KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. TÜRKİYE’NİN COVİD-19 VİRÜS İLE MÜCADELESİ

TÜRKİYE’NİN COVİD-19 VİRÜS İLE MÜCADELESİ

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
329 0

1980’lerin sonundan itibaren başlayan küreselleşmeyle birlikte Türkiye uluslararası sistemde yoğun, geniş ve kaliteli ilişkiler ağına sahip bir ülke konumuna gelmiştir. Türkiye’nin yıllardır istikrarlı ilerleyişi tüm ülkelerce fark edilir düzeye ulaşmıştır. Aralık 2019’dan beri dünyanın tüm devletlerini her alanda sarsan corona virüsü Türkiye’de etkisini göstermedi değil. Dünyayı kuşatan, çevreleyen bu salgın karşısında soyut olan devletin korunması ve somut olan o devlette yaşayan halkın korunması kolay bir iş değildir.
Corona virüsünün kısa sürede bitme ihtimaline karşı ülkelerin bu salgını minimum hasarla atlatması hem uluslararası planda hem de yer küre üzerinde yaşayan tüm insanlar gözünde önemli bir başarı elde etmesine sebep olacaktır.
Türkiye, hem devlet hem de halk adına kararları doğru almasıyla, önlemlerin zamanında almış ve her türlü imkanı sağlayabilecek yeterli güce sahip olması, halkı her an şeffaflıkla bilgilendirmesiyle ve erken alınan tedbirlerin salgın hasarını hafife indirmesiyle tüm ülkelerin dikkatini üzerine çekmeyi başarmıştır. Avrupa corona virüsü ile çökerken Türkiye yurt dışındaki vatandaşlarını da yalnız bırakmamış dünyanın her yerinde sahip çıkmıştır. Avrupa’dan yurda dönmek isteyen vatandaşlar tahliye uçakları ile Türkiye’ye getirilirken özel olarak stebil ortam hazırlayarak güvenli karantina alanları oluşturmayı başarmıştır. Türkiye corona virüsü testini ücretsiz yaparken ABD’de ise testlerin hem azlığından hem de ücretli olmasından dolayı halk isyan etmiştir. İtalya’da ise hastalar için yeterli alan olmaması, yatak kapasitesinin azlığından dolayı ve doktorların hasta seçmek durumunda kaldığı gibi sıkıntılar çekerken İngiltere’nin hastalığa müdahale edecek kapasitesinin olmadığı ve bu nedenle “sürü bağışıklığı” tedavisini gündeme getirdiği iddia edilmiştir. Dünya Sağlık Örgütü de İngiltere’yi bu söylemler ile eleştirmiştir. Türkiye almış olduğu tüm tedbirler sonucu Avrupa’nın gündemine yerleşerek uluslararası arenada bu konuda rol model haline gelmiştir. Türkiye’nin Sağlık Bakanlığı ve hükümet hamleleri yurt içinin ve yurt dışının takdirini toplamıştır. Corona virüsü salgınından çok uzun süre uzak kalmayı başaran Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında da en güvenli bölge olarak biliniyor.
Halk ve devlet arasındaki güven eksikliği ülkelerin herhangi bir felaket karşısında savunmasız kalmasına ve bu inanç eksikliği devlet içindeki istikrarsızlığı beraberinde getirirken kaosa neden olur. Savaşılması gereken tehditken savaşılan devlet içindeki huzursuzluk olur. Bu yüzden Türkiyenin kötünün içindeki en iyi olma sebebinin arka planında ise ülke içerisindeki inanç, seferberlik ve birlikte hareket etme duygusudur.
İstanbul Gelişim Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler 3.sınıf öğrencisi ve Kafkassam Stajyeri
Zühre Aleyna Mazlumcu

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir