KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türkiye’nin Celabrus Planı ve Mesajları

Türkiye’nin Celabrus Planı ve Mesajları

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 4 dk okuma süresi
270 1

Türkiye, kısa bir süre önce ulusal çıkarları ve PKK/PYD-IŞİD terör örgütlerine karşı Suriye’nin Cerablus kentine bir harekat başlattı. Yapılan açıklamada operasyonun isminin “Fırat Kalkanı” olduğu duyuruldu. Türkiye bazı gruplara askeri destek vererek ve bölgeyi bombalayarak Suriye topraklarına girdi. Yıllardır yapılması planlanan ancak FETÖ’cüler tarafından engellenen bu harekatın temel amacı nedir ve ne gibi mesajlar içermektedir?

Türkiye’nin amacı operasyon kapsamda Mare hattında bir tampon bölge kurmaktır. Suriye’nin kuzey kesiminin yavaş yavaş PKK/PYD’nin eline geçmesi ve IŞİD’in Gaziantep’teki düğün saldırısıyla artık tek çarenin iki terör örgütüne acil askeri operasyon yapılmasının şart olduğunu ortaya çıkarmıştır. Türkiye, Fırat Kalkanı harekatıyla önce Cerablus’tan Azez’e yani doğudan batıya doğru uzanacak sınır hattını önce IŞİD’ten temizleyecek ve PKK/PYD’nin bu bölgeye yerleşmesini engelleyecektir. Daha sonra güvenlik bölgesini kuzeyden güneye doğru başlatacağı operasyonlar ile derinleştirecektir. Bu sayede Türkiye sınırdan Menbiç’e kadar uzanacak bölgeyi kontrol altında tutmayı planlamaktadır. Böylelikle Türkiye sınırlarını IŞİD’ten temizleyecek, PKK/PYD’nin koridor planlarını bozacak, yeni Suriye’nin kurulmasında söz sahibi olacak ve bölgedeki etkinliğini arttıracaktır.

Türkiye Fırat Kalkanı operasyonu ile küresel, bölgesel aktörlere ve ayrılıkçı Kürtlere önemli mesajlar vermektedir. İlk olarak FETÖ’cü işgal girişimi sonrası Batı dünyasında Türk ordusunun zayıfladığına dair yorumlar yapılmaktaydı. Ancak bu harekata başlanması ve IŞİD’in kısa sürede bölgeden çekilmek sorunda kalması ile dünyaya TSK’nın zayıflamadığı kanıtlandı. İkincisi bölgede Türkiye’yi yok sayan hesapları Türkiye’nin bozma veya önemli derecede etkileme kudretinin olduğu gösterildi. Üçüncüsü Türk ordusunun her zaman savaşmaya hazır olduğu meydana çıktı. Dördüncüsü bölgede terör faaliyeti yürüten ayrılıkçı Kürtlere Türkiye’yi bölmelerinin hayal olduğu kafalarına bomba yağdıra yağdıra benimsetildi. Altıncısı IŞİD’e karşı aktif operasyonlara başlanarak Batı’ya “Türkiye IŞİD’i desteklemiyor, IŞİD’i vuruyor” denildi. Yedincisi Batı’ya “kuklalarınızı vurabiliriz” uyarısı yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Petersburg ziyaret sonrası Türk-Rus yakınlaşmasından çekinen Batı’ya bölgesel ve küresel dengelerle oynayabileceği gibi birçok mesaj verildi.

Türkiye’nin tekrar bölgesinde etkin, güçlü, müttefikleri çok, düşmanlarının az bir ülke olması Ortadoğu’ya, Orta Asya’ya, Avrupa’ya ve Avrasya bölgesine olumlu katkılarda bulunacaktır. Fırat Kalkanı operasyonu ile Türkiye sadece kendi çıkarlarını değil bölgenin de huzurunu düşünerek başlatılmış bir operasyondur. Umarım askeri hedeflerimize en az zayiatla, siyasi hedeflerimize ise en kısa zamanda ulaşırız.

Amerika Araştırmaları ve Terör Uzmanı Emrah Kaya/ Kafkassam
Facebook- Twitter: @emrhky0407

İlgili Yazılar

1 Yorum

  1. Dr. Uğur KILINÇ - -

    Beşinci mesaj nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir