KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Türkiye
  4. »
  5. Türkiye’nin Suudi Arabistan operasyonu!

Türkiye’nin Suudi Arabistan operasyonu!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 8 dk okuma süresi
372 1

Suudi Arabistan bölünme sendromunu yaşayan bir ülke. Onların bölünme korkusu tavan yapmış durumda çünkü en az beş parçaya bölünmeleri söz konusu. Bu bölünme operasyonu ise Irak ve Suriye’de olduğu gibi IŞİD damgası taşıyor. Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı’nın Soruşturma Bürosu yetkililerinden Basam Attiyah, Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) ülkeyi beş ayrı parçaya bölmeyi hedeflediğini söylemişti. (Bkz. http://fikrikadim.com/2015/05/26/irak-uce-suriye-ikiye-suudi-arabistan-bese-bolunuyor/ ) Yemen’de Husilerle giriştikleri savaş, ülkeyi bölünme noktasına getirdi. Suud krallığı siyasi ve ekonomik krizin pençesinde. Petrol kaynaklarının gelirine rağmen ekonomisi ha çöktü ha çökecek. İslam Ordusu’da Suudileri kurtarmaya yetmedi çünkü kendi çıkarlarını korumak amaçlı bu oluşum ana gayesinden uzaklaştırıldı.

Suudi Arabistan’ın düşen petrol gelirleri ve farklı ülkelerdeki grupları ölçüsüz desteklemesine krallığın sonu gözüyle bakılıyor. Bugünkü düşük petrol fiyatlarına ve Suudi yetkililerin silah alımını arttırmasına rağmen ve hatta Yemen’deki ve diğer yerlerdeki askeri maceralara rağmen Riyad’ın bütçesi anca tükeniyor. Uluslararası Para Fonu IMF’nin bir raporuna göre, Suudi Arabistan beş yıl içinde iflas edeceğini belirtmişti. IMF’nin Orta Doğu direktörü Mesud Ahmed, sadece bu yıl içinde petrol fiyatlarında 360 milyar dolarlık düşüşün meydana geldiğini söylerken, “Petrol fiyatlarındaki düşüşün büyük ve kalıcı olması ihtimaline karşı Suudi Arabistan Krallığının diğer petrol ihracatçıları gibi bütçesinde büyük kesintiler yapması bekleniyor” demişti. Uluslararası Para Fonu Orta Doğu direktörü Mesud Ahmed tarafından açıklanan rapora göre, petrol gelirlerinin, ülke gelirinin yüzde 90’ını oluşturduğu Suudi Arabistan’da, petrol fiyatlarındaki düşüş, ülke ekonomisini oldukça sarstı. Suudilerin mevcut finansal varlıklarının ömrünün beş yıl olduğu açıklanan raporda, “Suudi Arabistan’ın şu an 654,5 milyar dolar döviz rezervi bulunmakta, ancak hızla eriyor” vurgusu dikkat çekiyor. (Bkz. http://enerjienstitusu.com/2016/10/03/imf-suudi-arabistan-5-yil-icinde-iflas-edebilir/ )

Dünya finans sektörünün merkezi ABD ile yaşadığı sorun Suudileri hayli köşeye sıkıştırmış durumda. ABD Başkanı Barack Obama’nın, 11 Eylül saldırılarında hayatını kaybedenlerin ailelerinin Suudi Arabistan’a dava açmasına imkân tanıyan yasa tasarısına yönelik vetosu, Amerikan Kongresi’nden geçmemesi, Suud yönetimin baş belası oldu. Yemen’de Husileri destekleyen İran rejimiyle Suud yönetimin zaten arası açık. Türkiye ise 15 Temmuz darbe girişimin arkasında Suudilerin olduğunu ilan etmişti. ABD ve NATO destekli darbe girişiminin maşası FETÖ lideri Fethullah Gülen, Suudi Arabistan resmi kanalı El-Arabiya’ya röportaj vermesini Türkiye bu desteğin ifşası ilan etmişti. Darbe sürecinde Suud rejiminin sessiz kalışı, Katar merkezli El-Cezire Arapça’da darbe girişiminden birkaç gün sonra “Fethullah Gülen belgeseli” yayımlanması, Birleşik Arap Emirlikleri’nden Mısır’daki darbeyi finanse eden Muhammed Dahlan’ın Türkiye’deki darbe girişimine de desteğinin ortaya çıkması ve son olarak Wikileaks’te darbe girişiminin Suudi Arabistan tarafından desteklendiğini ortaya çıkaran belgelerinin yayımlanması, başta Suudi Arabistan olmak üzere ABD güdümündeki körfez ülkelerinin darbe girişimine verdikleri desteği ortaya çıkarmıştı. Son olarak Suudi Arabistan’In resmi televizyon kanalı El-Arabiya’nın FETÖ lideri ile yaptığı bu röportaj Suud rejiminin darbe yanlısı duruşunu tasdikleyen son hamle olmuştu. (Bkz. https://rasthaber.com/feto-suud-isbirligi-suruyor-suudi-arabistan-resmi-kanali-el-arabiya-gulenle-roportaj-yapti/ )

Tüm bu yaşananlardan sonra Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Türkiye ziyareti ilginç yorumlara neden oldu. Nitekim Suudi Arabistan’ın Fuat Avnisi olarak bilinen Müctehit isimli Twitter hesabı kullanıcısı, Suudi Veliaht Prensinin Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaretin Erdoğan’ın özel daveti üzerine ve Muhammed Bin Salman’a karşı gerçekleştiğini belirtti. Müctehit Twitter hesabında şunları yazdı: “Suudi Veliahtı Muhammed Bin Naif’in Türkiye’ye ziyareti, Recep Tayyip Erdoğan’ın şahsi daveti üzerine gerçekleşti ve bu eylem aslında Muhammed Bin Salman’a karşı gerçekleştirildi. Türkiye, Muhammed Bin Salman’ın Türkiye’de 15 Temmuzda meydana gelen darbe girişiminde parmağı olduğunu düşünüyor. Erdoğan bu eylemiyle Muhammed Bin Naif ile ilişki halinde olmak istediğini anlatmaya çalışıyor. Bin Naif bu ziyarette iki kez Erdoğan ile görüştü ve bu ziyaretlerden ilki bir heyet eşliğinde ve diğeri de özel olarak gerçekleşti. Erdoğan’ın bu görüşmede Muhammed Bin Salman ve Bin Zaid’i eleştirerek, onları darbeye destek vermekle suçladı. Türkiye’nin bu konuda elinde belgeler bulunmaktadır. Erdoğan bu eleştirilerin ardından Bin Naif’e hitaben, “Sen koordine halinde olunabilecek tek Suudi yetkilisisin” dediği belirtiliyor. (Bkz. http://www.tasnimnews.com/tr/news/2016/10/04/1204696/arabistan-%C4%B1n-fuat-avnisinden-t%C3%BCrkiye-deki-darbe-giri%C5%9Fimi-hakk%C4%B1nda-%C3%A7arp%C4%B1c%C4%B1-tweet )

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için Türkiye’de bulunan Veliaht Prens Muhammed bin Nayif’i resmi törenle karşılamış, Erdoğan törenin ardından baş başa görüştüğü Muhammed bin Nayif’e “Cumhuriyet Nişanı” vermişti. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cumhuriyet Nişanı, ülkemiz ile mensubu bulunduğu ülke arasındaki dostça ilişkilerin geliştirilmesini ve iki ülke vatandaşlarının birbirine yakınlaşmalarını sağlayan, özellikle yabancı devlet adamlarına verilen semboldür.” sözleriyle gelecekteki Kral adayına destek verdiklerini açıklamış oldu. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Türkiye ziyareti sonrasında, Moskova’ya giderek Esad hükümetinden yetkililerle görüştüğünü İran’ın Kudüs Gücü komutanı General Kasım Süleymani, iddia etti. İranlı general, görüşmeyle ilgili ayrıntıları vermezken, iddianın doğru olması durumunda, bu görüşme Suriye ve Suudi Arabistan arasında bir yıldır gerçekleştirilen ilk görüşme olmuş olacak. Suudi Arabistan’ın Suriye’deki ÖSO ve diğer destekçi grupları en çok destekleyen ülkeler arasında yer alıyor. (Bkz. http://www.zernews.com/2016/10/suudi-veliaht-prensi-ile-esad-yonetimi-moskova-da-gorustu.html ) ömür
Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39
omurcelikdonmez@hotmail.com

İlgili Yazılar

1 Yorum

  1. Uğur Erdoğan - -

    Anlatım biraz sorunlu olmuş.hangisi veliaht hangisi başta hangisi Türkiyeyi ziyaret etmiş karışık.Suudlar abd silahına yatırım yaptıkça parayı verenler ayakta tutulur merak etmeyin.Parçalama çalışmaları paralar eriyince…..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir