KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türkiye’ye güvenmek mümkün?” sorusuna Putin’in yanıtı: Türkiye’nin de kendi çıkarları var

Türkiye’ye güvenmek mümkün?” sorusuna Putin’in yanıtı: Türkiye’nin de kendi çıkarları var

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
278 0


Ünlü Rus gazeteci Vladimir Sovolyev, Türkiye ve İran’ı kastederek söz konusu ülkelere güvenmenin mümkün olup olmadığını Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e sordu. Putin, “Türkiye’nin de çıkarları var” yanıtını verdi

Rus devlet televizyonu Rossiya-1, dün Solovyov’un “Dünya Düzeni-2018” adlı belgesel filmini yayınladı. Belgeselde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in başka ülkelere güvenmenin mümkün olup olmadığıyla ilgili verdiği yanıt (daha önce Türk basınında da yayınlanan söz konusu yanıt) ile ilgili önemli detay ortaya çıktı.
Solovyov, Soçi’de Rusya, Türkiye ve İran liderlerinin katılımıyla yapılan üçlü zirveye dikkat çekerek, “Soçi’de önemli üçlü görüşmede Suriye’de durumu ve ülkenin geleceği masaya yatırıldı. Bir taraftan ABD’nin korkunç düşmanı İran, diğer tarafta ise NATO’nun formalite müttefiği Türkiye.” yorumunda bulundu.
Belgeselde Putin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile üçlü el sıkışma fotoğrafını ekrana getiren Solovyov, Putin’e konuyla ilgili şunları sordu: “Bu partnerlere (Türkiye ve İran) güvenmek mümkün mü? Onların her biri çok zor partner. Kolay olmayan tarihler söz konusu.Bizi kandırmayacaklarını görebilirmiyiz. Tıpkı Sovyetler’de döneminde olduğu gibi, bizimler gücümüzden faydalandılar, sonra da elveda diyerek ABD ile pazarlığa girdiler.”

ONLARIN ÇIKARLARINA SAYGI GÖSTERMEK LAZIM

Putin soruyu şöyle yanıtladı: “Şimdi siz (gülerek) bana sorsaydınız: Kızlara güvenmek mümkün mü? Ben bunu ele alabilirdim. Ama siz ülkelere güvenmek mümkün mü soruyorsunuz. Bu ise farklı konu.
Güvenmek ne anlama geliyor? Her ülkenin kendi çıkarları var. Rusya’nın ve Ortadoğu ülkelerinin de, bu bölgedeki her kesin..İran’ın da, Suudi Arabistan’ın da, Mısır’ın da, Türkiye’nin de, İsrail’in de, Ürdün’ün de… ABD, Çin, Hindistan gibi küresel aktörlerin de çıkarları var. Rusya’nın da kendi çıkarları var… İlk olarak yapılacak şey şudur: Onların çıkarlarına saygı göstermek lazım. Ve şunu da başarmak lazım: Onlar da bizim çıkarlarımıza saygı göstersin. Bu zor bir süreç..Bölge ülkeleri arasındaki ilişkiler ne kadar zor ilişkiler karmaşık olursa olsun, Türkiye ve İran’la masaya oturmayı başardık. Ve işte belirli anlaşmaların garantörü olduk. Bu anlaşmalar da işe yarıyor.”
Fuat Safarov kafkassam moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir