KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. Türkiye’nin İran karşısında geri çekilmesi

Türkiye’nin İran karşısında geri çekilmesi

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 8 dk okuma süresi
190 0

Çavuşoğlu Ayetullah reisi ile görüşünde: güney Kafkas’ta istikrarın gelişmesi için İran’la işbirliği peşindeyiz.

Siyasi grup: Ayetullah Dr. Seyed İbrahim Raisi Pazartesi günü Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkilerin, özellikle ticaret ve ekonomik konularda geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekerek, şunları kaydetti: İki ülkenin gündeminde olan işbirliğini geliştirmeye yönelik bir yol haritasının, ilişkileri mevcut seviyeden kapsamlı işbirliğine yükseltmeye hazır olması. Cumhurbaşkanı, bölgedeki barış ve istikrarın çıkarına iki komşu arasındaki yakın ilişkilere çağrıda bulunarak, “İki ülke arasındaki bölgesel işbirliği uluslararası işbirliğine dönüştürülmeli ve bu tür bir etkileşim küresel denklemlerde etkili olabilir. İki ülkenin önemli konumu.” Sayın Raisi konuşmasının bir başka bölümünde, İslam Cumhuriyeti’nin bölge ülkelerinin sorunlarını yabancıların müdahalesi olmadan çözme kabiliyetine ilişkin görüşüne atıfta bulunarak şunları söyledi: Yabancıların varlığı, bölge ülkeleri ve hükümetleri arasında güvensizlik ve gerginliğe neden olur; Ayrıca ABD’nin yirmi yıllık Afganistan’daki varlığı cinayet, kan ve yıkımdan başka bir şeyle sonuçlanmadı ve Afganistan’ın sorunlarının bu ülkenin insanları ve komşularının yardımıyla çözülebileceği ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı, IŞİD’in eylemlerinin bölgedeki tüm ülkelerin zararına olduğunu da vurgulayarak, “IŞİD ABD yetkilileri tarafından yapılıyor ve doğal olarak bu hareket Amerikalıların emriyle hareket ediyor ve çeşitli ülkeler adına öldürüyor ve kanıyor. ” Dr. Raisi, bu terör örgütünün bölgenin herhangi bir yerinde bulunmasının milletlerin zararına olduğunu belirterek, “Terörizm ve organize suçla mücadele, Tahran ve Ankara arasındaki işbirliğinin odak noktası olabilir ve İran gelişmeye hazırdır. Bu alanda işbirliği. Ayetullah Raisi, Türk Dışişleri Bakanı’nın Güney Kafkasya bölgesinde ticari ilişkilerin istikrara kavuşturulması ve geliştirilmesi için İran ile ortak işbirliğine ilişkin açıklamalarına atıfta bulunarak, şunları söyledi: İran İslam Cumhuriyeti, komşuluk ilişkilerinin ötesinde Azerbaycan Cumhuriyeti ve Türkiye ile derin ve köklü bir dini ve kültürel bağa sahiptir ve bazı dış hareketlerin ilişkilere zarar vermesine izin vermemeliyiz. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu, “Türkiye yeni hükümeti sonuç odaklı bir hükümet olarak görüyor ve Tahran ile işbirliğini artırmaya kararlı” dedi. İran’ın Güney Kafkasya’da istikrar ve ticaretin geliştirilmesine katılımının ve işbirliğinin önemine değinen Türk Dışişleri Bakanı, “İran İslam Cumhuriyeti’nde istikrarı ve ticari ilişkileri artırmak için ortak işbirliği kurmayı ve güçlendirmeyi amaçlıyoruz” dedi. Güney Kafkasya.” Bölgedeki gelişmelere de değinen Bakan, terörle mücadelede İran ile işbirliği, bölgede istikrar ve barışın tesisi için çağrıda bulundu.

Bu istişarelerde Afganistan meselelerini konuştuk. Batı Asya’da istikrar, güvenlik ve barışın geliştirilmesi gereğini vurguladık ve iki ülke merkezli hükümetlerin pragmatik hükümetler olduğunu ve iki ülke arasında varılan anlaşmaları uygulamak zorunda olduklarını vurguladık. Bu kapsamda ikili işbirliğini hızlandırmak için ortak mekanizmalar oluşturduk. İki ülke arasında karşılıklı yatırım ve özel sektör faaliyetleri için çok fazla potansiyel var. Bu görüşmede iki ülke işadamlarının faaliyetlerinin önündeki sınırlı engellerin tespit edildiği ve bu kısıtlamaların kaldırılması için gerekli tedbirlerin alınması konusunda mutabık kalınan Amir Abdullahian, İran ile Türkiye arasındaki ilişkilerin tarihi ve köklü olduğunu vurguladı. : İşbirliğinin geliştirilmesinde iki ülke arasındaki bu tarihi ve derin ilişkilere özel önem veriyoruz. Bu ülkedeki diplomatik durum ve bazı Arap büyükelçiliklerinin kapatılması ve Yemen’deki savaşın sona ermesi için Lübnanlı bir yetkilinin desteği nedeniyle ortaya çıkan diğer bazı sorunlarla ilgili endişelerimizi ifade ediyoruz. “Lübnan’ı destekleyen politikalarımızı sürdüreceğiz. Irak’ta bir an önce komşu ülkede yeni bir hükümet ve parlamento oluşturulmalı ve Irak’ta istikrar sağlanmalı. Afganistan örneğinde ise biz varız” Bu ülkede kapsayıcı bir hükümet kurma pozisyonunu ciddi bir şekilde takip ediyoruz. Afganistan Kabil’e gitti ve bu gezinin amacı Afganistan’daki tüm tarafları kapsamlı bir hükümet kurmaya teşvik etmek.
Çavuş oğlu: İran’a yaptırımlar acımasız basın toplantısının başında Türk Dışişleri Bakanı, Tahran’daki varlığından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, sıcak konukseverliği için Amir Abdullahian’a teşekkür ederek, dün Hormozgan vilayetinde meydana gelen deprem sonrasında İran hükümetine ve halkına taziyelerini iletti. Herhangi bir hizmet sağlamak. Sayın Amir-Abdollahian’ın dediği gibi, işbirliğinin tüm alanlardaki gelişimini gözden geçirdik ve aynı zamanda bugün iki ülkenin yedinci Yüksek İşbirliği Konseyi’nin hazırlanması için heyetler arasında kardeşim Hüseyin ile görüştük. İran’a yönelik yaptırımların acımasız olduğunu ve bundan bahsetmiştik. Borjam’dan ayrılanlar bu çerçeveye dönmeli ve İran’a uyguladıkları tek taraflı yaptırımları kaldırmalıdır. Görüşmelerin başlamasını tebrik ediyorum ve Viyana’daki görüşmelerin olumlu sonuçlanmasını temenni ediyorum. Fars’a göre Türk Dışişleri Bakanı şöyle devam etti: Güney Kafkasya var. İran ile üç artı üç önerisi çerçevesinde işbirliğine hazırız. Çavuşoğlu, “Irak’ta istikrardan yanayız ve Irak Başbakanı’na yönelik saldırıyı kınıyoruz” dedi. Suriye konusunda ise üst düzey görüşmeler yapmayı umuyoruz. Afganistan ve istikrarı konusunda İran ile aynı çizgideyiz. Irak’ta istikrardan yanayız ve Irak Başbakanı’na yapılan saldırıyı kınıyoruz. Suriye konusunda ise üst düzey görüşmeler yapmayı umuyoruz. Afganistan ve istikrarı konusunda İran ile aynı çizgideyiz. Irak’ta istikrardan yanayız ve Irak Başbakanı’na yapılan saldırıyı kınıyoruz. Suriye konusunda ise üst düzey görüşmeler yapmayı umuyoruz. Afganistan ve istikrarı konusunda İran ile aynı çizgideyiz.

İranda yayın yapan eskenaz gazetesi
Farsçadan çeviren Celal Ruşen kafkassam İran masası

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir