ABD-TALİBAN MÜZAKERELERİ SONUÇ VERECEK Mİ?

Haşdi Şabi ve Hizbullah

Abhazya Cumhurbaşkanı Adayı Kendisinin Zehirlendiğini İddia Ediyor

21 мая 1864 года, или сохранится ли Российская Федерация

Türkiye’nin İsrail’e dolaylı olarak yardım ettiği ortaya çıktı

Gündem 16 Nisan 2019
261

1982’de İsrail’le Suriye arasında yaşanan savaşta kaybolan ve geçenlerde Rusya tarafından bulunan İsrail ordusu çavuşu Zakariy Baumel’in naaşının anavatanına gönderilmesinde Türkiye’nin de yardımcı olduğu ortaya çıktı.
Rusya’nın en çok okunan Komsomolskaya Pravda gazetesine konuşan Rus Savunma Bakanlığı kaynakları özel operasyonla ilgili detayları anlattı.
Habere göre, Rus askeri görevlileri 1982’de çavuş Baumel’in kaybolduğu Suriye’nin Sultan Yakup bölgesinde yerel köylülerle irtibata geçti. Köylüler mezarlıkta İsrailli askerlerinin naaşlarının olabileceğini söyledi. Bunun üzerine Suriye’de bulunan Rus ordusu birlikleri harekete geçti. Yapılan DNA testleri sonucunda naaşın çavuş Baumel’e ait olduğu tespit edildi. Rusya Savunma Bakanlığı kaynaklarına göre, naaş önce Türkiye’ye, oradan da Rusya’ya ulaştırıldı.

Bu arada naaş 4 Nisan’da İsrail’e gönderilmişti. O tarihte Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova’da İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile bir görüşme gerçekleştirmişti. Bölgede görevli Rus askerlerin Suriyeli askerlerle işbirliği içinde Baumel’in gömülü olduğu yeri bulduğunu söyleyen Putin, “Baumel için anavatanında askeri cenaze töreni yapılacağı olmasından memnunuz. En önemli konu şu: Burada bir insani boyutu söz konusu. Yakınlarının Baumel’in mezarına çiçek bırakma imkanına kavuşacak olmasından mutluyuz” şeklinde konuşmuştu.
2 yıl önce kayıp İsrail askerlerinin bulunması için Putin’den yardım istediğini kaydeden Netanyahu ise, Rusya Devlet Başkanı’na çabaları için teşekkür etmişti.
Fuat Safarov kafkassam moskova

Yorumlar