KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Ukrayna: Rusya’yla topyekün savaşa girme olasılığımız var

Ukrayna: Rusya’yla topyekün savaşa girme olasılığımız var

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
272 0

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya’yla topyekün savaşa girme olasılıkları bulunduğunu söyledi. Kiev’in NATO’ya girmeye hazır olduğunu kaydetti.
Kiev’de YES Brainstorming Forumu’nda moderatörün Rusya’yla savaş olasılığı konusunda yönelttiği bir soru karşısında Zelenskiy, “Mümkün olduğunu düşünüyorum. Bu konuda bir potansiyel mevcut. Bu, Rusya’nın en büyük hatası olacak ve bunun ardından Rusya, Ukrayna, Belarus arasında hiçbir zaman komşuluk olmayacak” yanıtını verdi.

Devletlerin Moskova’nın medya alanındaki eylemleri nedeniyle düşman olduğunu öne süren Zelenskiy, “Sorun şu ki, bugün Rusya’nın enformasyon politikası Ukrayna’nın bağımsızlığına saygı gösterilmemesiyle ilgili. Sorun, ‘Rus dünyası’ ve benzeri tanımlamayı yapan şu veya bu siyasi stratejistin seçiminde değil, bunun ardından Ukrayna halkının Ruslara yönelik tutumunun bozulmasında. Hiçbir ilişki yok” ifadelerini kullandı.

Putin’e nasıl baktığıyla ilgili bir soru karşısındaysa Zelenskiy, “Bunu düşünmeye vaktim yok. Ülkesi ve kendisi buna gücenmesin. Beni daha çok detaylı bir görüşme yapıp yapamayacağımız ilgilendiriyor. Bazı ülkelerle yaptığı gibi açıklama amaçlı değil, Normandiya formatındaki ilk toplantıda olduğundan daha detaylı bir şekilde görüşmeyle ilgileniyorum” dedi.

Lavrov, Zelenskiy’in ‘Rusya’yla savaş’ açıklamasını mizah şovundan repliklere benzetti

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Rusya’yla topyekün savaşa girme olasılığımız var” açıklaması yapan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in sözlerini Rusya’da popüler olan KVN adlı mizah şovundaki repliklere benzettiğini söyledi.
‘Bütün Rusya-2021’ Çağdaş Gazetecilik Forumu’na katılan Lavrov, konuyla ilgili bir soru üzerine komedyenlik yaptığı dönemde KVN’in skeçlerinde rol alan Zelenskiy’in ‘espritüel’ yaklaşımına dikkat çekti.
Bu tür yorumların dikkate bile alınmaması gerektiğini ve Rusya’nın tamamen Rus düşmanlığıyla dolu bu tür açıklamalara alışkın olduğunu kaydeden Lavrov, “Ancak ben burada KVN’in repliklerini görüyorum. Belki de seçmenlerinin kalbini bu şekilde fethetmesi gerekiyordur. Eğer başka yöntemleri kalmadıysa, bu üzücü bir durum” ifadelerini kullandı.

Kiev’de YES Brainstorming Forumu’nda moderatörün Rusya’yla savaş olasılığı konusunda yönelttiği bir soru karşısında Zelenskiy, “Mümkün olduğunu düşünüyorum. Bu konuda bir potansiyel mevcut. Bu, Rusya’nın en büyük hatası olacak ve bunun ardından Rusya, Ukrayna, Belarus arasında hiçbir zaman komşuluk olmayacak” yanıtını vermişti.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir