.com/08 Aralık 2015/Ruslar Irak’a giremez İran istemez! Ortadoğu’da Türkiye karşısında Rusya, İran, Irak, Suriye ve hatta Çin’den oluşan bir blok oluştuğu, Türkiye’nin yalnız kaldığı hep yazıldı çizildi.

Karamsar tablo çizenlere rağmen Türkiye’nin oyun kurucu büyük aktör olduğunu hep vurguladım. Türkiye İsrail ilişkilerinde krizin tavan yaptığı dönemde dahi gizliden gizliye görüşmelerin devam ettiğini, her iki ülkenin ortak çıkarları nedeniyle bölgesel müttefik olduğunu belirttim. Ben temennimi değil mevcut reel politik durumu sizlerle paylaştım. Yine Rusya Türkiye ilişkilerinde yaşanan krize rağmen örtülü bir mutabakatın her iki ülke arasında sürdürüldüğünü, ABD ile İran arasında imzalanan nükleer anlaşmadan sonra Rusya’nın İran’a daha mesafeli durduğunu, eskisi kadar güvenmediğini belirttim. Demek istediğim tarihe birlikte tanıklık ettik ve tarih bizleri yanıltmadı! Neden mi?

İsterseniz önce Rusya İran ilişkilerini ele alalım. Şubat başında Rusya bir seyahat gerçekleştiren ve Putin ile görüşen İran’ın dini lideri Hamaney’in dış politika danışmanı Velayeti; İran, Rusya, Suriye ve Hizbullah arasında ittifak oluşturulması için gerekli ön koşulların hazır olduğunu, İranın bölgesel meselelerde Rusya’yla stratejik bir işbirliği yürüttüğünü, böyle bir ittifak oluşturulması için gereken ön koşulların hazırlanmış durumda olduğunu söylemişti. İran diplomasisi Rusya’nın koşulsuz kendi yanında olduğu görüntüsü vermek istiyordu ve bu ziyareti bu amaçla kamuoyuna pazarlama peşindeydi. Lakin evdeki pazarlık çarşıya uymadı.

Rusya’nın cevabı 2 haftalık bir gecikmeyle adrese teslim geldi. Kremlin’in Afganistan Özel Temsilcisi Zamir Kabulov, İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in dış politika danışmanı Ali Ekber Velayeti’nin, Rusya ile Suriye, İran ve Hizbullah’ın ittifak kurabileceği yönündeki açıklamalarını ‘spekülatif’ olarak niteledi. Kremlin’in Afganistan Özel Temsilcisi Kabulov, Rusya’nın Suriye, İran ve Hizbullah’la ittifak kurabileceği yönündeki açıklamaları doğrulamadı. Bunun anlamı şu; Rusya ile İran Suriye başta olmak üzere hiçbir alanda müttefik değil.

Türkiye Rusya ilişkilerinin düzelme trendine girdiğinin bir başka işareti de Rusya Ekonomi Kalkınma Bakanlığının açıklamaları. Nitekim Rusya Ekonomi Kalkınma Bakanlığı; 1 Ocak tarihinde Türkiye’ye yönelik yaptırımların yürürlüğe girmesinden sonra Rusya hükümeti önüne Türk firmalarıyla yapılmak istenen yüzlerce yeni anlaşmanın onay için konduğunu duyurdu. Moskova’da ilginç açıklamayı Rusya Ekonomi Kalkınma Bakan Yardımcısı Aleksey Lihaçev yaptı. Türkiye’ye yönelik yürürlüğe giren yaptırımlara rağmen birçok Rus kamu ve özel kuruluşun muadil ürün ve hizmet bulmakta zorlandıkları için yine Türk firmalarıyla çok sayıda anlaşma yapmak istediklerini söyledi. Rusya ile Türkiye’yi savaştırmak isteyenlere, Doktor bu ne? demeli.

Varsayılan Rusya-İran ittifakının olmadığının bizzat Kremlinin ağzından kamuoyuyla paylaşılması, Rusya’nın Suriye’de oyuncu değişikliğine gideceğinin göstergesi. Nitekim ABD ve batı medyasında özellikle İngiliz gazetelerinde Rusya’nın Suriye’deki bombardımanlarına ilişkin yayınlanan haberler, Türkiye-Rusya savaşının kışkırtıcılığından başka bir şey değil. Rusya bu alçak planın farkına vardığını, geçtiğimiz günlerde Halep’te muhalifleri bombalayan Amerikan bombardıman uçaklarını deşifre ederek ortaya koydu.

Ruslar geçtiğimiz hafta Halep’te muhaliflere yönelik hava saldırısının Rus uçaklarınca değil tam tersine Halep’teki muhaliflere ait mevzilerin, 10.02.2016’da Moskova saati ile 13.55’te Türkiye saati ile 12.55’te İncirlik’ten havalanan ABD’nin 2 A-10 bombardıman uçaklarınca gerçekleştirildiğini iddia etti. Ruslara göre Türkiye topraklarından Suriye hava sahasına giren ABD’nin 2 A-10 bombardıman uçakları Halep’teki hedefleri bombaladı. O gün Halep yakınlarında Rus tayyarelerinin uçmadığı belirtilen açıklamada, kenti asıl bombalayanın Türkiye’den Suriye hava sahasına giren ABD uçakları olduğu vurgulandı.

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye’de son 1 haftada düzenlenen operasyonlar hakkındaki açıklamasında Rusya’nın Halep’te hastaneleri vurduğu iddialarına da yanıt verdi. Rus uçaklarının dün Halep yakınlarında uçmadığı belirtilen açıklamada, kenti asıl bombalayanın Türkiye’den Suriye hava sahasına giren ABD uçakları olduğu vurgulandı. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, ABD’ye ait 2 A-10 bombardıman uçaklarının hava saldırısında Halep’te 9 tesisi vurduklarını, bu vurulan tesislerin içinde 2 hastanede bulunduğunu, ancak Pentagon sözcüsü Albay Steve Warren’in bu sortileri kamuoyuyla paylaşmamayı tercih ettiğini, tüm ölümcül günahlar konusunda Rusya’yı suçlamanın alışkanlık hâline geldiğini belirtti. Bkz. Ömür Çelikdönmez/kafkassam.com/15 Şubat 2016 /ABD Halep’i Türkiye PYD’yi vurdu!

Rusya özellikle Türkiye kamuoyunda Bayırbucak Türklerine yönelik bombalamaları nedeniyle müthiş bir nefret birikimine zemin hazırladı. Rus uçağının düşürülmesi ve Rus pilotunun öldürülmesi Rusları adeta çıldırtmıştı. Rus pilotu öldüren gönüllünün Türkiye basınında çarşaf çarşaf fotoğraflarının servis edilmesi Rusları çileden çıkarak ikinci olay oldu. Tüm bunlara rağmen Ruslar, Amerikalıların muhaliflere yönelik operasyonlarının kendilerine fatura edilmesine rıza göstermiyor. Ayrıca Rusya, Suriye’de makas değiştirmeye hazırlanıyor. Suudilerin Suriye’de operasyonlara hazırlandıklarını deklare etmelerinden sonra, Suudi ve Türk birliklerinin kuzeybatı Suriye’ye yerleştirilmesinin ABD için “kabus senaryosu” olacağı söylenirken, Suudilerin ve Rusların konu hakkında gizli görüşmeler yaptığı da ileri sürülmüştü. Bkz. Ömür Çelikdönmez/bayraksevdasi.com/14 Şubat 2016/Topçu Mesajı Türkiye Yoksa Suriye’de Ateşkeste Yok!

Suriye’de Türkiye-Rusya savaşı senaryosuna oynayanlar bence avuçlarını yalayacak. Türkiye’nin PYD mevzilerini fırtına obüsleriyle vurmasının ardından gözler Rusya’ya çevrildi. Oysa PYD’nin Türk topçu ateşine maruz kalmasının sebebi Ruslar değil Amerikalılardı. Amerikalı uzmanların gazına gelen PYD güçleri, muhaliflerin denetimindeki Azez’i ele geçirmek için yola çıkmış ve Azez yakınlarındaki bir havaalanını ele geçirmişti. Rusya’nın, Ankara-Şam çatışmasına müdahil olmayacağı, görüşlerini Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde açıklayacağı ortaya çıktı. Rusya Parlamentosu Güvenlik ve Savunma Komitesi Başkanı Viktor Ozerov, Rusya’nın “Ankara-Şam çatışmasına müdahil olmayacağını, görüşlerini Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde açıklayacağını” söyledi.

Rus Interfax ajansına konuşan Ozerov, “Bizim oradaki (Suriye) hava güçlerimizin yetkisinin terörist gruplarla savaşmak olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden askeri açıdan Türkiye-Suriye çatışmasına dahil olmayız. Ama siyasi açıdan, Suriye’nin BM Güvenlik Konseyi’ne başvurması halinde kesinlikle görüşlerimizi burada açıklarız.” ifadelerini kullandı. Ozerov, açıklamasında Rusya’nın BM Güvenlik Konseyi’nde Suriye-Türkiye sınırındaki durumun konuşulması için bir toplantıya ön ayak olabileceğini belirtti. Komite Başkanı, “Bu durumda sadece BM Güvenlik Konseyi’nin üyesi olarak cevap verebiliriz. Bana göre bu bir egemenlik ihlalidir, Suriye’nin toprak bütünlüğünün ihlalidir. BM’nin bir üyesi olarak Suriye, Güvenlik Konseyi’ne başvurmalıdır.” diye kaydetti.

Siz bu sözlerden ne anladınız? Ben ne anladığı söyleyeyim; Rusya diyor ki; Türkiye Amerika’nın gazına gelen yoldan çıkan PYD’nin topçu ateşiyle kulağını çekmiştir, Türkiye sınırından bazı askeri birliklerin Suriye topraklarına girdiği söyleniyorsa da bu konunun muhatabı Rusya değil bizatihi Şam yönetimidir. Şam yönetimi BM’nin bir üyesi olarak , Güvenlik Konseyi’ne başvurmalıdır. Biz Rusya olarak Türkiye ile Suriye arasındaki savaşta yoğuz, Türkiye ile çatışmayız. Ey Türkiye ile Rusya savaşacak diye çığırtkanlık yapanlar morda bir renktir ömür çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39
omurcelikdonmez@hotmail.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir