KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türkler Alman polise nasıl casusluk yaptırdı?

Türkler Alman polise nasıl casusluk yaptırdı?

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 4 dk okuma süresi
322 0

Son iki yılda Ankara-Berlin ilişkilerinde yaşanan politik gerilim, iki ülke arasında ekonomik ve ticari alanda işbirliğini de olumsuz etkiledi, sekteye uğrattı. Alman yönetimi Türkiye’ye yönelik kredi ve hibe musluklarını kıstı, savunma ihaleleri durdu. Alman halkına yönelik “keyfi olarak tutuklanabilirsiniz” uyarıları nedeniyle Alman turistlerin başka ülkeleri tercih etmesi, Hitler’in en yakın arkadaşlarından biri ve en sadık yandaşı, 1933 ilâ 1945 yılları arasında Halkı Aydınlatma ve Propaganda Bakanlığı yapmış Alman politikacı Dr. Paul Joseph Goebbels’i dahi kıskandıracak yöntemlerle sağlandı.
Tüm bunlara rağmen
Cumhurbakanı Erdoğan, Berlin’deki siyasi karar alıcılar tarafından “Zorlu ama aynı zamanda zorunlu muhatap” olarak nitelendirildi. Erdoğan’ın Berlin’i ziyareti öncesinde Almanya’da aşırı sağla mücadelede yetersiz kalmakla suçlanan, 7 Kasım 1950’de kurulan Almanya’nın iç istihbarat servisi Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) Başkanı Hans-Georg Maassen görevinden alındı. Almanya’nın iç istihbarat servisi olan Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) Başkanı Hans-Georg Maassen, Türk istihbarat birimlerinin, Almanya’daki Türkler üzerinde etki kurmaya çalıştığı, buna dönük “istihbarat faaliyetlerinde” bulunduğu yönündeki iddiaları Alman kamuoyunun gündemine taşıyan isimdi.

Alman istihbaratı; Türk istihbarat birimlerinin Türk azınlığa ya da Türk kökenli Alman vatandaşlarına yönelik nüfuz etme operasyonlarından endişesini zaman zaman kamuoyuyla paylaşıyor. Alman iç istihbarat servisi özellikle geçtiğimiz yıl; Türkiye’nin Almanya’daki istihbarat faaliyetlerinde çarpıcı bir artış görüldüğünü açıklamıştı. Almanlar Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne bağlı imamların Ankara adına casusluk yaptığı iddiasını Ankara ile ilişkilerin gerginleştirilmesinde kendilerince iyi kullandı. Alman istihbaratına göre Türk devleti artan oranda diasporadaki kurumlarını istihbarat alanında değerlendiriyor. Almanlar sadece imamlara takıntılı değil. Almanya’nın iç güvenlik ve istihbarat kurumu; AK Parti’ye yakınlığıyla bilinen Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) faaliyetlerini de izliyor. Almanları rahatsız eden husus, Türk istihbarat birimlerinin Almanya’daki Türkleri kapsayan ve Milliyetçi gençleri hedef kitle belirleyen yeni bir oluşuma gitmesi. Sonuçta bu organizasyon; Almanya cezaevlerine bile nüfuz edebildiği gibi Almanya Türkiye arası finansal hareketliliği kontrol altında tutabiliyor. Türk derneklerinin tamamının denetimi, faaliyetleri ile
PKK’nın Almanya’daki çalışmalarının bilgi havuzunda toplanması çok daha kolay.

Almanların Türk istihbarat birimlerinden rahatsız olması boşuna değilmiş!
Nitekim Berlin Emniyet Teşkilatı’nda çalışan ve Türk istihbaratı için casusluk yaptığı şüphesiyle bir üst düzey polis memuru hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturulan şahsın
Berlin’de yaşayan muhalif Türkiye vatandaşlarının ikamet bilgilerini Türk istihbaratına ilettiği ileri sürülüyor. Türk istihbaratının Alman kamu görevlileri arasından bilgi kaynakları edinmeye çalıştığı belirtildi. Sosyal Demokrat Partili (SPD) Berlin Eyaleti İçişleri Bakanı Andreas Geisel iddialardan haberdar olduğunu belirterek mevcut soruşturma nedeniyle detay veremeyeceğini söyledi. Söz konusu polis memurunun yüksek rütbeli olduğu ve Türkiye Büyükelçiliği’ndeki bir kişiye bilgi aktardığı ileri sürülüyor. Alman güvenlik makamları enformasyon verilen kişinin Türk istihbarat görevlisi olduğunu tahmin ediyor.

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir