Turkey: Could Ankara Go for Russia’s Jugular?

Պուտինը հայտնել է, որ Էրդողանը մեծապես հետաքրքրված է ռուսական СУ-35 և СУ-57 ռազմական ինքնաթիռներով

HƏZRƏT PEYĞƏMBƏR VƏ İSLAM VƏHDƏTİ” ADLI SEMİNAR KEÇİRİLİB

İran Afrika’daki uyuyan hücrelerini harekete geçirdi

Türkiye’den Rusya’ya Kınama

Gündem 12 Eylül 2018
138

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Polonya Dışişleri Bakanı Jacek Czaputowicz, Romanya Dışişleri Bakanı Teodor Melescanu 11 eylül günü Romanya’da bölgesel güvenlik sorunlarını görüşmek üzere bir araya geldiği basına yansıdı. Görüşmeden sonra ortak Basın toplantısı düzenledi. Romanya’nın Bükreş şehrinde düzenlenen NATO üyesi 3 ülkenin dışişleri bakanı “NATO hava sahasının tekrarlanan ihlali, Kırım ve Kaliningrad’da devam eden askeri birikim” ve “silahların kontrolü üzerindeki yükümlülüklerin ve taahhütlerin ihlal edilmesine devam edildiği” beyan ederek Rusya’yı kınayan ortak bir bildiri yayımladılar. Toplantıda Rusya bölgesel güvenlik ve ötesi ciddi etkileri olan hibrit taktikler kullanmak ile suçlandığı basında yer almıştır.

Türkiye’nin Rusya ile olan yakınlaşması NATO ve üye ülkelerini rahatsız etmiş özellikle ABD destekli ülkelerde Türkiye’nin Rusya ve Çin bloğuna doğru kaydığına dair endişeler ortaya çımaya başlamıştır. Bölgedeki İran şii hilali tehdidi, mevcut Suriye sorunu, Rusya’nın büyüyen etkisi ve Çin’in Ortadoğu ve Afrika kıtasındaki etkinliğinin artması NATO bloğunda dikkatlice izlenmektedir. Atılan her adım iyibir şekilde ansliz edilip incelenmektedir. Ülkeler arasındaki ilişkiler önemli derecede irdelenmekte İran-İngiliz-Rus-Çin ilişkileri ve bu ilişkilerin bölgedeki etki ajanları da yakından takip altındadır. ABD’nin Kuzey Kore yarım adası kartına karşılık Rusya, Japonya ile kuril adaları kartını otaya koymuş ve bölgede bloklaşmayı ve dostluğu güçlendirmeyi planlamaktadır. Güney Çin denizindeki yeraltı kaynakları temelli ortaya çıkan , Çin ABD gerginliğinin son dönemde Suriye’de ortaya çıkan sorunlar ile arka plana çekilmeye çalışıldığı bir ortam oluşturulmaya çalışılsa da kapalı kapılar ardında bu sorunun yakın zamanda gün yüzüne çıkacağı açıktır. Suriye üzerinden Türkiye’ye sürekli bir taraf kartı sunan gruplar her seferinden Türkiye’ye zarar vermekten ileri gitmemektedirler.


https://montrealgazette.com/pmn/news-pmn/nato-members-concerned-about-russia-military-posturing/wcm/8aad00e4-3926-423c-b197-e9cb1acce00e
https://www.yahoo.com/news/nato-members-concerned-russia-military-posturing-163422396.html
https://www.wral.com/nato-members-concerned-about-russia-military-posturing-/17835491/?comment_order=forward

Yorumlar