KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Ülkemizde ’’Akıl Tutulması’’ YaşanıyoR

Ülkemizde ’’Akıl Tutulması’’ YaşanıyoR

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
195 0

Günümüzde emperyal hedefleri olan devletler amaçlarına ulaşabilmek için artık topa tüfeğe ihtiyaç duymadan insanların algıları üzerinden operasyonlar yürütmektedir. Bu anlamda tüm insanların zihinleri emperyal hedefleri olan devletlerin ve bu yöntemi daha çok çıkar ve menfaat elde etmek için uygulamaktan geri durmayan büyük şirketlerin hedef tahtası durumundadır.

Algı yönetimi, “hedef insan veya toplumu, hedef alanın istediği şekilde düşünmeye ikna etmek için etkilemesidir.”

Emperyal hedefleri bulunan devletler ve büyük şirketler ’’algı yönetimi’’ denilen bu profesyonel yöntemden yararlanarak her gün her saat zihinlerimize çeşitli mesajlar göndererek bizleri hedefleri doğrultusunda ikna etmeye çalışmaktadırlar.

Algı yönetimi amaç, akıl tutulması, zihin kontrolü, beyin yıkama, bilinçaltı işgali, algı operasyonları, propaganda, psikolojik savaş, örtülü operasyon ve enformasyon savaşı ise bu süreç içerisinde birer araçtır…

***

10 Şubat’ta Rum Temsilciler Meclisi Enosis kararı aldı mı? Aldı. Ardından Anastasiadis 16 Şubat’ta kapıyı çarpıp çıkarak görüşme masasını terk etti mi? Etti. Müzakere süreci Rum Meclisi’nin Enosis kararı ve Anastasiadis’in görüşme masasını terk etmesi neticesinde dağıldı mı? Dağıldı!

Müzakere sürecinin dağılması üzerine Cumhurbaşkanı Akıncı, Anastasiadis ile yeniden masaya oturmak için ’’Anastasiadis’in Enosis’in okullarda kutlanması kararının yanlış olduğunu net bir şekilde ifade etmesini ve bu kararın uygulanmaması yönünde somut bir adım atmasını’’ istedi mi? İstedi.

Peki, Anastasiadis, Akıncı’nın istekleri çerçevesinde somut bir adım attı mı? Yani, Enosis’in okullarda kutlanması kararının yanlış olduğunu net bir şekilde ifade etti mi? Hayır. Enosis kararının uygulanmaması için somut bir adım atı mı? Hayır.

Rum Temsilciler Meclisi Enosis kararını kaldırdı mı? Hayır. Sadece yetkiyi Kilisenin etkisi altındaki Eğitim Bakanlığına devretti. Enosis kararı geri alınmış mı oldu? Hayır.

Peki, Türk tarafı olarak, Rum tarafına neden tepki gösterdik? Tepkimiz Ada’nın Yunanistan’a bağlanmasını simgeleyen Enosis kararı için değil miydi? Enosis anlayışının hala daha Rum eğitim sistemi içerisinde yer alması ve anılmasına değil miydi tepkimiz? Enosis Güney Kıbrıs’ta Rum Meclisi yetkisinde değil de Rum Eğitim Bakanı yetkisi altında anılması ile sorun Türk tarafı açısından çözülmüş mü oldu?

Ülkemizde Akıl Tutulmayı yaşanıyor…

***

İspanyol asıllı yazaɾ George Santayana tarih ile ilgili olarak ’’Tarihi öğrenmeyenler, onu tekrar yaşamak zorunda kalırlar’’ demiştir. Tarih kitapları, geçmişini unutan ulusların acı sonlarıyla doludur.

Eskiler, ’’hafızayı beşer, nisyan ile maluldür’’ sözüyle ’’insan hafızasının eksikliğinin unutkanlığı’’ olduğuna dikkat çekmek istemişlerdir. Ne yazık ki balık hafızalı bir toplum olma yolunda hızla ilerliyoruz. Okumuyor, araştırmıyor ve medyada özellikle de sosyal medyada duyduğumuz neredeyse pek çok şeye çok kolay şekilde inanıyoruz. Biz, beynimizi yeterince kullanmaz, araştırmaz, sorgulamaz isek, birileri çıkar ve beynimizi tepe tepe kullanır! Gökhan Güler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir