KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ümmetin türk yiğidi gazi namdar şehit ismail enver paşa

ümmetin türk yiğidi gazi namdar şehit ismail enver paşa

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 6 dk okuma süresi
426 0

hayatında allah, islam, vatan, bayrak için kılını kıpırdatmamış adamlar uzandıkları kanepeden enver paşa’nın şehitliğini sorguluyor…
üstelik hep araştırmaya lüzum duymayan ezberci düşünce, hep dayalı döşeli zihin konforu.
saplanıp kaldığı ideolojiye göre şekli değişse de özü hep aynı.
kemalist, islamcı, milliyetçi, solcu fark etmiyor.
“efradı cami ağyarı mani” bir düşünce sistemi inşa etmeksizin hemen damgalama, hemen aşağılama, hemen dışlama…
taşları bir bir gediğine koyma öngörüsü yok,
bazı taşların eğriliğine rağmen binanın bütününün sağlam duruşunun değerlendirmesi yok…
sonuç itibariyle, kim ne derse desin diyenlerin hayal bile edemeyeceği kadar hayatını, canını, kanını feda etmiş bir kahramandır enver paşa. islam kahramanıdır, türk yiğitidir..
yemen çöllerinde, hicaz’da, trablusgarp’ta, filistin’de, ırak’ta, batı trakya’da, balkanlar’da kafkasya’da, orta asya’da bütün islam coğrafyasında ayaklarının izi, alnının teri, elinin emeği, gönlünün derinliği, mavzerinin barut kokusu, inancı, hayali, mücadelesi toprağa kazınmış bir kahramandır.
ırkçı, kavmiyetçi der bazıları ona.
ama, enver paşanın en yakın adamlarından biri “emir şekip arslan” dürzi fakat islamcı bir şair , yazar, alim ve aksiyoner bir adamdı.
ırkçı, kavmiyetçi der bazıları ona.
ama, kurduğu ve yönettiği teşkilat-ı mahsusa’nin en üstunde yer alan efsanevi kahramanlardan “süleyman askeri” ve uçan şeyh “kuşçubaşı eşref” çerkezdi.
kuşçubaşı’nın yaveri teşkilat-ı mahsusa’nın cengaverlerinden “zenci musa” sudanlıydı.
evet, ırkçı, kavmiyetçi, inancı zayıf der bazıları ona.
ama, 1931-1943 yılları arası harp akademileri komutanı olarak da görev yapan birinci dünya savaşı kanal cephesinde cemal paşa’nın kurmay başkanı ali fuat (erden) paşa “paristen tih sahrasına” adlı hatıratında enver paşa’nın peygamber sevgisini apaçık ortaya koyuyor. “…enver paşa’nın bu iman ve itikadına, savaş sırasında medine’yi ziyaretinde yakından şahit olmuştum. medine istasyonundan inince doğru peygamberin’in merkadine, ravza-i mutaharra’ya yaya olarak gitti. istasyondan oraya kadar epeyi mesâfe vardı. cemal paşa, faysal bey, şerifler, seyitler, medine eşrafı sivil ve askerî erkân, enver paşa’nın etrafında ve gerisinde yürüyorlardı. bütün medine halkı karşılıklı saf tutmuştu. kasideler okunuyordu. caddenin iki tarafında develer kesiliyor; kan fıskiye gibi fışkırıyordu. fakat, başkumandan vekili, kendisine yapılan bu töreni görmüyor ve işitmiyor gibiydi. o, asıl komutanın, peygamberin huzuruna gitmekte idi; ona saygılarını sunmağa, asilin vekile emanet ettiği vazifenin hesabını arzetmeye gitmekteydi. enver paşa, benliğinden geçmiş, ellerini göğsünün üzerinde saygı ve taatle bağlamış; başını öne eğmiş, sessiz sessiz ağlıyordu. ve bütün bu yürüyüş esnasında biteviye ağlıyor, gözlerinden yaşlar dökülüyordu.”
enver paşa’nın inancını tartışmaya kalkmanın yanlış olduğu gibi enver paşa’ya kavmiyetçi diye saldırmak da doğru değil. enver paşa’nın türkçülüğü rus’a karşıydı yoksa müslümanlara karşı bir türkçülük kavgası verdiği vaki değildir. ingilizlerle birlikte hareket eden türk unsuru dışındaki bazı önderler dışında enver paşa’nın müslümanlarla bir kavgası olmamıştır. enver paşa bir cemal paşa değildir, cemal paşa’nın ceremesi büyüktür. ama enver paşa’nın herhangi bir müslüman kavmine karşı nahak yere bir mücadelesi olmamıştır.
ve enver paşa şehittir; allahu ekber diyerek yalınkılıç bolşevik ruslara karşı müslüman türklerin istiklali için savaşırken öldürülmüştür.
enver paşa mücadelesini müslümanlara karşı değil önce osmanlı coğrafyasında ingilizlere karşı, orta asya ve kafkaslarda ise ruslarla karşı vermiştir.
gayri türk diğer müslüman halkların içinden çıkıp da müslümanlara karşı kavmiyetçilik davası gütmeyip ingiliz’e, fransız’a, rus’a, amerikan’a çinli’ye veya başka bir zalim gayrimüslim milletee karşı mücadele eden elbette hangi kavimden olursa olsun kahramandır. ümmet olma müslim olanlara karşı değil enver paşa gibi gayrimüslim zalimlere karşı duranların kahramanlıkları ile olur. enver paşa gibi bu ümmetin türk yiğitlerini ve onu sevenleri kavmiyetçilik ile suçlayanların içinde islam kisveli bir kavmiyetçilik gizlidir demek ağır oluyorsa bile en azından bu türk yiğitleri hazmedemeyenlenin kalplerinde bir sinsi “asabiye” gizli olduğu akla geliyor…
enver paşa’nın elbette abdülhamit han’a darbe yapması en büyük cürmüydü ama ulu sultan abdülhamit zamanı da öyle anlatıldığı gibi mükemmel değildi ve yenile yenile batan bir medeniyetin kafası karışmış çocukları olan aydın ve asker sınıfının abdülhamit karşıtlığını içinde taşıyan enver paşa’nın bu cürmünu ihanet ve gafletle tanımlamak şehitlik makamının daha da güzelleştirdiği enver paşa’ya büyük haksızlıktır.
ben enver paşayı bir müslüman olarak seviyor ve değer veriyorum.
ruhu şad olsun.
ufuk doruk

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir