KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Uçak Krizine İran Basını Ne Diyor ?

Uçak Krizine İran Basını Ne Diyor ?

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
305 0

İran’ın Irak’taki ABD üslerini vurması ve bu süreç içerisinde İran’ın Ukrayna Hava yollarına ait bir uçağı vurması ve sonrasında 176 kişini ölümü dünya kamuoyunun olduğu gibi İran kamuoyunda da büyük tepkiye yol açtı. İran Hükümetinin Ukrayna uçağının düşürülme hadisesinde, ‘’insani bir hata’’ diye nitelendirerek uçağı kendilerinin düşürdüklerini itiraf ettiler.
İran’ın reformist çizgideki gazetelerinden olan İtimad, İran halkının düşen Ukrayna uçağı olayının aydınlatılmasından sonra olayda dahili bulunan görevlilerin özür dileyerek, istifa taleplerini gündemine taşıdı.
Hükumet yanlısı, ılımlı bir yayın politikası izleyen İran gazetesi uçak faciasının üzerinden 3 gün geçtikten sonra uçağın düşmesinde sorumlu olanlar ‘insani ve kasıt olmayan bir hata’ olduğu iddialarına yer vererek, Ruhani’nin bu affedilemez hatanın sorumlularının kanuni takipte olduğunu ve Hava Kuvvetleri Komutanı’nın Hükumetin ve Hava Kuvvetlerinin hiçbir hatası olmadığı açıklamalarını gazetenin ilk sayfalarına taşıdı.
İran’da yayınlanan en eski gazete olan ve bağımsız bir çizgide hareket eden İttilaat gazetesi Silahlı Kuvvetler Genel Kurmay Başkanlığının yanlış ateş Ukrayna uçağının düşmesine sebep oldu ve Devrim liderinin Ukrayna yolcu uçağının düşürülmesi insani bir hata girişimiyle olması benim üzüntümü daha da ağırlaştırmıştır açıklamalarına ilk sayfada yer verdi.
Diğer bir reformist gazete olan Şark gazetesi ise Manşetine Büyük Özür Büyük Yas başlığını ilk sayfasına taşıdı.
Bağımsız ve ılımlı bir çizgide hareket ettiği bilinen Cumhuri-yi İslami gazetesi Özür, İstifa ve Tazminat manşetiyle gazeteye taşıdı.
Muhafazakar görüşe sahip olan Keyhan gazetesi 12 Ocak 2020 tarihli manşetinde Silahlı Kuvvetler Genelkurmay Başkanlığı’na hitaben üzüntü verici uçak kazasını takip etmek için devrim liderinden sert komut başlıklı yazısına yer verdi.
Muhafazakar cenaha hitap eden diğer bir medya organı olan Risalet gazetesi Ukrayna uçağının düşürülmesi olayını acı ve çifte felaket olarak manşetinde değerlendirdi.
İran İslam Cumhuriyeti Kızılay Cemiyetine ait Devlet gazetesi olan Şehrvend gazetesi Ukrayna uçağının düşürülmesi faciası hakkında kamuoyu mahkemesine 28 soru başlığıyla değerlendirdi.

Reformist görüşe yakınlığıyla bilinen Kar ve Karger (iş ve işçi) gazetesi manşetinde yetkililerin yolcu uçağının düşmesi olayında suçlularla mücadele edilmesini istemesi uçağın düşmesinden daha acı bir durum başlığına yer ayırdı.
İran yönetiminin Irak’ta ABD üslerine attığı füzeler sonucunda 80 ABD’li askerin öldürüldüğü iddiası ABD tarafından yalanlanması ve İran yönetiminin bu durumu kanıtlayamaması halk tarafından oluşan hayal kırıklığına neden olmuştur. Bununla birlikte İran yönetiminin ABD uçağı diye Ukrayna yolcu uçağını düşürmesi hem İran medyasında hem de halk tabanında infiale sebep olmuştur. İran medyası çok sert başlıklarla tepki gösterirken halk ise tepkisini sokaklara çıkarak ‘’bir tokat ABD’ye attık, 176 tokat kendimize attık’’ benzeri sloganlarla hükümet ve rejim aleyhinde geç saatlere kadar slogan attılar
Ömer AKÇAOĞLU Kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir