KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türkiye’nin Şam’a tanıdığı süre bitti

Türkiye’nin Şam’a tanıdığı süre bitti

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
285 0

İdlipte büyük kapışma şimdi başlıyor. Türk askerlerinin İran milislerinin desteği ile harekete geçen Esat rejim güçlerince yapılan hava saldırısı ile şehit olmasından sonra bütün gözler 1 marta çevrildi. Türkiye, Rusya ve İran desteğiyle İdlib’de ilerleyen Suriye rejimine Soçi Mutabakatı sınırlarına çekilmesi için Şubat ayının sonuna kadar süre vermişti. Türkiye’nin verdiği sürenin dolmasının ardından İdlib’deki tansiyon gece 00:00’dan itibaren yükseldi. Rejim güçlerinin ve İranlı milislerin Türkiyeye karşı konuşlandığı bir çok askeri nokta başta olmak üzere alınan anlık istihbarat da değerlendirilerek yüzlerce askeri nokta imha edildi. Lazkiye’deki hedeflere obüs atışı ile vurulurken bölgeden alınan bilgiler hedeflerin nokta atışı ile darma dağınık olduğu yönündedir. Lazkiya Esat rejiminin en önemli üssü olması açısından oradan Hatay ilimize gelebilecek herhangi bir saldırı ihtimaline karşılık tedbir olarak bu askeri noktalar vurulmuştur. Sadece İdlibi tehdit eden askeri noktalar değil Esat rejimi ve İranlı sivil terör gruplarının yuvalandığı tüm noktalar Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA), top ve füzelerle vurulmaya devam edecektir. 2 gün içerisinde Esat teslim olmak zorunda kalabilir. Zira Suriye rejimi, Rus askeri polisi ve YPG’nin ortak hareket ettiği Tel Rıfat da hedefler arasındaydı. Tel Rıfat yakınlarındaki Minnag Askeri Hava Üssü de ateş altına alındı. Vurulan tek hava üssü Minnag değildi. Neyrab Üssü de hedefte Neyrab Hava Üssü de TSK tarafından vuruldu.

İdlib güneyindeki stratejik Maaretunnuman, Vadi el Deyf, Tel Merdih, Mar Debse’deki hedefler de çok namlulu roket sistemleriyle hedef alındı. Bu operasyonlarda çok sayıda hava aracı ve tankın kullanılamaz hale getirildiği bildirildi. TSKnın bu operasyonları devam edecek Suriyede faaliyet gösteren İranlı milisler TSKnın bu harekatı karşısında yayınladıkları bildiriler ile tepki göstermeye başladılar.
İran’ın Suriye Elçisi: “İran, Türkiye’yi uyararak; İran’ın askeri danışma mevzilerinin tekrar hedef alınması veya saldırıların devam etmesi halinde ciddi şekilde net olarak karşılık vereceklerini Türk makamlarına iletti.”

BİRİNCİ AÇIKLAMA:
Suriye’deki İran Merkezi: Dün Türkiye, 9 Hizbullah mücahidimizi ve 21 Devrim Muhafızı güçlerimizi şehit etti. Biz halâ intikam almadık. Türk kuvvetleri ile savaşmak istemiyoruz; ancak teröristler, Tük gözlem noktalarını üs olarak kullanıyorlar. Bizzat gönderdiğimiz arabuluculara cevap verilmiyor. Böyle devam etmesi ve saldırganlığın sürdürülmesi durumunda çok ciddi cevap vereceğimizi ve bu riskin farkında olunmasını istiyoruz. Bizim problemimiz teröristlerdir.
İKİNCİ AÇIKLAMA:
Cuma gününden beri herhangi bir Türk hedefinin vurulmaması konusunda tüm birliklerimize haber verdik; ancak Türk kuvvetleri, saldırmaya ve hedef almaya devam ediyor. Tük kuvvetlerinin hepsinin menzilimizde olduğunu bilmelerini istiyoruz. Biz, teröristlerle çatışıyoruz ve Tük kuvvetlerini hedef almak istemiyoruz; gönderdiğimiz hiçbir arabulucuya cevap verilmiyor ve saldırganlık devam ediyor. Saldırıların devam etmesi durumunda cevap vermemiz kaçınılmaz olacaktır…

ÜÇÜNCÜ AÇIKLAMA GELDİ
İran’ın Suriye’deki Askeri Danışmanı: Evlatlarımızın İdlib’te Türk kuvvetlerince hedef alınmasından sonra bizler, rahatlıkla intikam alabilirdik; ama komutanlarımızın emri üzerine bundan uzak durduk. Bizler Türk askerlerine diyoruz ki; komutanlarınıza baskı yapın ve çekilin çünkü bizler Suriye toprağında Tük kanının akmasını istemiyoruz. Suriye’de asla Tük kuvvetlerine saldırmadık şu ana kadar. Biz sadece teröristlerle savaşıyoruz.
İdlipte rejim güçleri maskesi altında Türk askerlerine saldıran tüm hedefler yok edilecektir. Esat iki gün içinde teslim olup Suriyede yeni bir dönemin önünün açacaktır.
kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir