KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Ulusal Güvenlik Ajansı Heyeti’nin Kuzey Kore Görüşmeleri

Ulusal Güvenlik Ajansı Heyeti’nin Kuzey Kore Görüşmeleri

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 7 dk okuma süresi
51 0


Güney Kore Dailian haber ajansının yayınladığı Güney Kore Heyeti hakkındaki haberler ilgi çekiciydi. Dün yayınlanan haberlerde görüşme sonrasında gazetecilerin sorularına verdikleri cevaplar ise görüşmelerin ne yönde gitti hakkında fikir sahibi olmamıza yardımca oldu. ABD odaklı gerçekleşecek görüşmelerin Kuzey Kore ve Güney Kore birleşmesi değil ABD ve Kuzey Kore’nin karşılıklı görüşmeleri arasında geçeceğe benziyor. Yayınlanan açıklamalar ise şu şekilde;
Cheong Wa Dae Ulusal Güvenlik Ajansı Kuzey Kore’ye giden özel heyet, programı 1 gece ve 2 gün boyunca tamamladıktan sonra geri döndü. İki taraf Panmunjom Barış Evi’nde Nisan ayı sonlarında bir zirve düzenleyeceği konusunda anlaştıklarını açıkladılar. Kore’nin Cumhurbaşkanlığı Mavi Saraydan yapılan bir açıklamada “Başkan SooHun bu ziyaretin sonuçlarını açıklamak için ABD’yi ziyaret edecek, daha sonra Çin ve Rusya’yı ziyaret edeceğiz ayrıca baş direktör Japonya’yı ziyaret edecek. ” şeklinde açıklamalarda bulunda. Buna ek olarak, “Topluluğun desteğine dayalı bir şekilde istikrar içinde Güney Kore ve Kuzey Kore ilişkilerini geliştirmeye çalışacağız” dedi. Sonrasında soru cevap şeklinde devam eden brifingde sorular ve cevaplar aşağıdaki şekilde gelişti.
– Kore-ABD Birleşik Askeri Eğitimi sorusu hakkında Sayın Chung cevap verecek misiniz?
(Sayın Chung ) ▶ ABD-Güney Kore Birleşik Askeri Eğitimini askıya alma veya erteleme durumu neredeyse imkânsız. Gerekçe dahi gösterilmez. Bu sebeple böyle bir açıklama yaptım ve biraz daha kapsamlı açıklama yapmaya çalıştım, ancak daha fazla açıklama yapmama gerekli kalmadı. Kim JongUn, Kuzey Kore İşçi Partisi Başkanı’nın Nisan ayından başlayacak olan prosedürler konusundaki anlayışını dile getirdi. Bununla birlikte, ayrıca, Kore Yarımadası durumunun dengelenmesi halinde askeri eğitimin düzenlenmesini beklediğini söyledi. Ayrıca Kuzey Kore heyetinin ziyaret sırasında çeşitli kanallar aracılığıyla aldığımız bilgiler doğrultusunda Başkan Kim, önceden bilgilendirilmiş ve bizim tarafımızın isteklerini zaten biliyordu.
– Cumhurbaşkanı Moon’un değerlendirmesi ve özel talimatları var mıydı?
(Sayın Chung ) ▶ Cumhurbaşkanı, bu kez ziyaretin sonucunu olumlu bir şekilde değerlendirdi. İki Kore arasındaki anlaşmaların herhangi bir aksaklık olmadan devam etmesini ve sıkı çalışmamızı emrettik.
– Nisan zirvesini önce hangi taraf teklif etti?
(Sayın Chung ) ▶ Hangi tarafın teklif etmesindense olimpiyatlara katılan heyetinin Cumhurbaşkanı Moon’u Pyongyang’a davet etmesi önemli. Kuzey de Güney de karşılıklı ne istediklerini biliyordu. Ayrıca toplantıyı erken yapmaya karar verdik, bu nedenle her iki taraf için de zamanın Nisan ayı sonunda olacağını ve belirli bir gün için tekrar görüşüleceği kararlaştırıldı.
-Başkan Kim’in Kuzey Kore ve Amerika diyaloğunda konuşulacağını düşündüğü önemli konular nedir?
(Sayın Chung ) ▶ Kuzey Kore ve Amerika diyaloğunda aktif taraf olma isteği var. Ben bu konu hakkında açıklama yaptım. Diyaloğun gündeminde Kuzey Kore’de bulunan nükleer silahsızlanma görüşmesi olabilir. Özellikle, nükleer silahların yok edilmesi heyetlerin görevidir. Hedef konusunda herhangi bir değişiklik olmadığını açıkça belirttim. Ayrıca ABD ile ilişkilerin normalleştirilmesi hakkında bir tartışma da yapılacaktır.

– Kuzey Kore görüşmeler sırasında özel bir şeyler istiyor mu?
(Sayın Chung ) ▶ Kuzey Kore’nin bize veya diğer ülkelere özellikle diyalog için istediği belirli bir şey yok. Sadece bir görüşme ortağı olarak ciddiye alınmak istiyorum şeklinde açıklamaları var.

– Panmunjeom olarak zirvenin arka plan görüntüsü nedir?
(Sayın Chung ) ▶ Panmunjom, bölünmenin sembolüdür. Her iki zirve de Pyongyang’da düzenlendi. Üçüncü tur müzakereler, aynı zamanda Güney tarafının barış evinde yani Panmunjom’da olması önemli bir anlam taşıyor.
– Kuzey Kore askeri tehditleri hakkında Başkan Kim ne düşünüyor?
(Sayın Chung ) ▶ (Basın Bülteni) Bunun ötesinde söyleyecek başka bir şeyin olduğunu sanmıyorum.

– Kuzey Kore -ABD görüşmelerinde Amerika’yı ikna etmek için bir nedeni var gibi görünüyor?
(Sayın Chung ) ▶ ABD mümkün olan en kısa sürede gitmeyi planlıyoruz. Sanırım bu hafta içinde gidecek gibiyiz. Gün hala belirsiz. Ayrıca Çin ve Rusya’ya ziyarette uygun olduğu şekilde gerçekleşecek. Birleşik Devletlere gittikten sonra her şeyi söyleyemeyiz, ancak ABD’ye Kuzey Kore hakkında ileteceğimiz bir konumumuz daha var.
Görünen odur ki Kuzey Kore Globalleşen dünyada yerini almak için Nükleer silahlarından vazgeçeceğe benziyor. Şahsım adına bunan ülke bazında tanınmak ve muhatap bulmak için yaptığı kanısındayım. Nisan ayı Asya coğrafyası için sıcak gelişimlerle geçeceğe benziyor.
Zehra Burcu AĞDAN/ Kafkassam

정의용 청와대 국가안보실장을 수석으로 한 대북 특별사절단은 6일 1박2일의 방북 일정을 마치고 돌아왔다. 남북은 4월말 판문점 평화의집에서 정상회담 개최하기로 합의했다. 정 수석특사는 이날 청와대에서 가진 브리핑에서 “서훈 국정원장과 이번 방북결과를 설명하기 위해 미국을 방문한다. 또 저는 미국에 이어 중국과 러시아 방문하고 서 원장은 일본을 방문할 예정”이라고 했다아울러 국제사회의 지지 바탕으로 남북관계를 안정적으로 발전시켜 나가는 데 노력을 지속해나가겠다고 덧붙였다.
Kaynakça
http://m.news.naver.com/read.nhn?mode=LSD&mid=sec&sid1=100&oid=119&aid=0002244470
http://m.news.naver.com/read.nhn?mode=LSD&mid=sec&sid1=100&oid=008&aid=0004019344
http://m.news.naver.com/read.nhn?mode=LSD&mid=sec&sid1=100&oid=011&aid=0003237494

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.