KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. UKRAYNA ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI

UKRAYNA ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
394 0

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelensky ve cumhurbaşkanı yardımcısı Aleksey Goncharuk yaptıkları açıklamada Ukrayna’nın özelleştirilmesi ve ülkenin 2022 yılına kadar ekonomik alanda ülkeyi özelleştirme konusunda ciddi adımlar atarak uluslararası yatırımlarla ülke genelinde demiryolları ve tarım arazileri noktasında ülkeyi Avrupa düzeyinde bir ülke haline getirmek istediklerini beyan etmişlerdir. Zelensky devlet bankalarının (Oschadbank, Ukreximbank, Ukrgasbank ve Privatbank) özelleştirelerek iflasın eşiğinde olan bazı bankaları kurtarmaya çalışacaklarını söyledi. Yerel bankaların yerine milletlerarası bankacılık ve finans sektörlerini ülkeye davet edildiğini söyledi. Ukrayna maliye bakanı devlet bankalarının 2022 yılına kadar açık arttırma yolu ile elden çıkarılacağını açıkladı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelensky eylül ayında Mariupol’de yapılacak olan kongrede yatırımcıları ülkeye çağırarak özelleştirme politikasının ilk adımlarını atmış olacak. ‘Ukrposhta’ şirketine Çin’in dev firması Alibaba gibi yatırım firmasının talip olduğunu açıklandı. Cumhurbaşkanı Zelensky’ye göre 2022 yılında özelleştirme politikası tam anlamıyla uygulanırsa ülkenin ekonomik olarak kalkınacağını ve dünya devletlerinin Ukrayna ile ilgilenebileceğini açıkladı.
Ukrayna devlet başkanı Zelensky’nin açıklamalarından sonra muhalefet cephesinden de açıklamalar geldi. Ukrayna’nın özelleştirilmesine karşı olduklarını ve özelleştirme politikalarının meclise sunulduğunda tek bir oy dahi vermeyeceklerini, sonuna kadar itiraz edeceklerini açıkladılar. Muhalif parti lideri Vadim Rabinoviç yaptığı açıklamada ‘Batkivshchyna’ topraklarının özelleştirilmesine karşı çıktığını açıkladı ve bu topraklar Ukrayna’nın en verimli toprakları arasında olduğunu söylemiştir.
Ukrayna’da bulunan Ukrayna Analiz ve Yönetim Enstitüsü başkan yardımcısı Kiril Molchanov yapmış olduğu açıklamada Zelensky’in kendisinin ve partisinin özgürlükçü olduğunu ve bu tür politikaların normal karşılandığını söyledi. “2019 yılının sonuna kadar ülke genelinde finansal sektörünün %75 ‘ini özelleştirilmesi planlanmaktadır. Bu özelleştirmelerin arasında gaz iletim sistemi, limanlar, devlet şirketleri gibi devlet kurumlarının satılması planlanıyor. Özelleştirmeye karşı olan toplumlar ise kısa bir süre önce iç karşılıklardan dolayı yorgun olduğunu ve geniş çaplı eylemlerin olmayacağını vurgulayarak özelleştirilmenin iktidar tarafından kolay elde edileceğini öngörmüştür”. Şeklinde beyanda bulunmuştur.
Küresel Stratejiler Enstütisü başkanı Vadim Karasev ise açıklamalarında Ukrayna’daki mevcut Oligarşi’nin uluslararası dev şirketlerle rekabet edemeyecekleri için özelleştirme politikasına karşı çıkacaklarını, halkın bu özelleştirmeye karşı çıkmayacağını ve bunun IMF’ye olan borçların sıfırlanmasını istediği için bu tür politikaların gerekli olduğunu savunan bir kesim olacağını, bu tür politikaların doğru bir şekilde uygulanmasını ve devlet kurumlarının satılarak ekonomiye bir katkı sağlamayacağını söylemiştir.
https://www.mk.ru/politics/2019/07/31/zelenskiy-gotovit-ukrainu-k-masshtabnoy-rasprodazhe.html

İstanbul Gelişim Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler 4.sınıf öğrencisi
Kafkassam Stajyeri
Mücahit PIÇAK

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir