KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türkiye’nin korona mücadelesi

Türkiye’nin korona mücadelesi

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 7 dk okuma süresi
356 0

Bakan Koca sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan, “Son 24 saatte 7 533 şüpheliye test yapıldı. 5 698’si pozitif çıktı. Bugüne dek toplam 92 can kaybımız var. Yaşlılarımızı uyaralım. Sokağa çıkma sınırlandırmasına uysunlar. Ölüm riski, yaş yükseldikçe çok artıyor.” bilgisini paylaştı.
Sağlık Bakanlığı, koronavirüs salgınına karşı konaklama tesisleri, restoranlar, yurtlar ve huzurevleri gibi toplu alanlarda enfeksiyon riskine karşı korunma ve kontrol önerilerinde bulundu. Buna göre, otellerde konaklayan misafirlerin kayıtları, son 14 gün içerisinde bulunduğu ülkeler ve konaklaması sonrasında ülke içerisindeki seyahat planları gibi bilgiler tam ve düzenli olarak tutulacak. Olası vaka durumunda, temaslıların doğru şekilde yönetilebilmesi sağlanacak.
Sauna, masaj salonları, spor salonları ve çocuk kulüpleri mümkün olduğu kadar kullanılmayacak.
Korona virüs tanısı kesinleşen hastanın odası 24 saat süreyle havalandırılacak ve boş tutulması sağlanacak. Yurtlarda genel enfeksiyon bulaşma riskini azaltmak için de odaların ve diğer kapalı alanlardaki camlar günlük rutin temizlik esnasında açık olacak ve temizlik sonrası en az 1 saat havalandırılacak.
Huzurevi ve yaşlı bakım merkezlerinde konaklayanlar arasında “Kovid-19” hastalığı ile uyumlu şikayetler olması durumunda bu merkezlerde kalanların yüksek risk grubunda olmaları ve hayati risklerinin yüksek olması nedeniyle semptom ve bulguları (ateş, kan basıncı, nabız sayısı, solunum sayısı, şuur durumu ve oksijen satürasyonu) huzurevi sağlık personeli tarafından yakından takip edilecek.
YÖK, korona virüs önlemleri kapsamında Kıbrıs’ta okuyan öğrencilere ilişkin kararlar aldı. Buna göre, YÖK tarafından, denkliği kabul edilen üniversitelerde kayıtlı öğrencilerin denklik istemlerinde 9 Mart’tan itibaren KKTC’de bulunma şartı aranmayacak. Ayrıca 2019-2020 eğitim öğretim yılı bahar dönemine ait derslerin telafisi için her programa göre yogunlaştırılmıs akademik takvim yapılacak. Kovid-19 salgını sonrasında yaz öğretimi uygulanabilecek ve yapılamayan sınavlar yapılabilecek.
Milli Eğitim Bakanlığı, korona virüs önlemleri kapsamında meslek liselerinde tek kullanımlık önlük ve tulum üretimine başladı.
Jandarma Genel Komutanlığı, Havacılık Başkanlığı envanterinde bulunan helikopterlerin yeni tip korona virüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında dezenfekte edildiğini açıkladı.
Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Yeni Korona virüsün Etkileri ile Mücadele Paketi’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçen hafta açıklandığını anımsattı.
Paketin çalışma hayatının tüm taraflarının yanı sıra emeklilere yönelik de tedbirler içerdiğini belirten Selçuk, bu kapsamda en düşük emekli aylığının 1500 liraya yükseltildiğini vurguladı. Emeklilerin aylıklarını nisan ayı itibarıyla ödemeyi planladıklarını bildiren Bakan Selçuk, kamu bankalarının yeni korona virüs riskine karşı 76 yaş üzeri emeklilerin istemeleri halinde ödemelerini evlerinde yapabileceğini söyledi.
İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine “Korona virüs Tedbirleri” konulu ek genelge gönderdi. Genelgeyle, yapılan işlem sırasında birçok kez fiziksel temasın olması nedeniyle, berber, güzellik salonu/merkezi, kuaför gibi iş yerlerinin faaliyetleri dün saat 18.00 itibarıyla geçici süreliğine durduruldu.
Bakanlık, söz konusu bu tedbirlere ilişkin vali/kaymakamlar tarafından il/ilçe belediyeleri ile iş birliği içinde ilgili kanun hükümleri çerçevesinde gerekli tedbirlerin ivedilikle planlanması/uygulanması ve kolluk birimleri tarafından konunun takip edilerek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini istedi.
Milli Savunma Bakanlığı (MSB), korona virüsle mücadele çerçevesinde kışla yemekhanelerinde düzenli dezenfekte işlemlerinin yapıldığını ve askerlerin aralıklı düzende oturtulduğunu bildirdi.
Korona virüs hızlı tanı kitinin tanıtımı yapıldı
Yeni tip korana virüse yönelik 15 dakikada sonuç alınabilen tanı kiti, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Viroloji Laboratuvarı’nda tanıtıldı.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın TBMM’de hızlı sonuç veren antijenden geliştirilmiş tanı kitinin Türkiye genelinde tüm illere dağıtılma kararı alındığını açıklamasının ardından harekete geçen bakanlık, 15 dakika gibi kısa bir sürede sonuç alınabilecek tanı kitlerini de uygulamaya başladı. Artık yeni tip korona virüs tanısında, 60-90 dakika içinde kapsamlı sonuç alınmasına olanak tanıyan yerli tanı kitinin yanı sıra 15 dakikada sonuç verebilen hızlı tanı kiti de kullanılacak.
Morg ve defin hizmetlerinde alınacak önlemler belirlendi
Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, morg ve defin hizmetlerine yönelik alınacak önlemleri belirledi. Söz konusu tedbirlere ilişkin yazı, Diyanet İşleri Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve valiliklere gönderildi.
KKTC’ye 72 milyon liralık finansal kaynak gönderildi
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, yeni tip korona virüs ile mücadele kapsamında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) acil ihtiyaçları için ilk etapta 72 milyon liralık finansal kaynak gönderildiğini bildirdi.
Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), 65 yaş ve üzeri vatandaşların toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanması uygulamasını geçici olarak askıya aldığını bildirdi.
Sonuç olarak tüm Türkiye virüsle mücadelede tek çatı altında toplanmış şekilde mücadelesini sürdürmeye devam ediyor. Amaç kesin sonuca ulaşmak ve en az hasarla bu kaostan kurtulabilmek.

Siyaset Bilimi ve uluslararası ilişkiler 3.sınıf öğrencisi ve Kafkassam Stajyeri
Enes AYYILDIZ

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir