KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Gündem
 4. »
 5. Türkiye’den kaçan dört bin FETÖcü Kırgızistan’da!

Türkiye’den kaçan dört bin FETÖcü Kırgızistan’da!

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 9 dk okuma süresi
387 2

Hatırlarsanız Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Bağımsız Devletler Topluluğu üye ülkelerin liderlerinin katılımıyla 60. yaş doğum gününü kutladıktan sonra BM Genel Kurulu toplantılarına katılmak için geldiği İstanbul Atatürk Havalimanı’nda ABD’nin New York kentine gidecek olan uçağa binmeden önce rahatsızlanmıştı. Hatta TV ekranlarında sedyeyle taşınan Atambayev görüntülerine rastlamışsınızdır. Ancak daha sonra kalp krizi geçirdiği belirtilen Atambayev’in Türkiye’de kaldığı sürece herhangi bir sağlık kurumuna gitmediği Çeşme’de bir otelde dinlendiği ortaya çıkmıştı. Çilesi dolmamış olmalı ki ülkesine gitmeden Türkiye üzerinden “Doktorların tavsiyesi ve Rusya’nın daveti” ile Atambayev’in 23 Eylül’de Rusya Devlet Başkanlığı’nın Moskova’daki Merkez Klinik Hastanesi’ne giriş yaptığı bizzat Kırgızistan Devlet Başkanlığı’ndan bildirilmişti. Anlayacağınız Atambayev için Türk, Rus ve Kırgız istihbarat birimlerince gizli bir operasyon yürütülmüştü.

Neden buna gerek duyulmuştu? Atambayev 2014’te ABD’nin Başkent Bişkek yakınlarındaki askeri üssünü kapattıran isim. ABD’nin Transit Sevkiyat Merkezi’nin Manas Uluslararası Havalimanı’ndaki faaliyetlerini kapsayan, Kırgız ve ABD hükümetleri arasında 22 Haziran 2009’da Bişkek’te imzalanan işbirliği anlaşmasının feshedilmesini öngören anlaşmayı onaylamıştı. Üs ABD için çok önemliydi. ABD’deki 11 Eylül saldırısından sonra başkent Bişkek’e 25 kilometre mesafede kurulan askeri hava üssü, sadece 1,5 saat mesafede bulunan Afganistan’daki operasyonları için lojistik, askeri, yakıt ve kargo işlerinde kullanılıyordu. Amerikalıların Afganistan’da konuşlandırmak için 26 ülkeden asker transfer ettikleri askerler, Bişkek yakınlarındaki bu üstten sevk ediliyordu. Atambayev’in bu hareketi, Amerikalıların Orta Asya faaliyetlerine vurulan en büyük darbe olarak tarihe geçti. Dolayısıyla Atambayev’e suikast düzenlenmesi söz konusuydu. Sözünü ettiğim operasyonla bu suikast tehlikesi bertaraf edildi.

Ancak başka iddialarda var! Almazbek Atambayev Türkiye’nin yabancısı değil. İstanbul’da yaşadığı yıllarda merhum Prof. Dr. Turan Yazgan’ın yakın dostu. Ocak 2012’deki Türkiye ziyareti sırasında TBMM Genel Kurulunda Türkiye Türkçesiyle “Ulu Türk kağanlığını kuramasak bile en azından kuvvetli bir Türk birliğini yapmalıyız. Ancak bunun için sadece Türkiye’nin değil, diğer Türk Cumhuriyetlerinin de sağlam ve ayakta durması lazım” sözlerini söyleyen adam. Velakin aynı şahıs Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “FETÖ Kırgızistan’da darbe yapabilir” açıklamasını “absürt” olarak nitelendirdiği gibi “Şayet kendileri bu kadar akıllıysa, o zaman neden kendi ülkelerindeki darbeyi zamanında fark edemediler” bile demişti.

Bu bir kırılma mı yoksa acziyetinin ifadesi miydi? Neden mi? Çünkü dünyanın dört bir yanına yayılan FETÖ’nün Orta Asya’daki üssü Kırgızistan. Üst düzey isimlerin çocukları FETÖ okullarında eğitim görüyor ve ülkedeki siyasi sisteme ve ülkeyi yöneten kadroya dâhil oluyor. Ülkenin kuruluşundan beri Kırgızistan’da yapılanan örgüt, eğitim, ticaret ve STK’lar yoluyla tüm Orta Asya’ya buradan ulaşıyor. Kırgız Türk İş Adamları Derneği (KİTİAD) FETÖ’nün Kırgızistan’da kendini gizlediği başka bir yapı. Kırgızistan’da şirket açmak isteyen işadamları, örgütten destek almadan piyasaya giremiyor. Yatırımcılar ancak FETÖ’ye büyük rüşvetler ödeyerek sektörde iş yapabiliyor.

Terör örgütünün izni olmadan en küçük bir ticari adım atılamıyor. Bir şirket ya da mağaza açmak bile mümkün olmuyor. Ülkenin en büyük alışveriş merkezi Vefa İş Merkezini ve otellerin tamamını FETÖ üyeleri işletiyor. Türkiye’den giden bütün heyetlerin organizasyonları FETÖ mensupları tarafından yapılıyor, kendi otellerine yerleştiriyor, kendi restoranlarına götürüyor ve tur firmalarında ağırlıyorlar. Ayrıca Kırgızistan Türkiye büyükelçiliğinde de paralel yapının adamları bulunuyor. FETÖ’nün Kırgızistan ekibinde bulunanların yaşadıkları bir sıkıntı olduğunda da büyükelçilikteki örgüt mensupları bu sorunları kolaylıkla çözüyordu. FETÖ’nün Kırgızistan’da medya yapılanması da bulunuyor. ‘Zaman Gazetesi’ adı altında çıkardıkları gazete ile medya üzerinden propaganda ve algı operasyonları yapılıyor. (Bkz. http://www.milliyet.com.tr/feto-kirgizistan-da-imparatorluk-dunya-2295149/ )
Bu kadar mı? Tabi ki değil! Kırgızistan, Fetullahçı Terör Örgütü’nün en geniş ve en derin şekilde organize göründüğü ülkelerden biri olmasıyla dikkat çekiyor. Türkiye’de darbe girişiminde bulunan FETÖ’nün Kırgızistan’daki faaliyetleri, Sovyetler Birliğinin dağılmasının hemen ardından başladı. Örgütle bağlantılı olduğu belirtilen Sebat Uluslararası Eğitim Kurumları, Kırgızistan Eğitim Bakanlığı ile 2 Mayıs 1992’de işbirliği anlaşması imzaladı. Anlaşma Sebat Eğitim Kurumlarına, okul açma hakkı getiriyordu. FETÖ bağlantılı eğitim kurumlarının ilkokulu Bişkek’teki erkek lisesi oldu. Yeni bağımsız ülkenin yaşadığı sıkıntıları ve Kırgız halkının Türkiye’ye olan yakınlığını kullanan FETÖ, ülke genelinde hızla yayıldı. Yedi bölgede okullar ve yurtlar açarak faaliyetlerini sürdüren Sebat Uluslararası Eğitim Kurumlarının bünyesinde bugün, 9 ilk ve ortaokul, 16 lise, Silk Road ve Cambridge adı altında iki uluslararası okul ile Uluslararası Atatürk Alatoo Üniversitesi bulunuyor. Kitaplar çıkartan, dergiler yayınlayan, konferanslar düzenleyen Sebat Eğitim Kurumlarının okullarında her yıl 10 bin öğrencinin eğitim aldığı biliniyor.

FETÖ’ye yakın bu okullardan mezun olanlar çeşitli dernekler kurarak örgütleniyor. Başarılı öğrencilere “ücretsiz eğitim” verdiği algısını güçlü tutmaya çalışan Sebat Eğitim Kurumlarının Kırgızistan’da 100 milyon doları aşkın malvarlığının olduğu vurgulanıyor. Bu kurumlarda yaklaşık 2 bin 200 kişi çalışıyor. Kırgızistan’da örgüte yakınlığıyla bilinen okullardan mezunların, devletin tüm kademelerinde görevli olduğuna dikkat çekiliyor. (Bkz. http://aa.com.tr/tr/15-temmuz-darbe-girisimi/kirgizistan-fetonun-en-iyi-organize-oldugu-ulkelerden-biri/615879 ) Başka iddialardan söz etmiştim. O da şu; Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’in ülkesindeki FETÖcülerin kışkırtmasıyla kendisini Türk Dünyasının lideri gördüğü ve Avrasya Birliği politikalarına ters düştüğü. İstanbul’da alıkonularak kendisine brifing verildiği ve Moskova’da tedavi gördüğü süre içinde kulağının çekildiği! Haber hür yorum serbest!

Gelelim diğer konuya; Kırgızistan’daki FETÖcülere. Adı geçen terör örgütünün darbeye yıllar öncesinden hazırlandığı istihbarata raporlarında ve mahkeme kayıtlarında yer almıştı. Örgüt liderinin üst düzey cemaat mensuplarına darbeden birkaç yıl önce eşlerinden boşanmaları ve üstlerine kayıtlı mal varlıklarını tasfiye etmeleri talimatı verdiği gündem gelmişti. Darbenin başarısız olması durumunda B Planı hazırlayan örgüt, mensuplarının yurt dışında yerleşebilecekleri ülkelerin listesini hazırlamış, sığınma ve iltica talepleri hususunda bilgilendirmeler yapmış. Bu çerçevede darbe sonrası yasal olmayan yollardan Türkiye dışına çıkan 4000 bin civarında FETÖcünün Kırgızistan’da toplandığı belirtiliyor. Türkiye’den kaçanlarla birlikte daha önce bu ülkede bulunan FETÖcü nüfusun 10000’in üzerinde olduğu iddia ediliyor.

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39
omurcelikdonmez@hotmail.com

İlgili Yazılar

2 Yorum

 1. Sami Gören - -

  Ömür kardeşim kalemine sağlık…
  Ülkemizin huzuru ve bekası için; Fetö, Pkk, Işid vb terör örgütleri ve Mafya tipi yasadışı yapılanmalarla sonuna kadar mücadele edilmeli, bunlarla ilişki olan her kim var ise (özellikle bylock, eagle vb kullananlar başta olmak üzere) mutlaka ama mutlaka hesap sorulmalıdır…
  Hukuki ve diplomatik yollar sonuna kadar kullanılmalı; yurtdışındaki şer unsurları getirtilerek hesap sorulmalıdır. Bu yoldan getirmek mümkün olmadığı takdirde; ne yapılmalı ve getirilip adalete teslim edilmeli; muhatap ülke uluslararası kamuoyu önünde ifşa edilmeli ve karşı yaptırımlar uygulanmalıdır…
  Aksi halde! Mücadelede bunca çaba boşa gidecek, şehit ve gazi kanları heba olacaktır… Unutulmamalıdır ki! Yılanın başı koparılmadığı takdirde yılan ölmez; öldürmeyen yara güçlendirir…

 2. Osman okur - -

  Kendi ülkesindebunların okullarında CIA ajanları olduğu gerekçesiyle yıllar önce hepsini sınırdışı edip okullarını kapatan izin vermeyen Rusya nasıl oluyor da sömurgesi durumundaki Kırgızistan da bu kadar yapilasmasina göz yumuyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir